Хумус с тиквички и магданоз

В разгара на лятото тиквичките са едни от най-готвените зеленчуци вкъщи. Независимо какво основно за вечеря съм намислила да приготвям, в хладилника винаги има нещо с тях, което да я допълнят. Обикновено се приготвят много лесно и бързо, когато са в ролята си на допълващо ястие или салата и не изискват да се сервират топли и на момента. Печени на грил с лабне или кисело мляко, сурови на спирали в салата, бързо сотирани с млечна царевица, на кюфтенца или още по-хубаво – на кюфтенца от само две съставки, пържени с дресинг от оцет и чесън – това са малка част от познати и редовно приготвяни предложения. Моят ненаситен апетит за тях обаче ме кара да търся и опитвам още нещо ново с тях.

Хумус с тиквички и магданоз

Точно затова, това лято имам две (засега) предложения с тиквички. Едното е за хумус, който може да се използва като дип с хляб и сурови зеленчуци или да послужи като сос към шишчета на грил или кюфтета. Второто ще оставя за следващата публикация, но бързам да ти кажа, че ще бъде за сотирани тиквички, които са запазили хрупкавата си текстура, овкусени с чесън и риган и сервирани със сурова доматена салца.

Изпечените на грил тиган тиквички за хумус с тиквички и магданоз

За този хумус се използват обичайните продукти като нахут, сусамов тахан, чесън, лимонов сок и кимион, към които се добавят изпечени на грил тиган тиквички. Те го правят по-лек и с приятно опушен аромат от грила. Тиквичките могат да се изпекат и във фурната, но в тези летни горещини аз съм заключила моята с катинар. Или наблягам на суровоядство, или ако готвя, разчитам на котлона и на любимия ми в този сезон грил тиган, на който приготвям почти всичко – от зеленчуци до месо.

Пасираните в блендера съставки за хумуса

Още една доза свежест и аромат в този хумус идва от магданоза, който се смила наравно с останалите съставки. Освен че го овкусява допълнително, той допринася и за по-интензивния му зелен цвят.

Хумус с тиквички и магданоз

Харесвам този хумус допълнен с киселите каперси и го използвам по-често като допълнение към пилешки шишчета, печени летни зеленчуци като червени чушки и патладжани. Обичам да поръсвам и със сушени цветове шафранка, които носят приятен цветист аромат и слаб кисел вкус. Хумусът е също много приятна комбинация със сварени или пържени яйца. А никой няма да се усъмни, че намазан върху препечен хляб, с голям резен зрял домат, е вкусен неангажиращ летен обяд. Особено, когато имаш цяла кутия от този хумус в хладилника. Зареди го и ти!

Хумус с тиквички и магданоз

Хумус с тиквички и магданоз

Това предложение е идея от блога rachaelhartleynutrition.com

За 6 порции

За тиквичките:

  • 1 голяма или 2 малки тиквички (около 600 г), нарязани на ленти по дължина с дебелина 5-6 мм
  • 1 супена лъжица зехтин
  • сол и прясно смлян черен пипер

За хумуса:

  • цялото количество изпечени тиквички, нарязани на едро
  • 1 консерва нахут, отцеден, като водата се запазва ако има нужда (240 г отцеден нахут)
  • 60 г сусамов тахан
  • ½ връзка магданоз, нарязан на едро
  • 1 супена лъжица лимонов сок
  • 2 скилидки чесън
  • ½ чаена лъжица смлян кимион
  • сол и прясно смлян черен пипер на вкус

За сервиране:

  • зехтин
  • каперси
  • нарязани пресен магданоз и копър
  • сушени цветове шафранка

Приготвяне на тиквичките

Нарязаните на ленти тиквички се овкусяват със сол, прясно смлян черен пипер и се разбъркват със зехтина. Грил тиган се нагрява на силен котлон. Тиквичките се запичат в него от двете страни докато придобият характерните за грила шарки и омекнат леко, като запазят целостта си.

Готовите тиквички се оставят да се охладят и се нарязват на едри парчета.

Приготвяне на хумуса

За по-фино смилане е хубаво да се използва блендер. В каната на блендера се смесват изпечените на грил тигана тиквички и всички останали съставки за хумуса. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер и се смилат до фина паста. Ако има нужда, по време на смилането блендерът се спира и съдържанието от стените на каната се обира, след това се пуска отново. Ако сместа е твърде гъста и не може да се смели гладко се добавя малко от водата от нахута. Обикновено тиквичките са доста сочни и това не се налага.

Готовият хумус се прехвърля в кутия и се съхранява в хладилник до 5 дни.

Сервиране

Хумусът се сервира в една или няколко чинии, като се оформят вдлъбнатини с помощта на лъжица. Полива се с малко зехтин и се поръсва с каперси, нарязани магданоз и копър. За хубава презентация и още малко свеж вкус с цветист аромат добавих и сушени цветове шафранка.

Хумус с тиквички и магданоз

Прегледай още рецепти с тиквички

Виж други предложения за хумус

4 коментара

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *