Имам афинитет към Средиземноморската кухня, френския стил на готвене, богатството на билки във всяко ядене, опитването на всякакви видове европейски сирена и въпреки разнообразието, което всичко това доставя, понякога ставам скучна в избора за вечеря. Включването на някое и друго ястие в близкоизточен стил, при което да разнообразя с подправки, сосове и техники на готвене, също ми е присъщо и макар да ми харесва много, не го правя често, защото предпочитанията на момчетата у дома са по-скоро за традиционна, позната за тях храна.
Опитвала съм някои други неща във времето, като предложения от азиатската кухня, ала почти винаги е било като „не знам какво правя“ момент. Не е заради продуктите, те се намират – и подробна информация за тях, и физически. Не е заради техниката, тя в повечето случаи дори е бърза (като изключим приготвянето на ферментирали неща, например), а когато става въпрос за салати и приготвяне на ястия в уок нещата със сигурност се случват бързо. Вероятно, защото типичните вкусове на азиатската кухня са в противовес на очакваното удоволствие от познатата гозба. Вероятно, защото не сме свикнали толкова с него, а лично при мен и защото не бих могла да ям постоянно сладко-кисели храни с джинджифил, люто и кориандър. За разнообразие – може. Обаче винаги идва моментът, в който трябва да се съобразя и с желанията на момчетата. Затова не се впускам толкова да приготвям нудли или сладко-кисели сосове с лайм, кориандър.
Все пак, изпитвам нужда да разнообразявам и опитвам нови неща и спасението винаги е някъде там. Е, такова, което да удовлетвори едновременно всички желания намерих в тази салата. Тя съдържа пролетно зеле, което е крехко, сочно и познато. Сурови тиквички, които са също сочни и разбира се с познат вкус. Свежи репички, защото са също с познатия ни мек вкус на ряпа. Познатата ни зелена подправка копър. Зелен лук, естествено – няма как да се изпусне в тази пролетна салата. По-нетрадиционното в нея са продуктите типични за азиатската кухня – едамаме, кашу, сусам и сусамово олио, лайм, соев сос. И точно заради тях тази салата е различна. Но пък заради останалите зеленчуци е позната. Получава се хубава симбиоза между тях и салатата изведнъж става в азиатски стил, но без това да е натрапчиво.
Салатата е истинско удоволствие за мен. В нея има толкова много свежи и хрупкави зеленчуци допълнени от аромата на пресния копър. Има от приятния солен вкус на печено кашу и печените сусамови семена. Има сладко-кисел и много ароматен от сусамовото олио дресинг. Сочна е. Вкусна е. И е точно за сега!
Салата с пролетно зеле, тиквички и едамаме
За 4-6 порции.
За салатата:
- ½ глава от средно голямо пролетно зеле (около 500 г), нарязано на тънки ленти
- 1 средно голяма тиквичка (около 300 г), направена на спирали или нарязана на тънки къси ленти
- 250 г замразено, без шушулки едамаме
- 5-6 репички, нарязани на тънки кръгове
- 1-2 стръка пресен лук, нарязан на колелца
- ½ връзка копър, нарязан на ситно
- 80 г печено солено кашу, накълцано на едро
- 1 супена лъжица запечени сусамови семена
За дресинга:
- 50 мл сусамово олио
- 50 мл соев сос
- прясно изцеден сок от 1 лайм и допълнително, ако има нужда
- 2 чаени лъжици течен мед или кленов сироп
- сол, ако има нужда
Подготовка на зеленчуците за салатата
Зелето се нарязва на тънки ленти като това най-лесно и бързо става с мандолина. (Използвам тази мандолина на OXO от години и съм много доволна.)
Ако разполагаш със спиралайзер, използвай го за тиквичката, като раздели спиралите по тяхната дължина на няколко места, за да бъдат по-удобни за сервиране и ядене. Ако не, тогава нарежи суровата тиквичка на тънки пръчици. Нарязването ѝ на тънки ленти с белачка за картофи също ще бъде добре.
Замразеното едамаме се слага във вряща вода и се вари 2-3 минути (засича се след като водата започне да ври отново). Отцежда се, минава се под струя ледена вода и се отцежда хубаво.
Репичките се нарязват на тънки кръгове, лукът и копърът на ситно, а кашуто се накълцва на едро.
Сусамът се запича в сух тиган на умерен към силен котлон докато започне да променя леко цвета си и пусне от аромата си. Разбърква се непрекъснато, за да не изгори. Когато е готов се прехвърля в чиния и се оставя да се охлади.
Тази подготовка може да се направи ден предварително. Зеленчуците се съхраняват покрити в хладилник – поотделно или заедно. Кашуто и сусамът в буркани на стайна температура.
Приготвяне на дресинга
За дресинга всички продукти се смесват и се разбъркват хубаво. Тъй като соевият сос носи достатъчно соленост за мен, не добавям сол, но ако предпочиташ по-солено, добави допълнително сол на вкус. Количеството на дресинга е повече от необходимото за това количество зеленчуци, затова използвай колкото е нужно от него, а останалото съхрани в буркан в хладилник и използвай за други салати или като марината за риба и пилешко месо.
Приготвяне на салатата
В голяма купа се смесват всички зеленчуци и копърът. Овкусяват се с дресинг на вкус и се разбъркват. Салатата се поръсва с кашуто и сусамовите семена и се сервира веднага.
Ако салатата престои с дресинга ще пусне много вода, затова трябва да се сервира веднага след като се овкуси с него. За улеснение, всички зеленчуци могат да се приготвят и смесят предварително и да се съхранят покрити в хладилник. Овкусяват се непосредствено преди сервиране.
Разгледай още идеи за салати
- Салата от сурови аспержи с киноа и пармезанови трохи
- Друг вариант на салата от моркови с мента и фурми
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Салата от зеленолистни със сини боровинки и козе сирене
- Салата от рукола с пъпеш, прошуто и билки
- Салата от диня с краставици, сирене и винегрет с нигела
- Салата с копа, козе сирене, череши и плодове от черница
- Салата с чери домати, тученица и млечен дресинг със зелени попдравки
- Салата от краставици с резене и халуми
- Салата с прошуто, моцарела и ягоди
- Салата от аспержи с билки и рохки яйца
- Яйчена салата с авокадо и млечен дресинг
- Яйчена салата с кисели краставички и майонезен дресинг
- Салата от броколи
- Салата от моркови с мента, бадеми и фурми
- Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг
- Салата с лимец, печени кореноплоди и кейл
- Лятна салата с тиквички на грил и билково сирене
- Аспержи на грил с булгур, варени яйца и зелен сос с майонеза
- Салата от зеле на грил с чеснови крутони и дресинг със стафиди
Виж други рецепти със зеле
- Печена патица с червено зеле и дюли
- Кюфтета от зеле и картофи със сос ремулад
- Салата от зеле на грил с чеснови крутони и дресинг със стафиди
- Печени кюфтенца с кисело зеле
- Сарми от савойско зеле със спелта, печени карамелизирани моркови и зеленчуков грейви сос
- Глиганско месо в тъмен белгийски ейл с мед и задушено червено зеле с ябълки и дюли
- Йоана на Земята – Свински ребра с кисело зеле
- Манджа с грозде ли е манджата с грозде?
- Krautfleckerl или паста със зеле
- Йоана на Земята – Зеленчукова пита за Бъдни вечер
- Баварско кисело зеле
- Задушено свинско месо със зеленчуци
- SOS – Зелеви сарми в гръцки стил
- Салата от червено зеле, чушки и моркови с орехов дресинг
- Зелеви сaрми с тофу, черен боб и гъби
- Борш
Вече се сдобих със зелето и една тиквичка от магазина. Скоро ще я сглобя салатата. Йоана, чудех се ти био тиквички ли си набавяш, или домашни или купуваш от магазина/ пазара?
Не търся специално био тиквички. Обикновено купувам от зеленчукови магазини или фермерски пазари.