Юни е прекрасен месец, не мислиш ли. За мен е такъв и то не само защото съм родена в средата му. Юни е месецът на най-дългите дни, в които земята се затопля – светло до късно и все по-топло след майските дъждове. През юни е пълно с ягоди и рози, узряват черешите и все още разполагаме със свежи пролетни зеленчуци, преди да почервенеят чушките и доматите, да узреят прасковите и кайсиите, да пораснат патладжаните и смокините, да се обагрят къпините и малините.
И за тях имам много намерения, които да осъществя в публикации, а сега се съсредоточавам върху свежите зеленчуци, някои от които са съвсем за кратко в този сезон, затова не изпускай момента и се наслади на юни.
Юни е месецът, от който за мен започва голямото готвене, предизвикано от природата. В приповдигнато настроение за готвене съм точно от юни, защото знам, че отсега имам още само няколко месеца за изключително сезонно приготвена храна. Това ме изпълва, но и не ми остава много време да отразя всичко, което реално приготвям всяка вечер у дома. Спрях се сега обаче на този галет, защото е пълен с пролетни зеленчуци и билки и защото намирам още едно приложение на универсалното ронливо маслено тесто, по което въздишам всеки път, когато си помисля в какво друго мога да го използвам.
Галетите са едни от любимите ми печива по няколко причини. Една от тях е, че се състоят от ронливо маслено тесто, което аз много обичам. Обичам го, защото обичам хрупкаво и защото обожавам ароматът на масло. Освен това мога да го приготвя ден-два предварително и да го съхранявам в хладилника, докато дойде ред да го използвам. Тази стъпка определено спестява доста време в деня на изпичане на галета, а освен това тестото ще бъде идеално охладено, което пък ще го направи идеално пръхкаво. Точно както обичам.
Друга причина, е че не ми е необходима специална рецепта за плънката на галета. Също така не ми е нужно да измервам прецизно съставките за нея, а мога да работя свободно и то с онова, което разполагам или което искам да добавя. В случая, малко повече аспержи или малко повече лук няма как да дадат грешен резултат, ако искам точно това. Разполагам с пресни гъби или нарязвам на много тънко пресни картофи – всичко е свързано с момента и желанията ми в него. Дали ще използвам рикота, към която да добавя магданоз и копър или козе сирене, което да обогатя със салвия, е решение от нуждите и нагласите ми в този момент, както и от избраните зеленчуци за галета. Пълна свобода. Точно както обичам.
Следваща причина, е че за приготвянето на галет не ми е необходима специална форма и няма нужда да се съобразявам с количеството тесто и съда за печене. Просто тестото се разточва на кръг върху хартия за печене и след като се напълни, краищата му се загъват свободно навътре, така че да образуват борд и предпазят ароматните сокове на плънката да се разтекат навън. Тази стъпка е свързана с артистичност, което винаги прави галета с уникален вид в рустикален твой стил. Точно както обичам.
Още една причина е, че с едно универсално ронливо маслено тесто, което за първи път ти представих в този блог като основа за пай, мога да приготвям както сладки, така и солени галети. И не само галети, както става ясно, но сега съм на тази тема. Следвай стъпките, за да си приготвиш идеалното маслено тесто и импровизирай върху пълнежа, ако така предпочиташ.
Или може да заложиш на използваните от мен зеленчуци в тази рецепта, които се аранжират върху обилно подправена рикота с пресни зелени подправки и билки. Точно както обичам. И не забравяй, че всяка една храна е по-вкусна, когато е споделена. Сподели я с хубаво вино!
Зеленчуков галет с рикота
Тази рецепта е вдъхновена от публикации в leitesculinaria.com и seriouseats.com
За 6 порции
Продукти:
- 1 доза тесто за пай, без да се разделя на две части, добре охладено
- 3 средно големи моркова, нарязани на ленти с дебелина 3 мм
- 1 малка тиквичка, нарязана на ленти с дебелина 3 мм
- 300 г зелени аспержи, почистени от жилавия край, обелени и нарязани на парчета с дължина 4 см
- 3-4 стръка пресен лук, почистен и нарязан на парчета с дължина 4 см
- 2 супени лъжици зехтин
- настъргана кора от 1/2 лимон
- 120 г рикота
- 30 г прясно настърган пармезан
- 2 супени лъжици ситно нарязани пресни зелени подправки и билки (магданоз, копър, мента, мащерка)
- сол и прясно смлян пипер меланж
Подготовка на тестото
Приготвя се една доза тесто за пай, като цялото количество се оформя на диск и се охлажда в хладилник поне 1 час. След това тестото се разточва върху хартия за печене на кръг с диаметър около 35 см. Дебелината на тестото трябва да е 5-6 мм. Ако краищата на кръга не са равни и на места се разцепва, това е без значение тук. Просто внимавай тестото да не се затопля много. След като е разточено се поставя в тава и се охлажда в хладилник докато се подготвят зеленчуците. Междувременно фурната се нагрява на 230ºC с опция горен и долен реотан.
Подготовка на зеленчуците
Морковите и тиквичката се нарязват на ленти с дебелина 3 мм. За целта използвам тази мандолина.
Аспержите се почистват от жилавите краища като се хванат с две ръце в края им (откъм основата) и започнат да се огъват леко. В самата им основа ще се усети пружиниране и жилавост. Аспержът продължава да се огъва в посока към върха му и там където не е жилав вече, ще се счупи сам с лекота. Така се почистват всички аспержи. Колкото по-малко жилави краища има, толкова по-пресни са аспержите. Жилавите основи могат да се запазят за зеленчуков бульон. Аспержите се обелват, за да бъдат максимално крехки. Нарязват се на парчета с дължина около 4 см.
Пресният лук се почиства и се нарязва на парчета с дължина около 4 см.
Всички зеленчуци се смесват в купа и се разбъркват със зехтина, лимоновата кора, сол и прясно смлян пипер меланж на вкус.
Приготвяне на сместа с рикота
Рикотата се смесва с прясно настъргания пармезан и зелените подправки. Посолява се на вкус със сол и прясно смлян пипер меланж. От зелените подправки може да се използва една или няколко. Аз предпочитам да смеся няколко, а особено тук любими са ми ментата и копърът.
Аранжиране на галета
Преди да започнеш с това се увери, че фурната е загрята на 230ºC.
Разточеното тесто се изважда от хладилника. Върху него се разпределя сместа с рикотата на тънък слой, като се оставят свободни около 5 см от борда. Върху него се поставят овкусените зеленчуци. Краищата на тестото се загъват навътре с помощта на хартията за печене. Ако времето е много топло и тестото вече се е затоплило, охлади го в хладилник за 10-15 минути преди печенето.
Изпичане на галета
Тавата с оформения галет се слага на най-долното ниво в предварително нагрятата фурна. Пече се 40-45 минути или докато тестото придобие златист цвят, изглежда хрупкаво, а зеленчуците са се запекли на повърхността.
След като се извади от фурната се оставя да се поохлади 10-15 минути и може да се сервира. Галетът е много приятен и със стайна температура два-три часа след изпичането му. Със сигурност е най-добър в деня на изпичане, защото кората му е все още хрупкава. Ако остане за следващия ден, тя ще бъде овлажнена и не толкова пръхкава. Затова препоръчвам да се яде в деня на изпичане. Сервирай със зелени салати.
Още рецепти за галет
- Безглутенов галет с боровинки
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Галет с чедар, ябълки и розмарин
- Мини галетини с шамфъстък и червени плодове
- Галет със смокини
Други рецепти със зеленчуци
- Печени патладжани със салата от киноа и сушени домати
- Картофи Уеджис
- Скарпача – тоскански тънък тарт с тиквички
- Домати по провансалски с крутони и пресни билки
- Магданозени кнедли
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Картофен гратен Дофиноа
- Киш с кора от картофи и пълнеж с манголд
Други рецепти с рикота
- Печени кюфтета от киноа с рикота и билки
- Печени дюли с рикота и бадеми
- Магданозени кнедли
- Смокини с рикота, орехи и салвия
- Пастиера наполетана – неаполитански великденски сладкиш
- Крем супа от печени сладки картофи с рикота и пикантни семена
- Торта Паскуалина – италиански великденски пай със зеленолистни, рикота и яйца
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Семифредо с рикота, смокини и индрише
- Гратен от спанак с рикота и рохки яйца
Обожавам галети! Този изглежда страшно вкусен! Задължително ще пробвам!
Йоана, а суровите зеленчуци няма ли да отделят прекалено много влага или тя ще се изпари през отворения „капак“? Сакън, да не вземем да получим soggy bottom, че Мери Бери ще ни се кара.
Зеленчуците отделят сокове, разбира се и дори към края на печенето ще забележиш как бълбукат. Но няма страшно и успокой Мери Бери. Направи добър баланс като използваш умерено количество сочни зеленчуци като тиквичките, например, а останалите нека бъдат такива, които не отделят много или изобщо вода – моркови, аспержи, тънко нарязани пресни картофи (ще ти трябва мандолина за това), разполовени розички броколи. След изпичането остави галета да се успокои, преди да го разрежеш. Така или иначе е хубав със стайна температура, а не врял.
И не забравяй, че трябва да печеш на най-ниското ниво в силно нагрята фурна, както и тестото да бъде добре приготвено и много добре охладено.
Чакам отзив!
Не можах да устоя! За вечеря направих галета и сладкиша с ягоди. Е, в моя случай с череши. Всичко е супер вкусно! Много обичам да публикуваш такива достъпни рецепти, но същевременно толкова балансирани! Възхищавам се на по-сложните ти предложения, но с другите се захващам по-спокойно. И винаги знам, че ще се получи!
Благодаря за коментара, Анна.
Мисля, че предстоят още доста такива рецепти това лято. Затова, стой наблизо. 😉
Здравей Йоана, днес приготвих галета, стана страхотен. Следвах рецептата и се получи чудесно, само след като го извадих от фурнатаго поръсих с настърган пармезан за разкош ( по предложение на половинката ). Следващият път иска и малко запържен бекон в сместа с рикотата за аромат – тези мъже не могат без месо. Благодаря за прекрасната рецепта : )
Радвам се, че галетът ви е харесал. Благодаря за обратната връзка.
Разбира се, импровизирайте по ваш вкус. Рецептата е гъвкава за различни зеленчуци и допълнения.
Здравейте, Йоана! Галетът Ви изглежда жестоко и със сигурност ще го приготвя в най-скоро време!
Благодаря! Ще се радвам да го опитате и да споделите впечатления.
Аз го правя вече няколко пъти и винаги става много вкусен. Благодаря за чудесната рецепта!