Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

С какво се свързва пролетта? Със зелено. Пониква зелена трева, дърветата се раззеленяват, първата сезонна храна е зелена – от всички ядливи тревички като коприва, глухарче, левурда, киселец и билки, през първите пролетни аспержимаруля, салата, зелен лук и чесън до малките зрънца събрали се в шушулката на граха и зеления боб. Всичко е в зелено, независимо от неговия нюанс. Но най-яркото, привличащо и задържащо погледа са изчистените бобчета на баклата. Не особено популярна у нас, тя все пак се намира през пролетта на някои от по-големите пазари в София. И аз най-накрая намерих време да я приготвя и комбинирам с мента върху хрупкави чеснови филийки хляб с прясно козе сирене и студено пресован зехтин.

Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

Не съм много сигурна защо баклата не е толкова известна у нас, но ме навяват мисли, че това пренебрегване е свързано с процеса на почистване на зърната. О, да не забравяме и високата ѝ цена, която според мен е неуместна, но вероятно ако отглеждането ѝ ставаше на местно ниво, нещата биха изглеждали по съвсем различен начин. С напредване на сезона има тенденция цената и да падне наполовина, дори малко повече, затова трябва да се следи за най-подходящия момент за закупуването ѝ. Сега, към края на май, въпреки че не е първа пролет, мисля че е добър момент. Но ето, бобчетата първо трябва да се отделят от шушулката, а след това да се отстрани и дебелата обвивка около тях. Голямо количество бакла с шушулките се превръща в малка купичка почистени зърна, от които става ясно, че не са достатъчно за да се сготви ястие в количество за четирима или поне за двама, освен ако не се изчистят 2-3 килограма шушулки.

Прясна бакла

Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

Но пък впечатляващият светло зелен цвят на бобчетата е достатъчно силен и провокиращ за да се включи като допълнение в пролетното меню. Натуралният сладникав вкус пък е съчетаем с всичко и наличието на малко прясно козе сирене ме провокира да потърся предложения за съчетаването им. Хареса ми комбинацията с мента и студено пресован зехтин. Оставих бобчета на половинки, така както излязоха от дебелата обвивка при почистването и умишлено не ги смелих на пюре, за да се подчертае текстурата им.

Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

Хлябът, от който приготвих брускетите е багета от бяло брашно с квас, която нарязах на филии по диагонал и запекох на грила във фурната. Карамелизираната и по-твърда повърхност, която се образува върху филиите е идеалната повърхност, която поема миниатюрни частици и много аромат от скилидката чесън, натъркана от едната им страна. Добавям малко зехтин, който да попие във все още топлите брускети, след което следва сиренето. Това, с което разполагах е прясно, но осолено, леко скърцащо на зъбите и с характерен млечен аромат и вкус козе сирене. И просто го намазах върху тях. Гарнирани с лъчезарния весел цвят на баклата и свежестта на ментата, тези брускети запълниха времето ми от късния следобед до момента на вечеря с много вкус и настроение, които комбинирах с провансалско розе.

Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

Посочените количества са за 8-10 броя брускети.

Продукти:

  • 500 г бакла с шушулките
  • 3-4 листа прясна мента, нарязани на ситно
  • 2-3 супени лъжици зехтин
  • 150 г прясно козе сирене
  • 8-10 филии хляб от багета
  • 1-2 скилидки чесън
  • сол и прясно смлян черен пипер на вкус

Баклата се почистват от шушулките

Бобчетата бакла се почистват от шушулките.

В тенджера се слага вода да заври. Отделно се приготвя ледена баня, като в купа пълна със студена вода се слагат няколко кубчета лед.

Баклата се бланшира

Бобчетата се слагат във врящата вода и се бланшират за 2-3 минути. Изваждат се с решетъчна лъжица и веднага се слагат в ледената баня.

След бланширането, баклата се потапя в ледена баня

Взимат се от ледената баня едно по-едно или след като постоят в нея 1-2 минути се прецеждат и се отделя дебелата обвивка, като тя се разкъсва от единия край и се притиска, за да излезе светло зеленото бобче.

Дебелата обвивка от бобчето се обелва

Почистената бакла се поставя в купичка. Към нея се добавят ментата, една супена лъжица зехтин, сол и прясно смлян черен пипер на вкус.

Филиите хляб се запичат на грила на фурната от двете страни. Щом се извадят се натриват със скилидка чесън от едната страна. Поръсват се с малко зехтин. Върху брускетите се намазва сиренето и върху него се разпределя баклата. Финално се поръсват с още малко зехтин и ако е необходимо с морска сол.

Брускети с прясно козе сирене и бакла с мента

6 коментара

  1. Мисля, че баклата не е популярна у нас, защото малко я познаваме. Аз например съм чувала (но нямам спомен от кого и откъде), че баклата може да е отровна. Предполагам, че не е вярно, или може би и е нужна определена обработка, но когато не знам се притеснявам да купувам и консумирам бакла. Иначе я гледам доста отдавна из пазара, но хабер нямах какво може да се направи с нея

    1. @Кони: „Сега вече се знае с подробности защо за някои хора баклата може да бъде отровна. Това сравнително често срещано генетично обусловено състояние се нарича фавизъм, по латинското име на зеленчука. Дължи се на остра анемия след ядене на бакла или вдишване на прашец от цветовете и. Причината е липса на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа (G6PD). Дефектът се предава на част от децата чрез Х-хромозомата от майката. Боледуват над 100 милиона души. “

      http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2166668

  2. Йоана, здравей,
    а дали имаш някакво предложение за „стара“ бакла? 🙂
    Такава, която се продава като боба, от арабите….
    Благодаря ти! 🙂

    1. Нямам публикувана рецепта, но се процедира както с боб и нахут. Сухата бакла трябва да се накисне от предния ден във вода, на следващия ден водата се изхвърля и се залива с нова. Вари се дълго докато омекне. Когато е сварена може да се направи на пюре или пастет (като хумуса), на супа, яхния или да се добави в салата. Погледни и резултатите в Гугъл.

  3. Йоана,
    моята баба правеше ястия и с листата на прясната бакла, особено още в ранна пролет.А баклата е чудесна когато се консумира и сурова, но също трябва да е много млада – рано през пролетта когато още не е формирала зърната или те са малки.Баклата преди години е била много популярна по селата, готвели са я редовно, но не са знаели,че черен боб и бакла е едно и също растение.В турската кухня правят хумос от нея / големите зърна когато вече баклата е за семе /.Тя също така може да се готви с ориз или друга зърнена култура – просо, перлен ечемик.Готвят се както зелените шушулки така и големите зърна след узряването.А листата на младата бакла са много вкусни и в салати.
    Поздрави и успешна седмица ! Прекрасни Великденски празници !

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *