Като всяка шоколадова рецепта и тази заслужава внимание, особено като се вземе предвид наличието и на любимите ми смокини. Вече към края на сезона си, случва се все още да намирам от тях – дребни, български и изключително сладки, въпреки че за мармалада за тази рецепта използвах гръцки. Самият мармалад е тема за отделен разговор и за първи път го приготвих и опитах миналото лято. Прочетох за него в гръцкото списание Γλυκά Μυστικά, а комбинацията от смокини, мед и какао, която мога да затворя в бурканче за студените месеци ми се стори прекрасна. Едно бурканче беше издържало чак до пролетта, когато съдържанието му се превърна в основна съставка на десерт състоящ се от слепени две по две обикновени бисквити. Няма да забравя този така вкусен десерт, защото някъде тогава бях в началото на бременността си и няколко дни имах силно желание за пти бьор, които богато гарнирах с шоколадово-медения-смокинов мармалад.
Този сезон рецептата за мармалада претърпя няколко промени, в които заместих меда със захар, добавих пресни орехи и уиски. Промяната дойде от основната цел мармаладът да бъде използван за пълнеж на шоколадови бисквити. За тях пък прочетох измежду шоколадовите предложенията на Джейми Оливър, на които е трудно да устоиш (или поне на мен ми е трудно), тъй като храната, която по принцип приготвя изглеждала проста, но много вкусна. Наум смесих плътния мармалад с вече ядковите добавки в него, заедно с хрупкавото и топящо се в устата шоколадово тесто. Така се започна с приготвянето на бисквитите.
Не съм съвсем сигурна колко мармалад е необходим за една доза от бисквитите и се надявам да ми простиш за небрежността, но с всеки изминал ден ставам все по-разсеяна и съвсем очевидно забравяща. Е, дано не съм пропуснала някоя основна съставка в рецептата, пък и да съм я пропуснала и така се получава добре. Да кажем, че ако решиш да приготвиш мармалада ще ти бъдат необходими два буркана за затварянето му, а ако решиш да приготвиш и бисквитите с него, то ще ти трябва половин буркан мармалад или около 200 грама (да, тежи учудващо много). Точно поради тази причина (не съвсем ясните грамажи) ще опиша по отделно рецептите за мармалада и бисквитите. Може би трябва да обещая на себе си засега да не приготвям твърде сложни или с риск да се объркат рецепти, тъй като и аз сама на себе си не мога да разчитам (това е само временно неразположение и загуба на контрол, за които смятам по-късно да се погрижа сериозно), но поне може да ми повярваш, че бисквитите с пълнежа са толкова вкусни, колкото и изглеждат.
Шоколадов мармалад от смокини с орехи
По идея от списание Γλυκά Μυστικά, брой юли-август 2012
За мармалада се избират добре узрели, но здрави смокини. Ако се избере гръцки сорт е необходимо кората им да се обели. Количеството на крайния продукт може да варира според вида на смокините. Какаото, което се добавя в края на приготвянето, може да изглежда малко, за да се нарече мармалада шоколадов, но е напълно достатъчно за да придаде богат шоколадов вкус, без той да натежава върху вкуса на плодовете. Предпочитам да използвам алкализирано какао на прах (dutch process) вместо сурово какао и в никакъв случай инстантно подсладено какао на прах или гранули.
Посочените дози са за 500-600 грама мармалад.
Продукти:
- 600 г смокини
- 200 г захар
- 50 мл уиски
- 50 мл вода
- 15 г какао на прах (1 супена лъжица)
- 100 г накълцани орехови ядки
Смокините се почистват от дръжките и ако са с дебела кора, тя се обелва. Нарязват се на едро и се слагат в тенджера. Към тях се добавят захарта, уискито и водата. Тенджерата се поставя на умерен към силен огън. Плодовете се разбъркват докато захарта се разтопи и започнат да врат. Варят се около 10 минути докато течността започне да се сгъстява. Отстранява се от огъня и плодовете с течността се пасират с пасатор. Ако плодовете се пасират в блендер или кухненски робот, необходимо е да се поохладят малко преди да се сложат в него.
Пасираните плодове се връщат в тенджерата и се поставят на умерен към слаб огън да заврат отново. Добавя се какаото и се разбърква в пюрето. Вари се 5 минути като се разбърква често за да не загори. Трябва да се получи гъсто пюре, при което като се мине с лъжицата по дъното на тенджерата да оставя отчетлива следа. Отстранява се от огъня и се добавят орехите.
Ако мармаладът ще се затваря в буркани, той се изсипва в затоплени стерилизирани буркани и се оставя непокрит докато мармаладът изстине. След това бурканите се затварят и се съхраняват на хладно и тъмно място.
Шоколадови бисквити с пълнеж от шоколадово сладко от смокини с орехи
По идея от jamieoliver.com
Тестото за бисквитите се приготвя много лесно и е също толкова лесно за работа, но бих споменала няколко неща, които не трябва да се объркват.
Тестото трябва да остане меко и се охлажда в хладилник за не повече от 10-15 минути. В противен случай ще бъде ронливо и трудно за работа. Ако се приготвя предварително, може да се съхрани в хладилник няколко дни, но ще бъде необходимо повече време докато се темперира до стайна температура. Ако тестото все пак остане по-твърдо и ронливо може да се разбие отново с миксер като му се добави малко меко масло или белтък. Разбива се докато отново стане гладко.
При разточването работния плот не трябва да се ръси с твърде много брашно, защото то ще утежни тестото и ще бъде трудно и ронливо при разточване на втория или третия път. Ако този вариант не е приемлив, тестото може да се разточи между два листа хартия за печене без да се добавя никакво брашно.
Ще забележиш, че в тестото няма набухватели. Това не е пропуск. За тази рецепта не са нужни, а това прави бисквитите слоести и хрупкави, подобно на ронливо маслено тесто.
Посочените дози са за 16 броя с диаметър 7 см.
Продукти:
- 140 меко масло
- 140 г пудра захар
- 2 жълтъка от големи яйца, със стайна температура
- 250 г бяло брашно
- 30 г какао на прах (2 супени лъжици)
- 1 белтък за намазване, леко разбит
- 200 г шоколадов мармалад от смокини с орехи (рецептата горе)
- 50 г бял шоколад
Фурната се нагрява на 190°C.
Маслото и захарта се разбиват с миксер докато сместа стане кремообразна и пухкава. Добавят се жълтъците и се разбиват докато се поемат от сместа.
Отделно се смесват брашното и какаото. Добавят се към маслената смес и се разбъркват на ниска скорост с приставката за тесто на миксера или на ръка с дървена лъжица. Оформя се меко тесто, което не трябва да лепне. Увива се в стреч фолио и се охлажда в хладилник за не повече от 10-15 минути. Ако в помещението, в което се работи е хладно и тестото е достатъчно стегнато, че да се работи добре с него, охлаждането може да се пропусне.
Тестото се разточва върху леко набрашнена повърхност с дебелина 3-4 мм. Ако тестото се раздели на две части, които да се разточат поотделно ще се работи по-лесно и изрязаните кръгове ще се отделят от плота по-лесно. От тестото се изрязват кръгове с диаметър 7 см. Половината от кръговете се подреждат в тава върху хартия за печене. Краищата им се намазват с леко разбит белтък, за да се залепи хубаво горния кръг тесто. В средата на кръговете се поставя по една чаена лъжица от мармалада. Покриват се с останалата половина кръгове, които внимателно се залепват за краищата на долния. За да се постигне блясък, повърхността на бисквитите може да се намаже с белтък.
Пекат се в предварително нагрятата фурна за 15 минути. След като се извадят от фурната се оставят в тавата за 3-4 минути и тогава се преместват върху решетка. Оставят се да изстинат напълно.
Белият шоколад се разтопява на водна баня. Поставя се в сладкарски пош с тънък кръгъл накрайник или в корнет. Сладките се нашарват с него. Оставят се известно време непокрити докато шоколадът стегне.
Веднага си вземам няколко сладки за сутришното кафе 🙂
Мила Йоана, прекрасна рецепта, както винаги! Не се измъчвай, че си разсеяна. Всички жени сме така през бременността. На мен ми трябваха 5 минути да се сетя как се казвам :))) Щастливо очакване!
До там не съм я докарала още, но редовно си забравям възрастта. 🙂
Бисквиткте са прекрасни!
Йоана, днес видях едно кокетно дръвче с…мушмули, цялото отрупано с плод, съвсем близо до нас, буквално на тротоара си расте… Може би няма връзка, но твоят пост ме накара да го споделя тук.. може да ми се смееш, но не бях виждала къде растат мушмулите. Утре ще го снимам и ще ти изпратя снимка, не че има значение…Не мога да обясня какво общо има м/у тези плодове, но някак ги свързвам…Относно рецептата-отново точно на място и навреме!
Обери го и ми запази. 🙂 Не съм вкусвала мушмули от много време.
А вкусът на смокините ми напомня повече на плодове на черника.
Отново уникална рецепта .. на прибиране от работа си купих 1,2 кг смокини и си направих двойна доза от сладкото. Разбира се веднага след това направих и сладките … Уникални са. Аз направих 9 броя с диаметър 8 см и 9 броя с диаметър 4-5 см. Малките ми харесаха повече. Благодаря отново за успешните рецепти 🙂
Тази рецепта ми се струва, че може да се направи доста успешно и със сладко от фурми и портокал. Мерси за идеята Йоана 🙂
Вчера още щом видях рецептата, знаех, че няма да мирясам, докато не ги направя. Купих си и смокини за целта, но се оказа, че са ми пробутали гнили смокини:( Хвана ме яд и отложих за днес. Преди малко изпекох сладките и съм очарована от вкуса, макар и с попарен език:) Даже се каня да правя пак докато има смокини:)))
Много се впечатлих от мармалада, още повече че притежавам въпросното списание и не ми беше направил впечатление там, но твоите снимки са страхотни – както винаги!
Днес го направих в не голямо количество.
Импровизирах върху рецептата в оригинал, съобразявайки се с опита и мнението, който ти сподели.
Мармалада ми още не е изстинал напълно, за да изразя обективно мнението си за вкусът му, защото докато е топъл какаото е доминиращо, но определено ми допада доста. Може би и аз трябваше да намаля какаото – не толкова колкото при теб, но поне на половина.
Бях си взела от популярния мед от мащерка (сигурно си го опитвала в Гърция) той има по-различен (специфичен) аромат и вкус и със смокини много ми допада, въпреки че не го предпочитам за ежедневна консумация. Така реших да не пропусна съвсем меда, а да добавя и мед (за аромат) и захар. Мислех си да добавя и клонче мащерка при варенето, но забравих… 🙂
На 450 гр. чист плод (очистени и нарязани смокини), сложих 100 гр. мед, 100 гр. захар и 20 гр. водя и 100 гр. какао (което мисля че трябваше да е 50 гр.). Варенето ми отне точно 20 минути.
Не пасирах готовия мармалада (смокините бяха на парченца и по време на варенето се развариха). Пропуснах и орехите, макар че много харесвам как се съчетават в мармалад със смокини и често си правя такъв, просто в случая ми беше адски любопитно как ще е на вкус със какаото и не исках допълнения.
Смятам да опитам и шоколадовите бисквити, но ще е по-нататък, като захладнее!
Поздрави!
Е, супер! Много се радвам, че го изпробва. След разговора ни тук и аз си помислих, че може би най-добре ще бъде като се съчетаят захар и мед.
Мащерка в мармалада звучи просто чудесно. Ще опитаме пак нали? Само че при мен ще е догодина, че хубавите смокини посвършват вече.
Йоана, здравей, отдавна следя блога ти и ми е като настолна книга в кухнята! 🙂
Ако в рецептата бялото брашно се замени с пълнозърнесто, дали ще се получат сполучливи бисквитите?
Успех!
П.С. не съм „анонимен“, забравих името да напиша – Десислава Христова 🙂
Да, ще се получи. Добавяй брашното по малко, за да не се получи твърдо и ронливо тесто. Тестото трябва да е меко и ако в помещението, в което се работи е хладно, не е необходимо да се охлажда в хладилник.
Направих мармалада и стана чудесен.
Добавих и малко сини сливи, защото смокините ми бяха малко.
Сега остава да направя и бисквитите 🙂
Поздрави!
Сини сливи с шоколад също е прекрасна комбинация, особено ако са сушени. Радвам се че опита, Дани. Надявам се и бисвитите да ти харесат.
На село съм нищо под ръка което да наподобява сладките, като вметна, че и фурна нямам….сусамката ще ми е утеха
Привет Йоана, много хубави сладки аз ги направих с готово бабино сладко от смокини и накиснати пресни орехови ядки.
Поздрави на бебока и на теб 😉
И така става. 🙂
Благодаря за поздрава. 🙂
Много яко