Последните 4, не – 5

Първо, много обичам кулинарни книги. Но от тези, където чувам как се разлистват страниците. От тези, които мога да помириша. От тези, на които с времето избледняват цветовете, а по страниците има записки с молив. Във Family Food: A New Approach to Cooking обаче не са нужни никакви записки. Всичко е обяснено. Нямаш въпроси, нямаш какво да допълниш. Хестън Блументал е велик!

Второ, реших, че е време да си купя книга за хляба. Само и единствено за хляба. Не просто baking, което може да се разпростре от хляб със сода до мъфини. Искам най-добрата книга за хляб. Е, имам я. В книгата The Bread Baker’s Apprentice са засегнати всички отговори на моите въпроси. От зърното, до най-фините детайли по приготвянето на различни видове хляб.

Трето, май си падам по Ориента. Падам си по кухнята на Ориента, представена от Силвена Роу. Първият ми сблъсък беше с Purple Citrus & Sweet Perfume. Вторият е последната книга на Силвена Роу, озаглавена Orient Express. Звучи вълнуващо. И е точно така.

Четвърто, ще трябва да се запозная по-подробно с кухнята на Англия, Уелс, Шотландия и Ирландия. Без да искам се запознавам, а избора на Вальо за British Cooking ме навежда на мисълта, че ще трябва да приготвя Йоркширски пудинг, панирана риба с пържени картофки (fish and chips) и може би някой сладък хляб с много сушени плодове. О, да не пропусна и традиционната английска закуска, а за някое соаре – коктейл с ирландско уиски. Предложенията за хапки в 17 часа също са интересни.

И пето, сдобивам се и с една прекрасна книга на български, в която се разглежда кухнята в България (несъмнено с чуждо влияние) от разкоша на 30-те, през трудните години на войната, до познатите ни от 70-те години на миналия век пиле фрикасе, руло „Стефани“, виенски шницел, торта Гараш и Агнеси. Стари градски рецепти е интересно четиво, придружено с тогавашните рецепти, осъвременени и изпълнени от Ивелина Иванова.

Хм, откъде да започна?

П.П. Струва ми се, че и с Франция ще се запозная. 🙂 Трябва!

15 коментара

  1. Пет кулинарни книги наведнъж? Мммм, завиждам! Обожавам кулинарни книги, даже повече и от кулинарни блогове.

    Аз срам не срам ще си призная че съм голям почитател на Джейми Оливър, колкото и да е банално. Иначе много ме заинтригува със Силвена Роу, много харесвам кухнята на ориента и задължително ще си я купя.

    Чакам с нетърпение интерпретациите ти Йоана!

  2. Чудесно е, че създаваш такава богата колекция с „вкусни“ книги. Толкова се въудошивих с тези твои нови попълнения, че чак съжалявам за арт албумите и сватбените книги, които събирам, а нямам достатъчно кулинарни издания.
    Упех с новите рецепти, Йоана!

  3. Страхотно. Много полезна информация. Някакви препоръки за Италианска кухня?

  4. Man ei za tova te ta4im nali znae6 🙂 ti si ma6ina 4ove4e 🙂
    P.S nali pomni6 imame knigi i recepti da spodelim kato si doida 🙂

  5. Осмелявам се най-накрая да ти пиша :). От няколко седмици следя.., не, буквално чета по ред всяка рецепта в невероятния ти блог и се чудя по какъв начин да изразя възхищението и въодушевлението си от теб, така че поне малко да се отлича от останалите :). Не че искам да се разгранича, за да изтъкна себе си, а напротив :)… Искам да намеря точните думи, така че да не съм просто поредната, която харесва това, което правиш, а да можеш да си представиш кулинарното опиянение, до което ме докарваш с фантастичните си предложения, защото си прекрасна, вдъхновяваща, лъчезарна, талантлива, невероятна:)! И уютно, и трескаво, и ароматно е при теб :)!
    Ако имах възможност, бих експериментирала в кухнята по цял ден :)! Само си записвам какви нови продукти трябва да търся и обикалям цяла София да ги намеря :), за да мога след това да се опитам да приготвя чудесните ти рецепти :). Мъжът ми е предоволен, а на мен ми е толкова щастливо и забавно в кухнята, независимо от това, че от месец съм на диета и не опитвам нищо от сготвеното (а готвя повече от всякога :)) :))). Само го гледам в устата и питам припряно… Вкусно ли е, вкусно ли е?!? :))). Смее ли да каже, че не е :)! Благодаря ти, че те има :)! Носиш много радост и вдъхновение не хората :)!
    Та тази новоразгоряла се кулинарна страст трябва да се подплати по някакъв по-сериозен начин :). Исках да те помоля да ми препоръчаш някои основни книги …за любителя готвач, където да са описани основни техники, правила при обработката на храната…и т.н., а не само рецепти. Предполагам, че ти имаш ужасно много литература по всякакви кулинарни въпроси :), но ще съм благодарна да ме ориентираш с какво да започна… Тази например? http://www.amazon.com/Cooks-Book-Techniques-worlds-master/dp/0756613027. И кои други :)??? И как си ги набавяш? Предполагам, че повечето по интернет ги поръчваш?
    Извинявай, ако другаде даваш отговор на подобни въпроси… Имам огромното желание, но още не съм изчела всичко :))).
    Оказва се, че много обичам да готвя и по-важното…, да готвя добре :). С твоя помощ се получава…, малко по малко :)!
    Благодаря ти още веднъж :).
    П.П. На едно-две места видях, че търсиш керамични топчета за печене на тарталети и т.н. Доста вероятно е да си си намерила вече, защото рецептите са публикувани преди време, но, ако още не си, в Крео имаше такива миналото лято :).

    1. Здравей, Мариела.
      От гореизброените книги, Family Food е много подходяща за начинаещи. В книгата са представени класически рецепти с подробни обяснения за всяка една, както и приложението им за деца (като храна за деца и готвене с деца.) И типично за стила на Хестън Блументал, споменава някои факти, които няма къде да се прочетат (най-общо – обяснения за химията в кухнята и защо е по-добре да се прави така, а не иначе).

      Може също така да се спреш на книга на Джулия Чайлд, въпреки че понякога в нейната теория за нещата срещам противовес.

      Основни техники са застъпени в книгата French Cooking – Classic Recipes and Techniques. Придружени с подробни снимки и диск, където са показани някои техники нагледно.

      Харесвам всички кулинарни книги на издателство Hermes House. В повечето от тях са застъпени основни положения, рецепти и история, свързани с кулинарната област в книгата (например печива, десерти или дадена кухня от света).

      Рядко пазарувам от Интернет. По-често купувам книги от книжарниците (у нас или по света). Предпочитам да разгледам книгата предварително, за да се запозная с информацията вътре. В тази връзка в Booktrading да вземат да си разопаковат книгите, които предлагат. 🙂

      И най-важното, във всяка една книга ще срещнеш различни пропорции или техники за една и съща рецепта (говоря за класическите рецепти). Въпросът е да разбереш, кое работи за теб и твоя начин. Понякога се налагат корекции, съобразени от твоя опит, вкус и в последствие стил. Това е нормално. Но винаги има нужда от основна рецепта, върху която да надграждаме или усъвършенстваме.

      Благодаря за информацията за керамичните топчета. Видях ги, но като им видях и цената се отказах. 🙂 Бобените зърна вършат чудесна работа.

      Ако се сетя за още книги, ще пиша.

  6. Много ти благодаря за изчерпателната информация :). Ето, правя списък и на книгите :).
    Колкото и да обичам разни джвъчки в кухнята, и мен цената на топчетата ме отказа.
    Поздрави и слънчев ден :).

  7. Joanna, Familý food na angliiski li e i v bulgaria li e kupuvana ili po internet?

    Az si predstaviam tvoiata kuhnia kato niakakvo raisko kutche 🙂

    1. Книгата е на английски и се чете много леко. Поръчах я от Амазон.

      Моята кухня за мен си е райско кътче. 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *