SOS – Африка вика Кулинарно – Задушени миди с фъстъци, спанак и ориз

С „Къде се е чуло и видяло…?“ реагира Вальо на моя отговор на въпроса му какво съм приготвила за вечеря. Шеговитата му реакция не ме учуди ни най-малко, напротив. Очаквах го, както и очаквах да каже: „Това няма да го ям!“ още преди да е опитал. Комбинацията миди и фъстъци го стресна (той обожава миди) и даже си мислих да не му казвам какво точно има във вечерята, освен разбира се нещата, които си личаха – ориз и миди. Вальо твърди, че си „играя“ с него, когато му сервирам ястия с продукти, които казва, че не обича. Аз разбира се умело ги прикривам (въпросните продукти) и след като доволно се навечеря, най-нахално му съобщавам какво е ял. Лоша ли съм?

Не и в нашите случаи, в които знам, че сме герои в забавна игра на котка и мишка, понякога ситуациите стават толкова смешни, че от време на време се сещаме за тях с въпроса: „А помниш ли когато…?“, последвано от някоя остроумна фраза за съответното ястие като „Къде се е чуло и видяло?“ Смешното в тези ситуации са жестовете на Вальо, докато изразява недоволството си, а в случая си представи вдигнати ръце на главата, ококорена физиономия и наставнически тон, досущ имитиращ Мария с нейната фраза „Ще съсипеш ризата!“ В този момент ме хваща голям смях, почти превивайки се на пода с ръце на корема, защото знам, че това, което ще му поднеса не само ще му хареса, но и ще го сънува.

За Вальо мога да ти говоря още дълго, но ще се съсредоточа върху това, което приготвих неотдавна и има връзка с желанието на Ева за африканска кухня. Както вече знаеш от първата рецепта, която публикувах в серията „Африка вика Кулинарно“, аз си набелязах няколко ястия и десерта, които с голямо любопитство приготвям и опитвам. Следващото ястие от списъка е задушени миди с фъстъци, спанак и ориз, което грабна вниманието ми именно заради комбинацията на продукти и мидите, които се използват за рецептата.

За мое щастие открих тези миди по-бързо, отколкото очаквах и то без да се налага да ходя до Метро. Мидите са бели, известни под общата дума clam, а аз избрах такива, които на български се казват Вонголе. Личното ми впечатление от тези миди е че са с твърда черупка, много малко месо и не особено изразителен вкус. Иначе, приготвят се като всички миди – кратко задушаване, докато черупките се отворят. В тази връзка, не разбирам защо в използваната рецепта мидите се готвят 30 минути. Не смятах да правя точно така. Оставих ги да се готвят няколко минути и сервирах с черупките.

Ястието не е силно, искам да кажа с подчертаващ морски вкус, както очаквах. Но фъстъците в него определено изиграха положителна роля, като внесоха приятна хрупкавост в комбинация с ориза, при това без да се подозира от какво идва тя.

Трапчивия вкус на спанака не се усеща осезаемо, но допълва с цвят пикантното ястие. Да, ястието е пикантно, дори може да го направиш люто, но аз сложих съвсем малко люти чушки за да усетя по-добре морския вкус. Това така или иначе не се случи, затова ако обичаш люто – давай смело.

Отново забелязвам, че в рецептата няма никаква зелена подправка, а после си помислих, че може би наистина няма нужда от такава. Или поне не ми хрумва какво бих могла да сложа на цялата тази комбинация. Бурканчето с мащерка този път си стоеше неотворено на рафта.

И за капак, не знам защо, но реших да използвам жасминов ориз, който се оказа много добро допълнение към всичко изредено по-горе. Все още не ми е известно с какъв ориз обикновено се готвят африкански манджи, та ако някой знае, нека си каже.

Задушени миди с фъстъци, спанак и ориз

Адаптирано от The African Cookbook

В това характерно за кухнята на Мозамбик ястие, наречено Matata се използват листа от тиква (!), които авторът заменя със спанак. Следвам дословно рецептата, като променям единствено грамажите.

Дозите са за 4 малки порции.

Продукти:

  • 1 глава лук, нарязана на ситно
  • 30 мл зехтин
  • 500 г бели миди с черупките
  • 100 г белени сурови фъстъци, едро смлени
  • 2 малки домата, нарязани на кубчета
  • 100 г почистен спанак (1 шепа), нарязан на едро
  • 200 г жасминов ориз
  • 1 чаена лъжица стрити сушени люти чушки
  • сол и черен пипер

Зехтинът се загрява в тенджера. В него се сотира лукът за 3-4 минути. Добавят се мидите, фъстъците, доматите и стритите чушки. Посоляват се със сол и черен пипер на вкус. Разбърква се добре. Тенджерата се похлупва с капак и всичко се задушава за 4-5 минути или докато мидите се отворят. След това се добавя спанака, разбърква се с останалите продукти и ястието се готви още 3-4 минути.

Междувременно оризът се сварява в 500 мл. вода за 15 минути, докато водата се абсорбира. Посолява се на вкус.

В чинии се разпределя свареният ориз, а върху него задушените миди с фъстъци и спанак.

17 коментара

  1. Не знам дали ще се престраша да го направя, много ме изкушаваме краткото време за приготвяне :-)), само да попитам от къде взе мидите?

    1. Да, наистина времето за приготвяне е кратко. Мидите могат да се задушат докато ориза се вари и за 15 минути ястието е готово.

      Мидите са от Карфур. Последния път видях там два вида бели миди, внос от Гърция.

  2. Хаха и аз така си спестявам да кажа на мъжа ми какво яде… И му го съобщавам чак след като си е изял всичко и облизал чинията даже 🙂

    Много любопитна рецепта Йоана, като попадна на читави миди задължително ще я пробвам! Как мислиш, ще стане ли и с друг вид миди? Аз не харесвам много Вонголе именно защото нямат много месо.

  3. Изненадан съм от тази рецепта, но както се сещаш приятно 😉 Чудесна комбинация на фъстъци с миди, никак не бива да й се чудим, просто не е от нещата, които ядем по тези ширини. А колко още комбинации има, които така и не вкусваме, които са в устата на други народи всеки ден. И много такива вкусове са ми грабвали вкуса и вниманието, като печената риба с домати и ананас в Азия, например. Можеш да я приготвиш някой път, ако имаш желание. Става лесно и е съвсем различна на вкус. От националните кухни мога да ти дам идея да приготвиш едно великолепно ястия от сефарадската еврейска традиция – Дафина, с интересен произход – испанско-марокански.

  4. Това пак изглежда супер интересно! Знаех си аз че там готвят интересни работи, благодаря ти Йоанче.

  5. Рецептата е доста интересна, въпреки че аз се страхувам да готвя миди – не знам защо, може би заради липсата на опит и знания.

    Честит празник, Йоана! Желая ти още повече вдъхновения, повече енергия, възможности за повече разходки до непознати и екзотични места и да продължаваш да твориш в кухнята! Приятелят ти е щастливец с дама до него, която твори с храната, а не само да стои над тенджерите и тиганите! Весел празник!

    1. Честит празник и на теб! На свой ред изказвам благодарността си и ти пожелавам щастливи дни.

      Мидите ли? Мидите са едно от най-лесните и бързи неща за приготвяне. Впрочем, за салата или предястие, защото ако искаме да се нахраним с тях, ще трябва доста да се потрудим, пък и в по-големи количества ще ни стане тежко.
      Много вкусни са черните миди и при тях най-трудоемко е почистването (обикновено се продават с доста водорасли и корали по тях 🙂 ).
      Иначе, почти всички миди се задушават за кратко (3-5) минути докато черупките се отворят. И в никакъв случай не трябва да се готвят дълго, защото стават жилави и без вкус.
      На белите миди няма какво да се чисти, но те са с много малко месо и не толкова открояващи се.
      Изчакай летния сезон, когато черните миди са големи и сочни 🙂 и опитай да ги приготвиш.
      Аз предпочитам да ги сервирам с черупките. 🙂

  6. Африканската кухня определено ми е абсолютно непозната. Аз обичам да експериментирам и да опитвам нови неща и много се радвам на тази нова поредица от теми.
    Бели миди не съм готвила, но много ме заинтригува с тази рецепта.
    Поздрави,
    Руми

    1. Руми (Lulu ми е по-гот да те наричам 🙂 ) и на мен ми е непозната африканската кухня, но с голямо удоволствие си избирам рецепти, които да опитам.
      Опитвам се дори да дам повече яснота за вкуса на ястието, но разбира се това е твърде относително.

  7. Ако търсите зелена подправка, може да се доверите на девесила или на джоджена. Може да се добави някакво ароматно вино от категорията на вермутите

  8. В едно село съм в момента и в градината има засадени тиква. Та започнах да се чудя има ли значение сорта на тиквите ? Съпругът ми обича много миди с ориз, но майка му я прави само от миди и ориз и с много вода и на мен лично никак не ми харесва. Ако извади черни миди и сложа листа от тиква, защото аз не обичам много спанака или въобще пропусна зелената част не би трябвало да има проблем, нали?

    1. Не виждам причина да не импровизираш. Махни спанака, използвай черни миди. Листа от тиквички не съм яла все още, но може да ползваш цветовете им в ястието или направо самите тиквички, нарязани на кубчета. Добави зелени подправки като магданоз и/или копър. Забавлявай се с вкусовете!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *