SOS – Марокански сладости – Брюати с бадеми и мед

Хей, нали не забравяш, че може да си поръчаш рецепта, която да изпълня само за теб в рубриката SOS? Желанията напоследък зачестиха, така че аз, искам – не искам, ще трябва да отложа предложенията за виенска кухня. Защото твоите кулинарни желания са по-важни и с удоволствие ги изпълнявам. Стига да са по силите и възможностите ми, разбира се. Този път, в рубриката SOS, моята читателка Мила, си пожела сладкия вариант на мароканските пържени банички със завъртяното име briouates. На български, би трябвало да звучи брюат със специфичното френско произношение. Сега, няма да задълбавам в граматика и произношение, защото по-интересното тук са самите брюати.

Още в зората на този блог бях дала предложение на тези марокански брюати, но в солен вариант. Тогава ги нарекох предястие от Мароко. И въпреки, че термично се обработват чрез пържене, тогава реших да ги изпека във фурната. Уверявам те обаче, че тези марокански банички са много по-вкусни и автентични, когато са пържени.

Дълго време се каних и на сладкия вариант, който включва пълнеж от бадеми, а самите брюати се потапят в мед. Удоволствието да се насладиш на сладък брюат би могло да има синоним „много“ и то откъдето и да го погледнеш. Много сладко, много вкусно, много скъпо и много трудоемко. Може би това е причината тези сладости в Мароко да се приготвят само за изключително специални случаи и празници. Предвид и огромните количества, които обикновено съпровождат един такъв празник, напълно обосновано разбирам, защо се приготвят рядко.

В Мароко за брюат се използват специални кори. И въпреки че открих рецепта за тези кори се оказа, че нямам условия да си ги приготвя вкъщи. Затова използвах най-удачния заместител в случая – фини кори за баница. За пълнежа се използват бланширани (обелени) бадеми, които може да си приготвиш у дома, като свариш за кратко сурови бадеми и обелиш люспата докато са топли. Трябват още вода от портокалови цветове, която ще ти припомня, няма портокалов аромат и се добива от цветовете на сорт горчив портокал. Освен това, мароканските сладкиши няма да бъдат същите без няколко стрити зрънца мастиха (мастикс), с лек и приятен аромат на анасон. Дотук, няма място за притеснение, защото всички продукти се намират и на българския пазар. Виж „Кое откъде?“

Но големия зор, който видях, не беше в навиването на 50 триъгълника с плънката, а следващите две три стъпки, при които се изисква доста бързина и концентрация. За какво всъщност ти говоря? За брюат в домашни условия. Навитите триъгълници се пържат на порции и от двете страни по 5-6 броя наведнъж, а след това, отцедени от олиото веднага се потапят в мед. Докато брюатите киснат в меда, се пържи следващата порция. Междувременно, медените се изваждат върху скара да се отцедят и изстинат, а тези в тигана се обръщат. И така докато свършат всички. Трудността в изпълненето дойде от това, че брюатите стават готови за секунди. Голямо бързане беше. По средата започнах да се питам: „С какво се захванах?“ Накрая, успешно удържала фронта, седнах да си почина. Представям си, какво щеше да бъде, ако бях изпълнила посочените дози в рецептата. Нали споменах, че по-принцип се приготвят големи количества? Аз адаптирах рецептата с 1/3 от посочените количества.

Още по-накрая, когато брюатите изстинаха и си отхапах една хапка, разбрах, че всичко това е имало смисъл. Не, не смисъл. Заслужава си! Ефирния вкус от бадемовата паста и хрупкавата медена коричка са нещо, което бих помнила вечно. Няма друго такова нещо.

Брюати с бадеми и мед

Адаптирано от книгата Morocco – Mediterranean Cuisine

От посочените дози се получават 48-50 броя.

Продукти:

  • 9 листа фини кори за баница
  • 400 г бланширани бадеми
  • 150 г захар
  • 1 чаена лъжица канела
  • 5-6 зрънца мастиха (мастикс), счукани
  • 1 супена лъжица меко масло
  • 1 супена лъжица вода от портокалови цветове
  • 2 жълтъка за плънката
  • 2 жълтъка разредени с малко вода за намазване
  • олио за пържене
  • сусам и смлени орехи за гарниране

За медения сироп:

  • 600 г мед
  • 1 супена лъжица вода от портокалови цветове
  • 3 супени лъжици вода

Корите за баница се нарязват по широчина на ленти с дължина 7 см. Оставят се покрити с влажна кърпа, за да не изсъхват.

В кухненски робот се смесват бадемите и захарта. Смилат се, докато се получи фина ронлива смес. Добавят се канелата, мастихата, водата от портокалови цветове, два жълтъка и маслото. Разбиват се отново за 1-2 минути. Сместа остава ронлива, но и леко лепкава.

От сместа се прави топче и се слага в края на една лента. Лентата се завива на триъгълник. Виж схемата и описанието в тази рецепта. Полученият триъгълник се намазва с разбитите жълтъци. Така се приготвят останалите кори и плънка. И/или може да се направят пурички. За целта, се взима малка част от сместа за плънката и се оформя по широчината на лентата. Лентата се навива на руло. Намазва се с разбитите жълтъци. Краищата на пуричката остават отворени, сместа няма да изпадне.

На котлона се слага дълбок тиган или тенджера. Напълва се с около 2 см. олио и се загрява. В непосредствена близост (на съседния котлон) се слага друга тенджера, в която се смесват медът, водата от портокалови цветове и водата. Загряват се, но без сместа да завира и се поддържа топла през цялото време (например, на най-ниската степен на котлона). В близост и на удобно място до котлоните се слага решетка. (Решетката трябва да бъде в тава или друг подходящ съд, където да се оттича излишният мед.)

Когато олиото е добре загрято, в него се слагат няколко брюата. Запържват се от едната страна, докато станат златисто кафяви. Обръщат се и е запържват и от другата страна. Това става много бързо, затова не трябва да се разсейваш. Когато са готови, се изваждат с решетъчна лъжица и веднага се потапят в топлия мед. Оставят се да се напоят за кратко. Междувременно се слага да се пържи следващата партида брюати. Докато се пържат, напоените с мед брюати се изваждат и се оставят върху решетката да се отцедят. И така всичко се повтаря, докато ти се завие свят. Шегувам се.

Технологията може и да не е толкова сложно-бърза, но в един момент олиото започва да пуши, а чакащите брюати за тигана, изглежда да нямат край. Общо взето, създай си начин, който да ти е лек и удобен.

Брюатите, които са вече върху решетката се поръсват със сусам или орехи и се оставят да изстинат напълно.

Напълно изстинали, тези марокански сладки може да се съхраняват в кутия, на стайна температура около 1 месец. За да не се слепват, между всеки ред брюати се слага хартия за печене.

31 коментара

  1. Йо, изглеждат страхотно! Яла съм брюати, но купени. Така и не ми стигна куража да ги направя сама, а предполагам, че домашните са несравнимо по- вкусни!

  2. Йоана, прекрасни са. Браво на Мила за доброто предложение, а на теб за доброто изпълнение!
    Поздрави сърдечни!

  3. Ау, такова нещо съм яла, дори не съм знаела как се казва, но вкусът му беше неповторим….имах състудентка от Мароко и тя много готвеше и ни черпеше. Това го приготви само веднъж за една вечер на Мароканската кухня, дори мисля,че някъде в блога ми съм писала нещо по въпроса за тези спомени.
    Айде, да бягам от тук, че много съм пощелива….

  4. Понякога забравям каква късметлика съм. Йоана ще благодаря на всевишния, че те срешнах и имам възможноста да дегустирам Това-Онова. А тези Бреута бяха толкова крехки мм ,да ще те споменавам в молитвите си

  5. Много обичам арабска кухня,а без сладки неща не мога(каквото и да е).Тази рецепта ми хареса и ще ги направя още тази вечер т.к имам всички необходими продукти.Искам да попитам къде да прибавя маслото.

  6. Здравей Йоана, може лли да си поръчваме и дегустации? Щом някои си поръчват рецепти, трябва да може други да си поръчват дегустации…:))) ако одобриш идеята – бременните в 9тия месец, които не могат да готвят вече, сме с предимство :)))

    1. 🙂 Чудесна идея, но е неприложима за всичко от блога. Все пак, мои сладки неща може да опиташ в Слънце Луна.
      Лека бременност! Тя, всъщност е към края си. 🙂 Желая ти всичко да бъде наред.

  7. Изглежда страшно добре и сигурно е страшно вкусно. Просто нямам възможност да се разхождам до Женския пазар,за да взема „портокалова вода“. С какво мога да я заменя или просто по-добре изобщо да не слагам?

    1. За автентичния десерт, трябва да използваш вода от портокалови цветове и мастиха. Разбира се, не е проблем ако се избегнат или се заменят с други аромати. Импровизирай. Добави ванилия, бадемова есенция или лимонова кора.

  8. Благодаря! Знам, че не редно да се променят традиционните съставки, но тъй като аз не съм сигурна в първоначалния резултат, си мисля че е по-добре да инвестирам по-малко време и средства в задачката. Ако пък се получи ОК- за следващия път съпруга ми сам ще тича до пазара, за да купи каквото ми трябва 😉
    Чакам с нетърпение продължението на Виенската кулинарна приказка- чувствам я по – близка и лесна за приготвяне… а и си е вкусна…

  9. 🙂 Благодаря ти! Не знаех, че в Слънце и Луна има твои десерти – дано да намеря време тези дни да намина!

  10. Изглеждат страшно добре и повярвайте ми са страшно вкусни.Приготвих ги
    лично.Цялото семейство ги хареса.Благодаря за рецептата!

  11. Страхотна рецепта! и аз ще я пробвам, като заместя някои неща, но всичко е импровизация, така или иначе 🙂
    Поздрави!

  12. Благодаря ти , Йоана !!!!! Благодаря !! Извини ме ,че те накарах да направиш толкова сложна рецепта . Аз веднага щея изпробвам ,дано да се получи ще пиша веднага … за да изненадам съпруга си с това Мароканско ястие ,няма да ми бъде трудно да намеря посочените продукти ,тук има в изобилие бадеми ,прекрасни кори за баница ръчно приготвени ,най различни води от портокал ,роза .. които ще ми свършат чудесна работа … зрънца мастиха ,анасон … 🙂 Благодаря ти ,че те има !! Най – сърдечни поздрави от Мароко !!!

  13. Драга Йоана,
    от вчера се дивя пред статиите ви и едва сега се ориентирах,донякъде – как да се включа при вас!!! Така да се каже: „на всяка манджа мерудия“ 🙂 Изключително приятно съм изненадана от вашата инициатива и най-вече от стремежът ви да се запознавате и усвоявате нови продукти, както и да надграждате в обичайното им приложение.Аз подобно на вас ,първоначално, съвсем случайно се натъкнах на кулинарния свят, дори нещо повече, с не особена охота…, но каккто съм тръгнала коментарът ще стане безкраен.С една дума: поживях си тук и там, навсякъде си има традиционни ястия обусловени най-вече от условията за отглеждане на конкретни продукти, така че запознавах се, усвоявах, експериментирах и пр., та се докарах до пристрастявене..Готвенето е симбиоза от страст,сетивност,естетика и др.Определям го като изкуство!!! Виждам, че сте надарена с талант за това изкуство и се радвам, че искате да го споделите, тъй като редица млади моми считат, че не е модно да си умел в кухнята и т.н., и т.н.
    Бих си позволила тук(най-после)- да обърна внимание на традиционните им ястия-тажин (Държат името от глинен съд за готвене, който се използва в Марокко и Тунис).По-скоро за една задължителна съставка в тези ястия, а именно мароканска туршия от лимони: на всеки бр.лимон се пада по 7гр(1/2 супена лъжица) морска сол(или 3% разтвор на течност) подобно на техниката ни за слагане на кисело зеле. Лимоните се натъртват леко в кухненския плот, правят се разрези(4) по дължината на плода, всякаш го разрязваш на четвъртинки,но до средата на лимона, пълнят се с морска сол и се подреждат в голям буркан с вакуум капак, заливат се с врящта вода от кана, или вряла поне 1 мин.на котлон-затварят се за 3-4 седмици…ще се изненадате от резултата! Маринатата можете да ползвате в дресинги за салати, а лимончетата-както прецените след като ги опитате :-)Очаквам някоя рецепта за ястие в тажин тук! Дерзайте, драга Йоана. Само така! Моите почитания.

    1. Не, не съм. Все още. Често попапам на различни рецепти, но така и не се наемам. Може би наистина трябва да опитам. Имаш ли предложение?

  14. Здравей, Йоана, най-сетне снощи ги направих. Сблъсках се с един проблем – след като ги намазах с жълтък, докато да им дойде ред да ги изпъържа, някои залепнаха (бях ги сложила на дъска за рязане, дървена). Как да избегна това?… Благодаря!

    1. Не трябва да се оставят да стоят твърде дълго, така че жълтъкът да започне да изсъхва. Няма как да се предотврати, освен ако не се работи бързо. Друг вариант е да се мажат последователно, но заедно с пърженето и потапянето в медената смес на останалите, ще има нужда от още две ръце.

  15. zdraveyte joina, omajena sam ot 28 godini za marokanetc.marokanskata kuhnia e prekrasna i mnogo vkousna.mastiks te vaob6e ne upotrebiavat.osven bademi i fastatci,anasson,portokalova voda,limonova voda i rozova voda.ot sever do yug,za vsiaka oblast i vsiako seltce ,kouhniata e izklutchitelno razlitchna.marokanskite tajini sa mnogo vkousni ,kakto i tiahnite sladkichi.riadko upotrebiavat telechko,osven ako ne gotviat – telechko sas sini slivi.,nai-mnogo pilechko i agnechko.a v niakoi rayoni i konsko.sas jaltatci tam nikoi ne maje sladkite?!

  16. Тук си пожелах мароканските Брюати и ти като една Вълшебница Йоана ми изпълни сладкото изкушително и безкрайно вкусно желание 🙂 Бих искала да те попитам имаш ли рецепта с аспержи ?
    Виждала съм как аспержите се почистват ,обелват връзват се на снопче варят се и после се приготвя някакъв сос ,но тук вече не знам тайната ако ми е разгадеш , ще е чудесно 🙂

    1. В блога има няколко рецепти с аспержи:
      Аспержи в пармезанова кора и сос муселин
      Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене
      Спагети с аспержи, орехи и сметанов сос
      Билков тарт с аспержи и сос от нар
      В книгата ми също има една рецепта за билков тарт с аспержи, но тестото там не е ронливо и е с пълнозърнесто брашно.
      Като цяло избирай свежи и не много дебели аспержи. 1/3 от долната им страна (в основата) се отрязва, защото тя е много жилава и по желание може да се обелят с белачка за картофи, но не целите, а отново само в основата. Няма нужда да се връзват на снопче докато се варят. Слагат се в леко подсолена вряща вода и се бланшират за 3-4 минути. След това веднага се потапят в ледена баня (купа с ледена вода) за да се прекрати термичната обработка.
      Най-често се сервират със сос холандез. Рецептата за него виж в първата рецепта от горния списък, но пропусни сметаната накрая, а също така може да пропуснеш естрагона и перата лук. Още по-семпла рецепта за холандез може да видиш в поста за яйца Бенедикт.
      С аспержите много добре се съчетават също рохко сварени яйца или да се добавят към ястия с яйца. Залети просто с разтопено масло, също са много вкусни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *