Доста се потрудих тези дни, и вкъщи и на работа, а в края на седмицата се запитах, защо е нужно да правя всичко това? Дали, защото всички го очакват от мен или защото просто е Коледа и трябва да се спазват някакви традиции? Като например да приготвиш един чувал с курабийки, с които да черпиш наред и да обясняваш на приятелките си, колко била сполучлива рецептата. Но коледните курабийки за неизменна част от празника и не само заради самото им ядене, а и заради въодушевената емоция по време на приготвянето им, грейналите лица на опитващите и твоето лично задоволство от добре свършената работа.
Коледни курабийки има всякакви. Във всяка една страна се приготвят различни рецепти, сладки с различни форми, глазури и пълнежи. А ние не може да се задоволим само с нашите си меденки и искаме да опитаме и от другите коледни лакомства. И как не, след като от интернационалните курабийки, бликат интернационални традиции, истории, вкусове и аромати.
Започнах да пиша този пост, защото в социалната мрежа моя читателка ме предизвика със следното: „Хей, ти дето си падаш по немската кухня повече от германците направи ли Plätzchen? Сподели рецепта ако имаш …“ Признавам, че тук бях много изненадана и то не само, защото не знаех нищо за Plätzchen, а и от факта, че след първоначалното търсене на резултати от думата не се споменава нищо конкретно за рецептата. Плецхен ми прозвуча като поплесък и се оказа, че не съм далеч от истината. Думата произхожда от Platz, което в превод ще рече нещо плоско, равнина (площад). Търсейки нещо за тези сладки очаквах да открия зашеметяваща рецепта с любопитна основна съставка или подправка. Или поне форма.
Но да проследим историята им. Плецхените са се зародили много отдавна в Германия като акомпанимент към чая или кафето на следобедните партита на тогавашната аристокрация. Защо пък само за богатите? Ами защото захарта тогава била лукс и само те имали късмета да пият горчивото си кафе с много сладка курабия. Плецхените нямат нищо общо с Коледа или поне тогава не са имали. Приготвяли се по всяко време на годината. Плецхен, всъщност е термин за всяка една курабия (сладка), независимо от вкуса, формата или дали има глазура или не. Лебкухен също е плецхен. (Както и да ти звучи това, така си е.) Дотук с плецхените. Или може би не. Да видим какво се случва с коледните сладки.
Историята на коледните сладки ще ни заведе още по-далеч в миналото, когато католически монаси в Германия създали първия Lebkuchen, и той се смята за първоизточника на коледните курабийки. По-късно сладките се изрязвали във форми със символите на Рождество Христово, а емигранти от немскоговорящите страни разпространили това по целия свят. Чак се зачудвам, как така французите нямат пръст в тая работа. И се запитвам, след като лебкухен е коледна курабия, но е и плецхен, то плецхен коледна курабия ли е? И аз се обърках. Продължавам по същество.
Самата дума cookie, произлиза от холандската дума koeptje [koekje], която означава малък кейк. И понеже захарта била лукс, сладките се правили с повече подправки и сушени плодове за сладост. Обичайните заподозрени в микса от подправки били джинджифил, канела, кардамон и черен пипер.
По случая приготвих коледни сладки с тези подправки, много малко захар и повечко меласа. Специално за моята читателка. 🙂
Пикантни коледни сладки
По идея от книгата The Golden Book of Cookies
От дозите се получават 35-40 броя.
В сладките се усеща богатия вкус на меласата, прекрасното съчетание от подправки и леко парещо усещане на гърлото след последната хапка.
Продукти:
- 100 г меко масло
- 80 г меласа
- 250 г брашно + допълнително за омесване и разточване
- 1/2 чаена лъжица бакпулвер
- 1/2 чаена лъжица канела
- 1/2 чаена лъжица джинджифил на прах
- 1/2 чаена лъжица смлян кардамон
- 1/4 чаена лъжица сол
- 3 зърна черен пипер, ситно счукани
- 50 г захар
- 1 яйце от свободно отглеждани кокошки, със стайна температура
- 150 г пресята пудра захар
- 2-3 супени лъжици гореща вода
Смесват се маслото и меласата и се загряват на умерен огън докато се получи еднородна смес. Охлажда се леко.
В купа се смесват пресятото брашно, бакпулверът, солта, захарта и подправките. Добавя се яйцето и сместа от масло и меласа. Всичко се разбърква с дървена лъжица докато се образува меко тесто. Тестото се прехвърля върху набрашнен плот и се омесва за кратко докато престане да лепне. Увива се в стреч фолио и се охлажда за 1 час в хладилник.
Фурната се нагрява на 180°C.
Тестото се разточва върху набрашнен плот с дебелина 5 мм. Изрязват се сладки в желани форми. Подреждат се в тава върху хартия за печене. Сладките се пекат в предварително нагрятата фурна за 10-12 минути. Докато са топли са все още меки, затова след като се извадят от фурната се оставят в тавата за 10 минути да стегнат и тогава се изваждат. Оставят се да се охладят напълно.
Приготвя се глазура от пудрата захар и водата, като се смесват и разбъркват добре. Сладките се напръскват със захарната глазура и се оставят непокрити докато тя засъхне. След това се съхраняват в плътно затворена кутия.
За цветната декорация на сладките използвах останалото ми количество пластичен шоколад от коледния фруктов кейк.
Но освен да приготвяме купища сладки, Коледа е и времето, в което се прибираме у дома, при близките си. Прекарваме времето си заедно, готвим заедно, гледаме филми заедно, смеем се и мечтаем. И аз заслужено, след последната доза коледни сладкиши се прибрах у дома, където ухае на пуканки и на горящо дърво. Легнах на пода до печката, гушнах котката и взирайки се успокоително в искрящите пламъчета по тавана, дълго време релаксирах.
Ако знаеш интересна история, свързана с коледните сладки, сподели я тук.
Вкусни са и имат интересен външен вид
Мила Йоана,
Честито Рождество!
Много здраве,топлина и обич да има в дома ти!
Бъдете щастливи и Бог да е с вас!
Няма такава веселба- обожавам точки…..Тия курабийки са толкожа свежи,че чак ми идва да ги облека:)) Браво Йоана ,пак надмина себе си!
Аз такива виртуозности едва ли бих сътворила, но поне мога да им се радвам.
Еми ,весели и сладки празници:)))))))))))))0
Merry★* 。 • ˚ ˚ •。★Christmas★ 。* 。*TO YOU
° 。 ° ˚* _Π_____*。*˚★ 。* 。*。 • ˚ ˚ •。★
˚ ˛ •˛•*/______/~\。˚ ˚ ˛★ 。* 。*★ 。* 。*
˚ ˛ •˛• | 田田|門| ˚
Страхотни коледни предложения тази година!
Весел празник и бъди здрава, Йоана!
Честита Коледа, Йоана, бъди здрава, много, много щастлива, нека късмета и любовта винаги са с теб!
Прекрасни сладки, много празнични.
Честито рождество Христово!
С пожелание за много празничност и настроение в сърцата
Мария
Честита Коледа! История за коледни сладки не се сещам, освен тази, че винаги предизвикат особен блясък в очите с външния си вид. Но – по-важното е да сме живи и здрави, да не ни напуска желанието да правим нещата красиви и цветни и винаги да си имаме захар в кухнята 🙂
Весело посрещане на Новата година и много успехи във всяко едно начинание (сладко, солено, професионално или семейно 🙂
Милая Йоана!Честита Нова Година!!! Много щастие за теб и за твоето семейство!
Честита Нова Година, Роза! Да бъде щаслива и изпълнена с приключения. 🙂
Прекрасни сладки! На мен си пожелавам поне веднъж да имам сили и търпение да направя подобни красиви вкусотии, а на теб – Йоана пожелавам много здраве през новата година, още повече вдъхновение и все такъв позитивизъм! И като поздрав една приказка, която е подходяща и за порастнали деца http://mechtai.com/moment-of-one-childhood/2011/01/tale-for-our-kids/
Здравей Йоана, би ли ми казала с какво и с колко като количество мога да заменя меласата в тази рецепта?
Меласата тук не бих заменила с друго, но ако нямаш друг избор използвай мед, в същото количество.
Здравей,точно тях направих преди 5мин.станаха много хубави с малко промени не сложих черния пипер(за да може да ги опита и дъщеря ми,а тя е мъничка за черен пипер)нямах и меласа и я заместих с мед както съветваш.И един въпрос защо моите станаха по светли.Честита Коледа и весели празници.
Липсата на меласа ги е направила по-светли. Меласата, освен че придава приятен карамелен вкус, дава и цвят.
Весели празници и на теб, biss!
С какво може да се замени меласата?
Може да се използва мед.