В категорията ревюта ти представям магазини за храна и подправки (може би по-късно и за вина), в които обичам да пазарувам и които най-често може да срещнеш в страницата „Кое откъде?“. До момента представих малкото златно магазинче, което вече си има име – Бахара, Be Fit – тук и тук, и много бегло Слънце Луна. От последното ревю на магазина на Слънце Луна измина доста време и мисля, че настъпи момента, в който да ти покажа новостите там.
Пазарувам често там и понякога прекарвам известно време в преглед на интересна книга с чаша кафе. Кафето, което се предлага е Origin и е сравнително ново за българския пазар. Не е разпространено навсякъде. Аз като пиеща много кафе ти го препоръчвам. Цената му в опаковка, смея да твърдя е висока, но мога да си позволя чаша кафе в неделния следобед.
Обичам да пазарувам там, защото мога да разглеждам на спокойствие предлаганите продукти, атмосферата ме кара да се чувствам като у дома. Получавам компетентно мнение или препоръка, а хората там са винаги весели и дори в мрачен ден мога да усетя Слънцето.
Има голямо разнообразие на зърнени храни, от които мога да си взема точно колкото ми трябва (за една манджа, например), защото са насипни. И няма да ми ги сложат в найлонов плик.
Откакто открих Слънце Луна, все по-рядко меся хляб вкъщи. И причината е, че те произвеждат пълнозърнест хляб, замесен с квас, който ако опиташ, няма да посмееш да вземеш друг. Имам два любими хляба – пълнозърнест пшеничен хляб с мак, слънчоглед и мащерка и пълнозърнест пшеничен хляб с орехи. А, обичам и хлябът наречен ръжена спелта – замесен от пълнозърнесто ръжено брашно и брашно от древния сорт пшеница спелта, също пълнозърнесто. Всъщност, като си говорим за Слънце Луна, споменавайки брашно, ми се струва излишно да пиша, че е пълнозърнесто. То винаги е такова и е смляно на каменна мелница, както дядо е правел преди, а баща ми му е помагал.
Дори веднъж занесох на баща ми в Ловеч от този хляб, а той след като го опита ми каза: „Като си идваш, винаги такъв хляб да ми носиш!“ Спомни си, как преди, на село, се е пеклъл пълнозърнест хляб, замесен с квас. В пещ. И се е правил хляб за цяла седмица напред. Баща ми ме изненадва понякога с тези негови спомени. Сигурно, защото прекалено бързо живеем във времето.
Отскоро там има и истинско кисело мляко и сирене които се произвеждат от монаси. А какъв кашкавал има! Опитах го суров и като във филма Рататуй се върнах в детството си, когато баба приготвяше сирене и кашкавал от млякото на няколкото овчици, които си гледаше. После, приготвих огретен и го наръсих обилно с въпросния кашкавал. Няма друго такова нещо! Миришеше си подобаващо – на овчица. Така мирише истинският овчи кашкавал.
Последният път видях да се продават круши и три сорта есенни ябълки. Пак от монасите. Въпреки, че са екологично чисти, няма да ги слагам под вече комерсиалния знаменател „био“. Те са си такива, но за мен са круши и ябълки, расли в слънчева градина. С грапава повърхност тук-там, но много сладки и сочни.
За моята страст – сладкарството, си купувам какаови зърна, какаова паста, какаово и кокосово масло, краве масло (българско, но уникално), тахани от различни ядки, агаве. И още много неща, които няма да ти изреждам сега. Като споменах масло се сетих, че винаги съм ти казвала да купуваш българско краве масло, само ако си сигурен от източника. Е, това е мястото.
Минавам на следващите асортименти, извън храните – козметика. Предлага се козметика от две от най-известните (и много добри) био козметични фирми – Logona и Sante (немска) и Cattier (френска). Ползвам продукти и от двете фирми. Има и други женски глезотийки.
За финал няма да ти представям рецепта. Защото там има толкова много вкусни неща за хапване, че решавам да се оттегля за кратко от моята кухня и да се насладя на тяхната във вегетарианския ресторант. С обедното меню винаги ме изненадват. Съчетават се продукти по такъв начин, че оставам озадачена и приятно изненадана.
Хлебопекарна и вегетариански ресторант Слънце Луна се намира на ул. Гладстон 18 Б, София
Магазин Слънце Луна се намира на ул. Юрий Венелин 1, София
За повече информация посети техния сайт – sunmoon.bg
Благодаря за ценната информация. И тук мога да си гледам с часове. Каква е тази синя леща. Жалко, че не съм от София. Моментално ще се отзова там. Радвам се, че там плуваш в свои води, но така научаваме доста неща от теб, имам предвид предишните ти постове за подправките и магазинчетата. Жалко, че доста от твоите рецепти, които съм правила не снимах. Успех! Таня
ОК
Извинете, но само на мен ли ми се струва, че 11 лева за килограм леща е удивително (да не кажа безумно) висока цена?
не коментирам с цел да се заяда – фен съм на блога, често се допитвам до рецептите, изключително много симпатизирам на Йоана, но ми се струва, че масово се спекулира с тази думичка „био“. Не визирам само конкретния магазин.
Това е мнооого специфичен дал, а не просто черна леща и май е доста скъп защото не расте навсякъде. Демек гурме се води за тези географски ширини. А за биото съм съгласна, че става комерсиално и на моменти печеливш тренд. Но в същото време и не, защото говори за етично отношение към земята и хората които я отглеждат, също храни се по малко но с качествена храна .Аиде стига с това безумно консумиране на евтини отпадъци от химичната индустрия. И тези от Слънцето и Луната правят хляб и той си струва, дерзаят хората .
Имам един въпрос- имаш ли представа какъв е произходът на био храните в магазина, дали се произвеждат в България или не?
Сертифицираните храни от биологично земеделие са предимно внос. Много малка част са от България (ако включим производството на монасите и белите братя).
Не залагам на био-то, но в магазина има интересни храни, които отчасти съм представяла в не една рецепта от блога. 🙂
Все едно не четях Йоана тук, а някой маркетингов специалист.
Аз съм си. 🙂 Ходя в този магазин откакто съм в София и дори, когато в него се продаваха дрехи и авторски неща (бижута, аксесоари, подаръци и т.н.)
Ще има и други ревюта на магазини, в които ми харесва да пазарувам и пак ще съм си аз. 🙂
Първо, 1 лев за бонбонче е ужасно скъпо (баба ми и дядо ми за тези пари си купуват цял хляб). Суровите бонбони на Мер в Пловдив са по 0,50 (значи може).
Второ, редно е Йоана да спомене, че работи там.
И не, не се заяждам, но наистина е като реклама.
Ема, ще ти отговоря подобаващо, без да се заяждам. 🙂
Първо, какъв хляб си купуват? Бял, с консерванти, оцветители и набухватели – като за 1лв.
За цената на бонбона – може и да бъде евтин, зависи какви продукти се използват.
Второ, реклама правя и на магазина за подправки „Бахара“ и Be Fit, без да работя там и без да ми плащат за това.
И за да успокоя всички, ще спомена, че предстои серия от ревюта на магазините, които харесвам, и които срещаш в страницата „Кое откъде?“. 🙂
Здравейте,Радвам се,че и в Бг.започнаха да се откриват такива магазини.А съзнанието на българина,че не е още на качествена и здравословна храна,мисля,че с течение на времето ще се оправи.Нима не знаете,че по-гурмет нещата и био продуктите са по-скъпи?Дори и магазина да е на Йоана какво от това? Момиче,фен съм ти,давай смело-вярвам,че съзнанието на българина ще се подобри.(за щастие или не Не живея в Бг.от 18год)
Ема явно си млад човек. Характерно за младоста е многото енергия, понякога в излишък проявяваики се като пребързани мнения без анализ. Хубаво е да се поинтересуваш какво точно съдържа хляба коит баба ти си купува за 1 лв.. Тъжна истина. За съжаление дотам сме го докарали да слагаме отрова в храната и за това бих си пожелала да почнем да се замисляма, да мислим самостоятелно а не сляпо да вярваме на това което ни се казва.
А за Йоана браво продължавай все така да образоваш хората въпреки ,че понякога срещаш неразбиране. И салдкишите които правиш са ОРГАЗМИЧНИ ха ха
То си е чиста реклама, но какво от това. Никой не ни е вързал въжето да ни води там, но пък така получаваме безплатна информация- аз лично нямам нищо против дори ми е много интересно. Храним се така както можем да си позволим.
Нека не забравяме, че този блог все пак е на Йоана 🙂 Тя може да пише за каквато тема иска, да хвали или порицава, да изразява своето лично отношение към явленията в нашия живот. Какво по-нормално нещо има от това да рекламираш и препоръчаш магазин, който ти харесва?!! А ако това е място, в което работиш и ти харесва, защо да не го похвалиш? Нима не е естествено да рекламираш работата си … Кой не иска да харесва работата си и да е доволен от това, което прави! 🙂
… един от любимите ми обяди са сандвичите от Слънце и Луна .. рядко вкусни и питателни са 🙂 … и едни хубави солени кексчета има там, а домашната торта с плодове ммммм невероятно … опс, извинете, май в реклама се превърна
Много хубава е идеята да се представят различни магазини, аз я подкрепям, въпреки че в случая също вече подлагам на съмнение кое е БИО и кое не. Но Йоана спомена, че не това е определящо при нея. Йоана, аз ти благодаря (тъй като в блога водиш разговорите в статиите си на „ти“ ще си позволя и аз така да се обърна към теб) за това, че представяш нови за мен и неподозирани продукти. Определено се изкушавам и аз да експериментирам като теб! Успех!
Права си. За всичко трябва да си имаме едно на ум. За мен екологично чисти са само зеленчуците от градината на баба ми. Тори ги с оборска тор и се грижи за тях като за деца. Даже се е постарала да ми затвори в буркани цели зърна касис в сироп и като ми ги даде ми каза: „Когато си направиш сладки, да ги украсиш с по едно зрънце.“ 🙂 Да ми е жива и здрава.
След като работиш там, ще се възползвам да попитам за цената на какаовото масло при вас ?
Междудругото ще те разочаровам, но едва ли зеленчуците на баба ти са екологично чисти. И аз преди имах такова заблуждения за градината на свекърва ми, докато братовчедка ми, която е еколог ми обясни, че това е невъзможно.
Статията ми хареса и не няма значение дали е реклама или не. Важното е да е полезна!
Наистина ли? Е, поне не са като тези на пазара. 🙂
На Форум Храна научих още такива заблуди. Ще споделя по-късно.
Няма нищо безумно в цената на био белуга леща, толкова си струва не само там. Никoй не ви кара да я купувате нали? А 50 цента за бомбоните си е направо смешно ниска цена. Все пак те са направени на ръка и с екзотични съставки, което за хляба (които за жалост са принудени да купуват бабите ни) не може да се каже.
Не ги разбирам такива хора като Ема… това си е личен блог на Йоана и може да „рекламира“ каквото си пожелае без да ни се оправдава. И не, изобщо не е нужно да споменава че работи там. Макар че жалко че не го е направила – сигурна съм че така още повече хора щяха да пожелеят да посетят магазина. Ако живеех в България щях задължително да го сторя, особенно след този разказ.
„В днешно време знаем цената на всичко и стоиноста на нищо.“.
За нас е безценно да може да правим това което обичаме, да даваме истинска храна на хората, да показваме различна реалност. Много се радваме, че Йоана е с нас в това начинание и сме благодарни за неиния талант и сила УРА .
Пак аз, за последно преди да сте ме изгорили жива 🙂
Коментарът ми далеч не беше толкова лично към Йоанна (на която и аз самата симпатизирам и се радвам, че се е захванала със сладките неща на Слънце и Луна, които преди това далеч не бяха толкова разнообразни).
И да, блогът е лично на Йоанна, но той не е просто личен. Не е просто личен дневник, в него тя говори на един куп хора на ТИ, отговаря на въпроси. Затова е етично, мисля, да спомене, че работи там, просто като добър жест към всички, които са в гарафа ТИ.
Аз също пазарувам в магазина, дори да мисля, че някои неща са необосновано скъпи.
И да, бабите и дядовците ни ще продължат да си купуват хляб от левче, просто защото нямат пари за друго. Слънце и Луна е БУТИКОВА пекарна и в този смисъл не цели да е достъпна.
И последно, Слънце и Луна си струва заради хората, които работят там, включително Йоанна, а не заради собствениците.
Поздрав!
Би било прекрасно, ако след като се обръщате към някого (на когото всъщност и симпатизирате), все пак да изпишете правилно името му.
Чистите и пълноценни продукти навсякъде са в пъти по-скъпи.Цената се определя от тяхната себестойност. Това е елементарно.Възможни са спекулации, разбира се.Но, ако търговецът е почтен,той неминуемо ще спечели доверието на клиента.В противен случай и най-хитрата реклама няма да даде трайни резултати.Някой да не е съгласен?
Да благодарим на Йоана за информацията,която ни поднася с такова разбиране и любов.
Слънце и луна е едно чудесно място, където сякаш потъваш в друга реалност. И не, не само заради самата атмосфера, която те грабва още от първата крачка, заедно с ароматите, с ръчно надписаните етикети или пък с любезното отношение на персонала.
Когато хората правят нещо с любов, старание и когато влагат сърцето и душата си, няма как да не се получи нещо уникално.
И да, хлябът с мащерка е наистина чудесен 🙂
И между другото, пръчките им ванилия са на доста изгодна цена.
Ще очаквам с нетърпение следващите ревюта, включително и статия за Форум Храна, където за жалост не успях да присъствам.
Почти я приключвам (статията). Само трябва да сложа малко размазани снимки. 🙂
Здравей Йонна, идеята да представящ места, които харесваш е много добра:)
Poseth restorantcheto „Slanze i Luna“ i malko e da se kaje,che sam ocharovana ot vkusnata i sdravoslovna hrana, prekrasnoto obslujvane i asesoara!
Bih jelala sa da moga da posetja savedenieto po-chesto da se otkrie i filial v Ispanja. Ako projavite interes big vi utochnila tochnoto mestenze!
На мен лично ми е много полезно написаното, защото си като екскурзовод. В „Слънце и Луна“ (и другите ценни магазинчета) има премного неща и човек лесно се губи. А ти просто насочваш към „забележителностите“. Иначе слънчовците отдавна са ме спечелили след един обяд на Свети Валентин, когато във всяко ястие имаше по нещо със сърцевидна форма – ризотото, морковчета сърца, в супата сърце от сметана… Ей тези жестове мен лично много ме трогват!
Но наистина трябва да кажеш на всички, че работиш там, също така трябва да кажеш къде живееш, ЕГН, номер на лична карта и кръвна група 🙂
Както винаги – забавна. Много се радвам на хумора ти. 🙂
Аз гласувам с две ръце за представянията!!! 🙂
Чудо голямо какво (не) си била споделила. Разликата е, че ти заставаш с лицето, действията и душата си пред огромната, в по-голямата част, анонимна аудитория, та в този ред на мисли – може да си пропускаш каквото си поискаш 🙂
Иначе аз все се каня да те питам за едни завладяващи тарталетки с банан и мак (взех ги преди две съботи от екс Инке Тинке). Ако са твои – как се запазва цвета на банана от потъмняване, само кремчето ли защитава резенчетата?
К:)
Това беше експеримент. Даже вече го забравих. 🙂
Тъй като бананите са покрити с крем, те нямат достъп до въздух, което означава, че не се окисляват и не потъмняват.
Ако искаш да декорираш десерт с пресен плод, може да го намажеш с нагрято сладко от кайсии, с малко лимонов сок или със слаб разтвор на желатин с вода. Вместо желатин може да използваш агар агар.
Ти си слънце!!! Мерси 🙂
Фен съм на хляба в „Слънце и луна“, особено този с орехи.В магазинчето на „Венелин“ съм купувала хляб от Йоана, която разпознах от снимките в този блог. Обадих й се, а тя се сконфузи.
Прекрасно е да обичаш работата си и няма нищо лошо да рекламираш продукта, който продаваш. Само дето в статията се описваш като клиент, а не като продавач. Защо? Срамно ли е? Според мен – не. Истината винаги е за предпочитане.
Успех на блога ти. За мен беше и отправна точка за други кулинарни блогове като този на Ирина – чудесно списван с прекрасни снимки и рецепти.
Здравей Диди. Благодая за мнението ти, то ще ми помогне да се усъвършенствам, а и като подправка внася нов вкус в настроението на коментарите.
Странно е как хората приемат нещата понякога. Уви това е много индивидуално и няма универсална рецепта да се харесаш на всички.
И да, блогът ми е отправна точка не само към други блогове, но и към много теми за размисъл. Не го изпускай 🙂
Блогът си е на Йоана, това е нейното лично пространство и като такова тя може да си позволи да пише в него каквото и както иска.
Ще погледна нещата и меркантилно – за всичко това тук, трябват финансови средства, време /обърни го в пари/, които пак Йоана вади от своя личен джоб.
Значи всички са съгласни да консумират нейните лични неща – безплатно, да й бъдат гости тук, но когато тя иска да сподели и нещо друго лично, нещо което харесва, смята за полезно за други и себе си, изведнъж гостите с претенции.
Йоана не се връзвай.
Здравей Йонана! Много Беше ми приятно да се запознаем. Аз се вспомням часто този прекрасен магазин:) Фз сега изпращтам на мейл рецепт за хумус и моцарела. Гугл транслейт да те помогна 🙂
Благодаря, Роза. И до нови срещи. 🙂
Късно се включвам в коментарите и едва ли моя ще го видят много хора, но – все пак.
Да, много се злоупотребява с „био“ храните. Тяхното производство съвсем не е десетки пъти по-трудоемко, сложно и т.н. Опитът ми е скромен – градинка от около 80 кв. м., в София (т.е. – не съвсем благоприятен климат за зеленчукопроизводство), с не особено плодородна почва. И все пак – без никакви торове, пестициди и хербициди изкарваме от около 40 корена толкова домати, че на сезон раздаваме на приятели и близки поне около 30-40 кг. А от краставици (сорт „Гергана“, около 15 корена) просто ни се повдига – в сезона берем между 10 и 15 бр. на ден. Така че – много, ама много ни заблуждават с това колко било скъпо „био“-то и „еко“-то.
А екзотичните подправки селяните в екзотичните страни ги продават за жълти стотинки. Да, има и редки храни и подправки, чието производство в цял свят е нищожно като количество. Но те съвсем не са толкова много.
Има една не малка разлика в домашното производство на зеленчуци и плодове и био производството за пазара. И това е сертификатът, който неизбежно трябва да върви с етикета „био“. Това означава, че трябва да се спазват правила от избора на семе, което да се засади, до крайния продукт за потребителя. Почва, вода, въздух, използвана техника, заводи, които пречистват отпадните води и рециклират – всичко е от значение.
За съжаление почти всички био продукти са внос, откъдето (от една страна) идва високата им цена.
От друга страна, нетретираните с химия растения дават много по-малък добив от масовото производство. Също предпоставка за по-висока цена.
И пак за съжаление, хубавите продукти родно проиводство се изнасят за чужбина.
Не знам къде ще му излезе края, но се радвам, че българските фирми вносители, започнаха да зареждат малките си магазинчета с продукти, за които само бях чела и мечтала. И очаквам още… 🙂
А в супера тези продукти ги няма, защото това означава, че цената им ще скочи още повече.
Едно е ясно – всеки сам избира. 🙂
Здравейте. Вчера посетих магазина „Слънце и Луна“ в търсене на нахут. Цената там беше към 8лв./кг. (не беше специален нахут, както и лещата която беше дори по-скъпа – 10лв./кг и не беше от синята – просто нормална леща). Предвид идеята ми да си го готвя общо взето редовно, както любимите ми боб и леща, цената беше прекалено висока. Ако е до 5, дори 6лв. за кг. бих си купувал, но това е с ок.140% повече от цената на нахута, който се оказа че имало в кварталното магазинче (3.20 лв./кг.) и който също претендира като вашите продукти да е „био“.
Колкото и да се оскъпява заради по-ниските добиви, заради избягването на изкуствени торове, пестициди и т.н. не би трябвало цената ви да е толкова висока. Все пак от това, че гореизброените не се употребяват следва, че се спестяват пари, които въпреки че се компенсират от по-скъпия ръчения труд и по-ниския добив не би трябвало да раздуват цената толкова.
Друг важен фактор е вносния произход, който има вашия нахут, съдейки по един от коментарите. Този, евтиния, който аз си купих, е произведен в България.
Също така, мисля беше споменато, магазинът е бутиков, а и са пръснати пари за приятната обстановка и сайта, предполагам това също влияе на цената на стоките ви, въпреки, че не ме накара да си купя нахута.
От друга страна, според моите впечатления нахутът не се предлага толкова широко в България, както боба и лещата, които са традиционни за нас (въпреки, че бобът, знаете се появява късно и измества именно нахута; сравнението с боба и лещата е защото става дума за бобови, а и нахутът и лещата са култивирани заедно по време на „Неолитната революция“). След като предлагането е все още малко ми се струва нормално да се надуят цените, а като се включи и факторът „спекулация за био произход“ (не става дума дали е нормално да е по-скъпо, а колко да е по-скъпо) и централното място на магазина картината се допълва.
Бих се радвал ако някой има нещо да допълни или противоречи, защото не съм специалист (следвам археология), но ми се струва, че догадките ми са общо взето правилни.
П.П. Бях въодушевен от сайта ви и използването на ръчни мелници и т.н., но ме разочароваха силно цените и предвид факта, че на заглавната страница на сайта виси клипче озаглавено „Imagine a World without Money“ – откъс от един от филмите Zeitgeist (където на практика се представя една идея за бъдещето силно наподобяваща построения комунизъм, но избягваща името „комунизъм“ и където се представя как трябва да бъдат нещата, но не се уточнява особено как трябва да се постигне това „светло бъдеще“, което е едно от ключовите неща, но да не се отплесвам). Не мисля че нерално висока цена за даден продукт се съчетава добре с прокламиране на подобни идеи в сайта ви.
Здравей, Полихрон, аз съм Елисавета от Слънце Луна. Много ми хареса, че мислиш и анализираш. С много от твоите разсъждения съм съгласна- като това, че био продуктите не трябва да са толкова скъпи. И надявам се това да стане, стига само да има производство тук в България което в момента е минимално.Също така си мискя, че в момента не плащаме истинската цена на истинската храна т. е. плащаме много по малко отколкото заслужават хората които я произвеждат. Стига това да не са големи корпорации които нямат никаква етика освен печалба. Е, та ние от Слънце Луна произвеждаме тук и искаме справедлива цена за нашите знания и умения и то не за друго а за да може да правим нови и нови неща за което сега все още трябват и финикийски знаци. Също не надуваме цените заради дизайна хаха. Но най добре е да се видим, а ако искаш да съпреживееш пътя на храната ела да покопаем заедно.
п.п съжелявам за правописните грешки
п.п. казваме и бутик защото…..това не е поредното място където хората отиват просто за да изконсумират още нещо. Ценните неща нямат цена.
Здравей, Елисавета.
Коментирах и ще коментирам единствено нахута, защото за него бях дошъл, не съм гледал много цените на другите неща, т.е. това което произвеждате – хляба (е загледах лещата за сравнение, защото много я обичам, даже съм си гледал две реколти леща за кеф в една саксия на балкона с пръст накопана от едно хълме пред блока и си пазя зърната в неизпечено керамично съдче което си направих). Това за „искаме справедлива цена за нашите знания и умения“ не е особено приложимо към нахута, освен ако нямате предвид знания и умения в търговията, защото не го произвеждате вие.
Та нахута го внасяте от чужбина, защото в България имало малко производители, но този нахут, който аз купих от кварталното магазинче е произведен в България (според опаковката; ето и сайта, който не знам дали е на производителя точно – http://bhouse.eu). Може да потърсите производители в България и така значително да снижите цената (може би, не знам и какво слагате отгоре като печалба от вносния нахут), защото бюджетът на семейстовото не е особено голям и нямам намерение да готвя леща за 10лв или нахут за 8лв. (някъде и той е по 10лв.).
Неголемия бюджет, като фактор, за потреблението си е доста важно, защото, няма какво да крием зад красиви фрази, че стойностните неща нямат цена (това заключение могат да направят само богатите) – в обществото, в което живеем в момента, ако не си непосредствен производител на храна трябва да я купуваш от пазара, т.е. си потребител (и ако погледнем от лошата страна – зависим от пазара) и продажната цена за теб има значение! А храната и водата са най-важната стока, защото без тях се умира след определен период от време. Например, какво ще правиш ако си купуваш скъпо здравословни храни, но изкарваш малко пари? Няма да можеш да свързваш двата края, ще гладуваш, няма да може да купуваш книги…няма логика. Някой може да каже „намери си по-добра работа, където да изкарваш повече“, типично в капиталистически дух, но има хора, които не могат да се издигнат особено много и да получават значително повече, поради ред причини. Разбира се може да се прибегне до измами и други неморални дейности, но предвид това което казвате, на сайта си и въобще, би трябвало също да смятате това за неправилно. Въобще обществото ни не е толкова свободна система тип American dream. А предвид условията в България и това, че храната е една от стоките с жизненоважно значение, храната би следвало, би било логично и би било най-добре за всички ако е достатъчно евтина, за да не харчи едно семейство почти само за храна парите си.
Според мен спекулирате с желанието на хората, парите да нямат значение (и впоследствие да изчезнат), но те все още имат. Нещо като Майкъл Мур, който взима луди пари за лекциите си за социалната справедливост, а не знам да е направил нещо конкретно по въпроса. Христос пък не е взимал пари за поученията си и така би трябвало да бъде. Но да не се отплесвам много, защото вие правите хляб, а не проповядвате, макар да забелязах в ресторанта ви брошури и, ако не се лъжа, книжки с най-общо казано източни философии от Индия и Тибет (не съм се загледал конкретно какви са). Някои от тях давате безплантно, но, мисля, че имаше и такива, които се продават (тук може и да бъркам, не съм се убедил специално). Не ме разбирайте погрешно, не съм против източните философии, даже напротив, но се опасявам от сектантство, така че съм предпазлив (забелязъл съм целенасочено проникване на тези индийски учения напоследък у нас по начин, който не ми допада, изглежда користен и с цел печалба (нямам предвид само брошури и книги, а и други неща) и най-вече не знам кои и какви хора стоят зад това). Не ми допада начинът, по който желаете да запалите хората по източните философии (пак подчертавам от Индия), някак е прекалено рекламен и несериозен за моя вкус.
Относно бутика – аз не обичам да ям навън (само когато се налага и не е „просто за да изконсумирам нещо“, а за да си задоволя потребността от храна; „просто да се изконсумира нещо“ ми се струва адектватно към магазини за дрехи, бижута и т.н., които не са жизненоважни и които някои хора се увличат да купуват макар да не им трябват винаги, а подтикнати от суета и глупост). Първо, защото е по-скъпо и следователно няма логика да давам повече пари за храна, която знам, че мога да си направя сам като похарча по-малко и второ, защото обичам уюта на дома си.
П.П. За дизайна на сайта го предпложих като вероятно оскъпяващ, изборих всички фактори, за които се сетих, а сайта е част от зарибявката, т.е. рекламата на магазина и ресторанта.
П.П. за индийските философии и аз съм си купувал неща, да не кажете нещо после 🙂 – Бхагавад Гита си купих преди от едни хора на улицата не помня точно за колко, но беше разумна цена, предвид твърдите корици и някъде цветни илюстрации, а и го третирам като извор също, макар да имаше много досадни и дълги коментари от някакъв гуру по-дълги от самия текст в поучителен и типично религиозен дух, не търпящ критика, а не бележки относно превода, различни тълкувания на текста и т.н., които са далеч по-полезни.
Полихрон имаш свободата да не ни харесваш или да ни харесваш. И моля те не пазаруваи от нас след като ти е скъпо, че ще вземем да вдигнем цените ха. Уморих се малко да си говорим с ума. А и ми е много любимо да ми обясняват каква е спецификата на нашата работа, хора които прекарват по голяма част от деня си зад монитора. Сега ще ме прощаваш ще си позволя и аз да те поуча- Заеми се първо със себе си, а пък после и останалия свят. Забелязала съм,че хора които имат страх да погледнат какво не харесват във себе си търсят причините за това навън.
слънчев ден
1. Не съм и няма да пазаувам от вас. Ако искате си всигайте, ако искате си сваляйте цените. Има и други търговци. 🙂
2. Не съм обяснявал каква е спецификата на вашата работа, а си позволих критика от гледна точка на потребител, който не е харесал някои неща. Тук имам предвид далеч не само цената. И мисля, че достатъчно подробно го обясних.
3. Не знам откъде заключхте, че човек, който има критика към вас и му е хрумнало да я изложи и обоснове има проблеми със себе си, които не иска да приеме :D. Критичен съм към доста неща, но обикновено не пиша подобни дълги постове, всъщност въобще не пиша по блогове, а по форуми не съм писал от няколко години. Не виждам нищо лошо в това човек да критикува, дори мисля, че е полезно. А и не ме познаваш достатъчно, за да смяташ, че търся проблемите единствено навън. Еднакво погрешно е проблемите да се търсят само вън или само вътре.
Достатъчно подробно изложих мнението си, така че повече няма да пиша тук.
Не ви познавам лично Елисавета, и не приемайте лично критиките ми 🙂
Успех във бизнеса и живота.
Ще си позволя да се намеся с един коментар, макар да не съм убедена, че е правилно при добилата леко личен вид…“дискусия“. Тъй като съм забелязала, че всеки (ще се въздържа да кажа „в тази държава“, въпреки че го мисля до голяма степен, но е отвратително клише) има собствено мнение по, ами явно всички въпроси, и съответно го защитава като да е само неговото, то следва, че и аз имам право на такова. Що се отнася до „био“ продуктите- да, много се спекулира на тази тема напоследък, така или иначе само продуктът си знае колко е „био“, аз лично смятам, с изключения, разбира се, че при по-висока цена се предполага по-добро качество. Що се отнася до маркетинговата политика на съответния магазин- Слънце Луна (живея във Варна и само се радвам на картинките от него), то хората са напълно свободни да предлагат страннотии (доколкото видях), явно ведро обслужване и обстановка, което им предоставя лукса да си определят сами цената им. От своя страна, тъй като се занимавам с право, имаше един Закон за лоялната конкуренция, който не позволява подбиване на цените, а за висините, до които могат да достигнат няма граници, стига да не противоречи на всяка човешка логика. А всеки пък може да си позволи удоволствието да не си купува от там, където му се струва не като за него. Или да си отгледа домашни краставици с етикет „био“ и цена колкото смели могат да бъдат мечтите му.
Здравей Полихрон …
аз съм Свилен Класанов, мъжа на Елисавета и един от основателите на Слънце Луна. След дългите постове от твоя страна, демек критиките искам да се включа за да ти обясня някой неща за нашата стратегия / бизнес подход / светоглед и т.н. …
Първо имаше критики в 3-те твои поста за към още поне 4-5 души и затова Елисавета имаше предвид хората да не търсят много кусурите навън, а да ги приемат нещата така, както ги е създал твореца, а те самите да правят възможно най-доброто от тяхна страна.
Нещата при нас са СКЪПИ и ще продължат да бъдат така до след някакъв период от време, когато човечеството ще си върне истинската ценностна система. Математиката е забъркана навсякъде, а ти се опитваш да анализираш нередностите … еми няма как, ще се объркваш и ще имаш критики към някой друг всеки път. За пример ще ти дам нещо в обикновените магазини. 1 кутия цигари е към 4-5-6 лв. в нея има 20-30 г. тютюн който се изкупува от хората на село на 6 лв / кг …. (това са данните който знам може и да греша малко), тоест тази кутия се продава с 2000 % надценка … от друга страна 700 г хляб … който идва с много труд , месене, оформяне, печене , хамалска работа, продажба на място и риск за трайност струва 1 лв. ??Я?!““ И когато искат да вдигат цената на хляба хората се бунтуват. По принцип много неща са объркани в този свят в който живеем и идеята е да се създава алтернатива на това което не ти харесва. Сега ако си забелязал на сайта има и един клип на Радж Пател който говори за стойността на нещата (написал е наскоро книгата „The Value of Nothing“) ако се опиташ да го разбереш и погледаш още някой други негови лекции ще разбереш защо нещата трябва да станат още по скъпи. Сега е времето където хората трябват да се ориентират към това да правят истински стойностни неща за обществото, което ще рече ако си забутан в някой офис и изкарваш „достатъчно малко“ за да храниш семейството си но чукаш там някакви клавиши и работиш за „тъмния“ свят на петрола/рекламата/банковата система/ и т.н. не се чуди защо не можеш да си позволиш нахут за 8 лв. (и да, ние взимаме и за ЗНАНИЕТО с което сме избрали точно този нахут и сме го докарали до магазина, не става въпрос лично за теб). Когато правиш нещо стойностно за другите … със сигурност те ще те възнаградят с много неща (не задължително да са пари).
The Zeitgeist Movеment е една прекрасна Алтернатива на сегашната система. Може да я наричаш комунизъм, капитализъм, фашизъм и т.н. Там много добре се обяснява как няма нищо общо с каквото и да е определение и ако гледаш 3-та част (Moving Forward 2011) ще ти стане ясно как може да се приложи това нещо. Сложно ама според мен неизбежно, а ако се запознаеш и с календара на Маите – Тзолкин ще видиш едно хубаво съвпадение между двете.
Още нещо за био-то органик и т.н. … един земеделец който не тори с химия и пестициди съответно рискува много повече и понякога излиза с почети нулева реколта на края на годината поради някое природно бедствие като суша, дъждове и т.н. (а както забелязваме тези бедствия стават все повече всяка г. ) така че той влага по малко средства но “не се е застраховал при банката и с химия” така че да изкара някаква реколта. Той се старае да даде най-доброто от себе си и тези земеделци в които няма компромис за качество са на изчезване само защото има хора като теб който искат да им е най-евтино. Всяка година става все по-трудно да се отглежда Нахут а вие искате всяка година да е още по евтин … еми няма как. Да стоиш зад слогена “Здравословната храна трябва да е евтина” защото ние българите сме бедни или не ни карайте да работим повече … или вижте колко е просто да произвеждаш нещо .. боцкаш там в земята както баба прави на село и хоп имаш винаги реколта която виж е почти без пари. Защо ми искат толкова много в магазина за това ??““ (между другото наистина има спекулация между надценката която си слагат магазинерите и производителя … обикновено той получава жълти стотинки, а магазинера доста повече … ама пак това е заради хора като теб искащи най-евтиното. Вие диктувате на търговците да отидат при производителите и да им наложат най-евиното качество, и съответно да ги прецакат там по пътя някъде. После се чудим защо има толкова некачествени стоки по магазините и защо всичко опаковано / сертифицирано / с хасъп / с Исо и други БДС … не струва нищо, а истинските хранителни стоки можем да си набавим само от село/ баба и дядо/ или друг производител със съвест към другите. и така … може още да си говорим на дълго и шир. … но май по добре на живо .. така че ако се интересуваш още защо (истинската) храна трябва да е скъпа обади ми се или ела на място 0898 898 555
А ако толкова много ти е скъпо в града бих ти предложил да отидеш някъде на село там със сигурност като имаш една затворена система ще ти е по-лесно да си произвеждаш храната. Много хора вече го практикуват това и те не са зависими от много инстанции и бюрокрация и бумащина за да оцеляват.
Относно Бхагават Гита и другите критики към Индия … малко ми прозвуча като католик или силно фанатизиран Християнин … виж има всякакви учения на този свят … много религии много гурувци и изобщо много пътища по които човек може да поеме в търсенето си на истина. Най-тъпото на всяка религия е че тя не признава другите пътища и религии … а се слага в центъра и кара хората да се подчиняват само на нея. Това правиш и ти като критикуваш нещо което е създадено вече и има милиарди последователи. Като изключиш малко критичното си мислене към коментарите на гуруто в Бхавагад Гита можеш да я прочетеш и да стигнеш до просветление (както и с Библията, Корана, Танаха, Ай Тжинга) а може и не, всичко зависи от теб и Бог.
И така … хубаво е че си ни писал тези твои мисли. Аз лично ти благодаря и се надявам и ти скоро да правиш нещо по-стойностно за обществото …
Здравей. Благодаря ти за пожеланието и коментарите. Обещах да не пиша повече постове, но не мога да се въздържа 🙂
Първо за Бхагават Гита: Наблегнах на Индия, не защото съм фанатизиран християнин :D, а защото, както казах, ме съмняват мотивите на хората, разпространяващи тези философии. Може да е малко параноично, но какво да се прави, такъв съм си. Иначе се интересувам повече от Китай (даоизъм, конфуцианство), та затова като виждам само Индия… Всъщност бих се определил като атеист по настоящем, но хората се променят. Във всеки случай не съм от типа „воинстващи атеисти“. Всъщност, мога да кажа, че имам отношение и към индийскияте философии -освен Бхагават Гита, която прочетох, въпреки споменатите коментари (и мисля, че беше полезно), в 12 клас един йога ни занимаваше в училище с упражнения и лекции. За съжаление не продължих да се занимавам, но не съм загубил интерес.
Сега за Цайтгайст: Третата част я гледах преди месец и нещо, може би, и точно прехода между двете системи остава сякаш неизяснен. Иначе първата част за развитието на плода още в утробата, първите години и въобще психологията най-много ми хареса. Спомням си, че се опитаха да опровергаят, че утопията, която предлагат е комунизъм, но не се сещам в момента точно как. Във всеки случай не успяха много да ме убедят.
Напълно съм съгласен за живота на село и собственото производство. Струва ми се, че система, където почти всеки трябва да си купува храната от магазина е изключително нестабилна.
И още веднъж за нахута и цената му – идеята да си купя нахут ми дойде наскоро. Дойде до голяма степен, заради това, че нахута е едно от най-ранно култивираните растения (специализирам праистория – обясним интерес 🙂 ) и защото съм фен на бобовите. Това, че дойдох в магазина ви беше случайност, още не бях започнал активно да търся откъде мога да си взема нахут, и си казах, че ще е добре ако си го купя гледан при условия максимално близки до „едно време“. Имах представа, че вероятно ще е по-скъп, но не чак толкова. Провокирах се да напиша критиките за цената му, заради комбинацията „висока цена“+клипчето от Цайтгайст и факта, че пак био-нахут намерих на много по-ниска цена (и се разочаровах допълнително, предвид въодушевлението ми от сайта и идеите преди това). Всъщност хората искат храната да им е по-евтина (или по-скоро да не се повишават цените, защото откакто съм жив цената на хляба не е слизала трайно, а се е качила) не защото са скръндзи или мързели, а по необходимост (или поне ние сме така). Както и да е, няма нужда от повече коментари, защото си намерих нахут с адектватна за семейството цена, а и „био“ 🙂
Впрочем не точно математиката, а икономиката е „забъркана навсякъде“ (докачлив съм, защото съм завършил математическа гимназия) 😉
Предпочитам да пишем тук ако искаш да продължим дискусията в някоя посока, защото се изразявам по-добре в писмен вид (за съжаление).
Леле, колко много коментари 🙂 А аз само исках да се включа с нещо мъничко – благодаря за ценните и шарени ревюта. Слънце и Луна е любимо място, съвсем достойно се е наредило и тук 🙂
А.. сега се върнах и зачетох горните коментари, че ми стана любопитно какво толкова се е казало за любимия ми магазин… Стига де… не може да се изказват толкова критики просто така.. наизуст… Причини за цените си има.. и всеки си прави сметка. Ако не му изнася да е точно този нахут – да ходи да си вземе за 5 лева от женския пазар. Където половината зърна са изгнили, мухлясали и са минали сигурно през 20-тина склада из целия Изток, та до нас… Между другото, да отбележа, че обожавам хлебчетата със сушени домато и зехтин 🙂 Дори сега докато пиша, вкусът изниква в съзнанието ми.. и ми се ще да си измисля скоро причина да отида до тази част на центъра, от където си купих последното хлебче. И аз правя хлебчета от истинско брашно вкъщи.. чудесни са, много вкусни, даже съм споделила рецепта за част от тях в блога ми. Но тези от пекарната на Слънце и Луна са…. божествени 🙂