Ето, че настъпи ред и за не по-малко интересната част от Мюнхен – храната навън и като цяло – баварската кухня. Какво първо ти идва на ум, като чуеш баварска кухня? Вероятно бретцел, вурст, печено свинско и кисело зеле. Това обаче е много мъничка част, с която се асоциира кухнята на южна Германия. Така че, има за какво още да си говорим.
Баварците са запазили голяма част от традициите си и това включва и храната им. В менюто на всеки един ресторант основно присъствие заемат традиционните ястия и десерти.
Закуска и предястия
Предястията и салатите включват основно кореноплодни зеленчуци, картофи, сирена и различни видове вурстове (наденички). Обикновено за предястие или закуска се сервира плато, поднесено в тиган, което съдържа картофена салата, запечени вурстове, кисело зеле и горчица. Често допълнени от сланина и бретцели.
Традиционната закуска или предиобеден снак се състои от Weißwurst (вайсвурст -бяла наденица с подправки, приготвена с минимум 51% съдържание на телешко месо,) сладка горчица и бретцел.
Всеки месар произвежда своят автентичен вайсвурст, като добавя различни подправки за вкус. Ако попиташ пет бавареца как се яде вайсвурст, ще получиш шест различни отговора. Но традиционно, наденицата се сварява във вода или бульон и се сервира топла в течността, в която е вряла. Преди да се изяде месото на наденицата се отстранява от обвивката (животинско черво) по всевъзможни начини. От добре приетите обноски при хранене – с нож и вилица, до изстискване на съдържанието директно в устата.
Тъй като в онова време съхранението на месо било трудно, вайсвурста трябвало да се яде веднага след приготвянето му. Месните казват, че вайсвурста не трябва да чуе обедния камбанен звън от кулата на църквата. Затова и до днес, бялата наденица се сервира преди обед.
Супи
Супите са основно застъпени в баварската кухня, като най-често се приготвят от бистър телешки бульон с добавка на тестени или месни нудли. Една от най-известните супи е Leberködelsuppe – бистър телешки бульон с нудли от телешки дроб.
Основни ястия
Една от кулинарните ми книги, разказва, че в миналото месото е било сервирано само за празници. Днес по-голямата част от баварската кухня включва месо. Предимно свинско и телешко, като птиците също не са пренебрегнати. От тях се залага повече на патици, гъски и пуйки, въпреки, че на ежегодния Oktoberfest, заедно с наденичките се сервират и пилета на грил.
Дълго време, рибата се смятала за постна храна, но днес тя също намира своето място на баварската трапеза.
Гарнитури
Гарнитурата към основното ястие е съставена от кореноплоди и/или тестени произведения. Кисело или задушено зеле, картофи във всякакви интерпретации, различни видове ряпа, тестени и картофени нудли. Прясната салата не е присъща за традиционната кухня. Това продължава и до днес, въпреки че на пазара видях огромно разнообразие от зеленчуци, във всякакви цветове и форми.
Възможно е на някои места да ти сервират гарнитура от зелена салата със зеленчуци или в менюто да има раздел със свежи салати, но в никакъв случай това не е силната част на германците.
Хляб и тестени
Зърнените култури са една от основните храни, заедно с месото. Приготвят се различни видове хляб, като голямо присъствие заемат пълнозърнестите хлябове с квас, всеизвестния бретцел, нудли и дребна паста, наречена Spätzle. Шпецле се приготвя на принципа на прясната паста, като тестото се настъргва на едро ренде директно във вряща вода. Най-често се овкусява със сирена, но може да се приготви и на супа.
Голямо впечатление ми направи една от пекарните, в която има огромно табло, на което е написана думата хляб на различни езици. Има я и на български език – най-отгоре в ляво на снимката.
В пекарната се приготвя хляб с квас на пити тежащи около 3 кг. От там си купих и дървеното панерче за втасване на хляб.
Десерти
Въпреки големите количества месо, които се консумират, баварците имат нюх към десертите. Най-известните от тях са ябълков щрудел, баварски крем, панирани ябълкови кръгчета, различни кейкове с мая, ошави и пресни компоти със сезонни плодове – най-често от ябълки, круши и сливи. Коледните сладкиши включват небезизвестния Щолен, дребни сладки и курабийки.
Бира
Бирата е навсякъде и по много. Аз не консумирам често тази напитка, наблягам повече на вината, но тук в столицата на Бавария и града на Oktoberfest, няма начин да не опитам местната бира. И бях истински впечатлена! Любимата ми бира вече е Weißbier. Харесва ми, защото не е горчива, не е прекалено газирана и за мое голямо учудване – вкусна е. Пих до насита и пак не се наситих. 🙂 Основния акомпанимент към нея е бретцел.
Mezzo Mix
Единствената по рода си напитка, която само германците и Вальо пият. 🙂 Представлява миксирана кока кола с портокалов сок. Може да се приготви и от кока кола с фанта портокал, тогава напитката се казва шпеци.
Всъщност в Германия обичат да смесват всякакви напитки, като често може да се срещнат хора, които добавят в бирата си сода или друга газирана напитка. Аз на това му казвам бльоч, също като на разредено червено вино с жълта лимонада. 🙂
Ето какво опитахме с Вальо в някои от бирариите в града:
Marktwirt
Бирарията се намира в центъра на града до Viktualienmarkt – най-старият пазар в Мюнхен. Приятно място, има маси пред входа на бирарията, подредени на малката уличка и романтична градина (според табелата, която бяха сложили).
Тук беше първия ми сблъсък с баварската кухня. Избрах свинско месо в сос от тъмна бира с картофен нудел. Сервираха ми ги със салата от бяла ряпа и репички.
Вальо заложи на баварската закуска от вурстове, кисело зеле и картофена салата, сервирани в тиган, в допълнение от горчица с хрян и сос от тъмна бира.
Поделихме си и традиционната салата от вурстове с горчичен сос, лук, кисели краставички и ементал. Порциите са големи и естествено не можахме да изядем всичко. За десерт не остана място!
Hofbraühaus
Най-известната бирария в света, чиято сграда е била пивоварна.
Има отделен кът със сейфове, където се заключват халбите на редовните посетители. Самите те имат график за посещения на бирарията (например: всеки вторник и петък), като за целта обличат традиционни баварски дрехи, слагат си тиролска шапка с перо и им сервират бира в личните халби.
Тази практика не е само в тази бирария. Може да се срещнат такива редовни клиенти в повечето известни пъбове в Мюнхен.
Тук опитах вайсвурст, сервиран със задължителните към него сладка горчица и бретцел.
Любопитството ми към пастата Spätzle надделя. Не можех повече да гадая за вкуса, затова опитах Käsespätzle – шпетцле със сирена.
Вальо отново си избра вурстове, но този път традиционното за бирарията плато от три вида вурстове с кисело зеле и два вида горчица – люта и сладка.
Пак няма място за десерт!
Augustiner am Dom
Бирата е прекрасна, а пък аз все още се чудех на тези нудли от черен дроб и ето че тук ги опитах.
Супа от телешки бульон с нудел от телешки черен дроб.
По-късно последва телешки гулаш с бира – специалитета на бирарията. Сервиран с нудел от хляб.
Вальо както обикновено заложи на изпробваното – плато вурстове с кисело зеле, картофена салата и горчица с хрян. Отново няма място в стомасите ни за десерт.
Бирената градина до Китайската кула
Няма начин да не намериш това място. Винаги е пълно с хора, с бира и храна в изобилие. Едно от местата, което задължително трябва да се посети, за да се влееш в баварските традиции и бит.
Тук всичко е на самообслужване, като първо минаваш да си избереш месo и гарнитурa, после салати и бретцели, а накрая си взимаш един mass (1 литър) бира. Сядаш на дървената пейка с дървена маса и започваш да се забавляваш – всячески. 🙂
С Вальо опитахме леберкез (Leberkäse) с печени картофи.
Oтново вурстове със селски картофи и кисело зеле (полага ти се, без да го поръчваш).
И салата от сирена, наречена Obatzda (ха, дума без буква с две точки 🙂 ), традиционно сервирана с много лук. Десерт – няма.
В заключение ще кажа, че за тези 4 вечери изядох полагащото ми се месо за 4 години напред. Наистина много месо попадна в моя стомах тези дни, но за това пък всичко беше много вкусно. Вальо беше учуден от моята възхвала към баварската кухня. Така е то, трябва да опиташ за да разбереш!
Както забеляза за десерт никога не стигаше място. Но аз съм подготвена и за това – ще изчакам есенния сезон, за да ти представя в рецепти някои от най-известните десерти на Бавария.
Храната в ресторантите ни излизаше между 35 и 45 евро, в зависимост колко бири сме изпили. Ако сравня цените с ваканцията в Рим, там вечерята излизаше по-скъпо, заради бутилката вино, която задължително поръчвахме.
Следващите няколко поста ще посветя на баварската кухня в рецепти, изпълнени вкъщи. Може би пак ще има видео рецепта… 🙂
П.П. Обещавам по-кратки постове. 🙂
Много интересно четиво:) Не бих казала, че съм голям фен на Немската и Австрийската кухня, но и на мен определено ми беше интересно да опитам от всичко, до като бях там. Най много се радвах на едни сандвичи, които правеха с дебело парче лебаркез и сладка горчица. Редовно ги унищожавах, като минавах покрай пазара в центъра. Надявам се че сте го посетили. Беше интересно място за всеки кулинар:)
Е, как! 🙂 Viktualienmarkt е най-стария и може би най-скъпия пазар в Мюнхен. От там са снимките на зеленчуците. 🙂
Йоана, много красиви снимки! Като ги гледам, особенно тези от пазара, ми се иска и тук да е така! Радвам се че си искарала добре. Поздрави!
Маги 🙂
И на мен ми се иска, Маги. 🙂
Благодаря за интересните четива- особено това и предишното!
Определено, не ми допада немската кухня, но ми беше интересно.
Салатата от сирена ме заинтригува.:)
Много хубави илюстрации на всички храни, които сте харесали 🙂 А Вальо, с тези вурстове, той обича такива неща. За разлика от тук, немските наденички са направени от месо и сигурно са много вкусни. Йоана, радвам се, че ти е харесала бирата, тя съдържа много полезни вещества и витамини! И аз преди не опитвах бира, но вече съм й почитател 🙂 И верно, и аз съм забелязала че немците не ядат птици… 🙂
Жестока статия! Потекоха ми лигите… О.о Вайсвурст имаше и у нас по едно време – в Кауфланд, но май спряха да внасят… А е страхотно!
Здравей, много апетитно. 🙂
Може би да направя малкото уточнение и предложение. Ти наричаш разните топки и топченца „нудел“ или „нудли“, което според мен не е точният превод. Има си дума „Nudel“, която обхваща всички форми на тестени, макаронени, спагетени и подобни. То е кадо подмножество на паста. А другото е „Knödel“, което е с формата на топче и на български май би трябвало да се нарече кнедла или дори просто топче от черен дроб.
И да те поздравя за енергията да ни предтавяш винаги прекрасни неща от кухнята. Майстор си! 🙂 Няма ли да има ресотрант на Йоана скоро с София? Много искам да ям там. 🙂
Вероятно си права, Петя. Може би по-правилно е да се нарече кнедла,
Ресторант ли? Навярно някой ден… 🙂
така е, топчетата се казват „Knödel“ и се правят много често от хляб, като тези, направени от брецели са много вкусни 🙂
Чудесен пост! Винаги съм уважавал баварската кухня! Наскоро ми се дояде Weißwurst, но беше следобяд и решихме да не разваляме хубавата традиция!
Hend’l-а също е велик, особено на Oktoberfest-а, но край нас имаше една Hend’lbude, която правеше велики пиленца: направо ти влитаха в устата, директно от грила! 😉
За десерт: gebrannte Mandeln naschen!
Prost, gell?! Und ‘nen guad’n sog i! 😉
Здравей Йоана,
имали сте страхотен късмет с времето, в момента тук е 41 градуса, Радвам се , че си успяла да се насладиш на изобилието, което тази държава предлага…
Боже, знаех че немците не си поплюват откъм хранене, но тези порции са ОГРОМНИ. Не мога да си представя да хапвам за закуска толкова тежка храна като кисело зеле, картофи и наденица.
И аз не съм голям фен на всички тези вурстове, може би ги асоциирам с нашия български вариант, макар че съм убедена, че едното няма нищо общо с другото.
Родителите ми като ходят в Австрия винаги си купуват всякакви такива колбаси и са очаровани от вкуса и качеството. Надявам се скоро да имам възможността да се убедя лично в това.
П.П. Аз пък много обичам дългите публикации 🙂
И аз не бих могла да ям вайсвурст с горчица на закуска. 🙂
Аз също бях скептична към храната, но след като опитах разбрах, че много дълго време мнението ми е било провокирано именно от погрешни убеждения. Ти сама ще се убедиш в това. 🙂
Е, накрая започна да ми липсва свежата салата от маруля и сочните домати. 🙂
Мила ми Джо, много ми беше хубаво да чета – и аз бях минала по същите стъпки!!! Мюнхен е страхотно, страхотно място 🙂 Валикс сигурно е бил невероятно щастлив от похапването – картофи!! и наденички хиххи
Един път не смени репертоара тоз човек. 🙂 След като му показах вече готовата статия, му казах: Виж какво си ял – наденица, картофи, наденица, картофи…. и много горчица. 🙂
Като бях там и аз отбелязах, че Германия е най-доброто място в Европа за кулинарен туризъм. Много се грижат за храната и сервират в големи количества. И всичко и на живо изглежда толкова прекрасно, колкото и на снимките тук.
Прекрасен разказ! Снимките наистина могат да възбудят апетита и на любителите на безмесна кухня.
Много сладък разказ Йоана, беше ми любопитно да видя немската и по-специално баварската кухня през твоите очи.
Бях изумена да видя че си погълнала толкова много месо! То не присъства толкова често в блога ти за което съм ти благодарна (и без да съм вегетарианка). А къде останаха мнoгoбройните тестени и картофени изделия характерни за Бавария? Освен spätzle другите нещо не са те впечатлили 🙂
Всъщност немците не ядат толкова мазно и месно както излиза от пътеписа. Наистина, то най-често присъства в менютата на тези традиционални и рустикални бирарии които сте посетили, но не и основна част от дневното меню на немеца. За сметка на това изяждат огроооомно количество хляб, най-различен по съставки, форми, вкусове и приготовления. Даже вместо „обяд“ и „вечеря“ казват mittagsbrot и abendbrot, толова много го уважават 😉
Всъщност, по-дълбоко ще навляза в баварската кухня след като започна да приготвям традиционните ястия.
Кнедлите на вкус ми напомнят на ньоки, само че огромни. 🙂 Шпецле със сирена, което опитах много ми допадна и също ми напомни на италианската кухня. За това не можах да остана безпристрастна. 🙂
Сосовете към месото бяха прекрасни и това е може би повратната точка за моето положително мнение. Иначе, пържола всеки може да си изпече.
За хляба, който правят, няма какво повече да кажа освен, че е истински. 🙂
Не знам как точно да възприема факта, че във всички ресторанти се сервира именно тази традиционна храна. Ако сравня с българските ресторанти (специално в София) там се залага на модернизъм и нововъведения. Следва се гурме кухнята. Къде може да похапнеш традиционна българска кухня? А, да. ИМАШЕ един ресторант на Витошка за туристите. 🙂
Не е точно така. В традиционните ресторанти (или по-точно) се предлага традиционна храна, която ти си представила. И тя задължително трябва да се пробва – не само от туристите но и местните с голямо удоволствие си похапват там. Но разбира се и в Германия има ресторанти които готвят модерна и свежа немска кухня, пълна с витамини и пресни продукти жалко че не си попаднала на такива. Но пък за 4 дена да не искаме прекалено много. 🙂
Другия път заповядай към Frankfurt (и региона) бих се радвала да ти дам районни препоръки. Тукашния еквивалент на баварските бирарии са Äbbelwoikneipen в които се сервират традиционните за района ябълково вино сс специалитети като Handkäse mit Musik, Frankfurter Grüne Soße или Rippchen. Но редом до тях има и много ресторанти за нова немска кухня, разбира се с интернационални примеси.
p.s. С голямо нетърпение очаквам твоите баварски интерпретации 🙂
p.с. исках да кажа „по-точно бирарии“ 🙂
Разбирам какво искаш да кажеш, германците са отворени към света и разбира се имат изискани ресторанти. Аз не търсих това. Повдигнах въпроса защото ми направи впечатление голямото присъствие на тези рустик бирарии. Е, все пак всяка пивоварна трябва да си има поне по една бирария. 🙂 Както и да е.
Едната от кулинарните книги, които си купих от там е точно за модерна баварска кухня – типичните ястия, представени в нов облик с влияния от различните кухни по света.
Разбира се не пропуснах и класиката, с която смятам да се заема тези дни. Оказа се, че не е лесно да се приготви бретцел, или поне такъв, какъвто го предлагат в Мюнхен. 🙂 И не ми се мисли откъде ще намеря качествено месо, особено телешко. Абе, здраве да е. 🙂
Ябълково вино – звучи примамливо. Ще ми се да мога да опитам от всичко. 🙂
Джо, и аз съм учудена от възхвалата ти към немската/баварската кухня 🙂 Мен тези картофени топчета ми се струваха супер гадни и никога няма да имам твоят експериментаторски дух да опитам топче от телешки дроб 🙂 Иначе бравоо – за бирите и за всичко. На мен Аугустинер ми е любимата 🙂
Лелеее…. добре, че мъжа ми те е шернал в бъза на гугъл… аднала съм те в рийдъра си и не съм получавала нищо от 16 март тази година… и мислех да ти пиша, за да питам на какво се дължи застоя, дали си добре…
пък то някакъв бъг!
сега ще поправи
и отивам да разглеждам, че ти определено не си в застой :))))
Поздрави!
А Wurstsalat опитахте ли 🙂
Горният анонимен съм аз. Хареса ли ти спецлето, аз много го обичам 🙂
Опитахме салата с вурст и шпецле много ми хареса. 🙂
Боже, какво може да се похапне. Страхотни снимки, голям фен съм на бирата и задължително ще посетя това място. С месото колкото и вкусно да изглежда обаче, че ще се въздържа, но за това пък милия ми съпруг, с голямо удоволствие ще ни отсрами и двамата.
Надявам се да има някоя вкусна рецепта за хляб, последния път като бях в Германия се влюбих в техните тестени изделия.
Страхотен разказ! Иска ми се да посетя Германия, но май няма да е скоро. Тези големи порции с месо ме върнаха към Прага, там също обичат месце и бира … 🙂
Невероятна е Германия с всичките й вкусове и аромати. Преживяването ви е било незабравимо, личи си във всяка твоя дума, Йоана.
Благодаря ти за прекрасния разказ, интересно и много забавно си го разказала. Така че, ако отида скоро там, ти ще си ми пътеводителя.
Хубава и слънчева събота – неделя
ммм да, сега леко ми се изясни защо и повечето германци изглеждат така -като вурстове . ето тука важи „ние сме това с което се храним.“. като изклучиме колонизаторската храна(многото месо) зеленчуците и хляба изглеждат страхотни, както и бирата ,но всеизвестно е ,че немците уважават зърното и почитат традициите си.
Здравейте,
Представям Ви моето мега-меню „Бавария“:
Пшеничена бира – мека, вкусна и засищаща! Да се употребява с повишено внимание, защото е силна и гъста, което води до неволни злоупотреби 😉
Апропо, в баварските закони бирата се брои към храните, а не към напитките 😀
Черен хляб с масло и накълцан праз – вива рустика 🙂
Изненадващо приятно кулинарно изживяване е пресният геврек с масло и ементал (уф, толкова се въодушавих, докато пиша, че щах да го нареча „масълце“, но може би щяхте да ме посмислите за един пишман кулинар от сатирата 😀 )
Обатзда с поовечко празец отгоре :)))
Горчица! Домашна баварска сладка горчица, подсладена не с какво да е, а с мед…. Вайсвурстът се превръща в гурме!
Нюрнбергски братвурстчета със зеле или картофи, или пък просто тройка в хлебче с горчица! Както казват немците – клайн, абер файн! малък, но добър! 🙂 Доказатвлството, че при наденицата размерът не е от значение xD
Шпецле със сирена, както и шпецле със зеле ммм….
Телешко чеверме с хлебни или картофени кюфтенца (като ще е чуждица, поне да е наш’та си 😉
АААбсолютно задължително – бийненщих (пчелно ужилване)! Невероятен сладкиш със страхотен крем и бадеми… мммммммм…
И специални поздрави за Вальо, с който очевидно споделяме предпочитанията си за безалкохолна напитка – „Шпеци“! Уточнявам, че „Мезо микс“, търговска марка на „Кока Кола“, както и „Швип-швап“ – на „Пепсико“ са нищо повече от копия(несполучливи, според мен) на оригинала „Шпеци“ 🙂
Поздрави,
Мечо
П.п. Страхотен блог, поздравления за авторката! 🙂
Виждам, че обичаш праз. 🙂
А може ли нещо повече за тази торта с пчелното ужилване? Стана ми интересно. 🙂
Здрасти,
Обичам праз и още как! Баба Мими правеше уникален „лучник“ с праз!
А за бийненщиха – http://en.wikipedia.org/wiki/Bienenstich
Поздрави 🙂
Мечо
Благодаря. Ще я разуча тези дни. 🙂
Страхотен пост – докато го четях, рязко ми се повиши слюноотделянето 🙂
Но съм леко озадачен, че никъде не става въпрос за свинския джолан http://de.wikipedia.org/wiki/Schweinshaxe
Може би е твърде прозаичен 🙂 Или сте се „уплашили“ от количеството?
Макар, че живея в друга повинция, много пъти съм бил и в Бавария, Hefeweizen ми е любимият тип бира, а джоланчето много върви с нея. Ако е добре направено дори и с препечената кожичка може добре да се позабавлява човек 🙂
Ами да. И този път пропуснахме джолана. Ама щеше да ни стане твърде много месото, а пък беше и горещо… 🙂
Нищо, следващият път. 🙂
Ich bin verliebt in Muenchen!
Аз съм немски възпитаник и съм изключително доволна,че използвате оригиналните наименования и то на правилен немски език!
Успех с немската кухня!