Моето парти 2010

Понякога имам нужда от спокойствие и уединение. Понякога обичам да мързелувам и да си лежа с книжка в ръка. Понякога прекарвам цял ден в кухнята. Понякога искам покрай мен да е шумно. Много шумно и весело. Моментът за това настъпи. Сезонът на партита е открит!

И като при всяко мое парти, храната е съществен елемент. Тя трябва да бъде разнообразна, да радва окото и сетивата. За разлика от предишното парти, този път няма да се обяснявам колко време ми отне подготовката, нито ще споменавам цифри, само ще отбележа, че надминах себе си.

Повечето неща, които приготвих, вече си виждал в една или друга форма в моя блог. Единственото ново бе опитът ми да приготвя торта Крокембуш. Оказа се наистина сложна задача и то не в приготвянето и напълването на над 120 профитерола, а в сглобяването на тортата. Слепените с карамел профитероли, в купол от дължина 40 см. и диаметър в основата 22 см. се сгромоляса при опитът ми да преместя тортата в сервизна чиния. Отбелязвам първият ми опит като неуспешен. За това пък кремът за еклерчетата от рецептата на списание Меню е успешен и много вкусен.

Използвах го за импровизираната торта, която приготвих в последния момент.

Така и така започнах с обзор на сладкото, продължавам със следващото изкушение – шоколадови браунис с фъстъци. Рецептата е от новата книжка на списание „Меню“ – „Шоколад за модерни хора“.

Към сладката група не можах да пропусна и шоколадовия фъдж с лешници и сурови какаови парченца. Ето на това аз казвам вкусов оргазъм.

Идва ред на солените хапки и започвам с най-вкусното нещо, което винаги свършва първо – брускети с песто, домати и пармезан. Класическа комбинация от италианската кухня, на която не може да се устои. Отново се заричам следващия път да приготвя повече.

Киш с броколи и ементал. Една добра комбинация на броколи и сирене, която се харесва не само от вегетарианци.

Ръжени хлебчета със сусамов тахан и пастет от червена леща и булгур. Това ти е познато, нали? Кълновете от лук допринасят не само за цветовия контраст, но и придават лека пикантност на тези мини веган бургери.

Фурми със синьо сирене и орехи. Невероятна комбинация на сладките плодове със силния вкус на синьото сирене. Чаша портвайн тук е много добър избор.

Тарталети с крем сирене и карамелизиран лук. Овкусени с пресен босилек и мащерка, тези тарталети показват отново, колко добре може да се съчетае соленото сирене със сладостта на карамелизирания от собствените си захари лук.

Следва, отново позната рецепта – хрупкави тарти с Дунавия, спанак и мента. Приготвих ги в мини вариант и забелязах очарованието и изненадата на гостите от комбинацията на продукти и силния аромат на прясна мента, който се усеща дори само като минеш покрай хапките. Още един коментар, който изпълни душата ми: „Кой си е играл толкова с тези кори за баница?!“ 🙂 Истината е, че тартите се приготвят сравнително бързо, стига да имаш достатъчно форми за мини мъфини, за да се изпекат всички хапки наведнъж. А Вальо ги нарече „банички с чай„.

Към менюто включих и малко по-пикантен вкус, идващ от една от любимите ми кухни – индийската. Приготвих чатни от ябълки и домати, което сервирах върху препечени хлебчета. За да завърша тези пикантни хапки подобаващо, ги поръсих с пресен кориандър.

Ако забележиш, до тук има само вегетарианска храна. Време е да нагостя и месоядците. Специално за тях приготвих класически киш Лорен, отново в мини вариант.

Дори да прозвучи егоистично, следващите хапки приготвих за мен. Обожавам комбинацията от пушена сьомга и крем сирене. Напълних тарталети с мус от тези продукти и допълних с хайвер от пъстърва. Пресния копър е идеален завършек на тези неустоими хапки. И както забелязах по-късно, харесаха се на всички.

Време е да спра до тук. Следващия път – повече.

Безкрайни благодарности на моята майка, която ми помогна с приготовленията на храната. Да не забравя и Вальо и Ники (шкаф майсторите), който ми помогнаха с пазара, дизайнерското оформление на етикетите към хапките и музиката.

Сега излизам във ваканция и отивам да пия бира (!) и да ям бретцели в мюнхенските бирарии. От това може да последва само едно. Идва ред на баварската кухня.

И аз нямам търпение. 🙂

Снимки от партито – тук. Благодаря, Светльо.

Весело и вкусно лято!

П.П. Обърка ли се вече? Така е и в моя кулинарен мироглед. 🙂

60 коментара

  1. Невероятни кулинарни изкушения, Йоана! Всичко изглежда толкова неустоимо апетитно и е поднесено със стил! Страхотно парти е било 🙂

    Весела ваканция 🙂

    Поздрави, Милена

  2. OoOoo, лелелелеле! Разкошотия! 🙂
    Колко се радвам, че открих блога ти и мога да следя твоите творения!
    Всичко е толкова красиво и поднесено с такава лекота, а и обясненията са точно като за мен. 🙂
    Използваш много интересни съставки и подправки, които признавам си за пръв път чувам, но пък ми звучат много екзотично. 🙂 С нетърпение ще очаквам всяка следваща публикация, а отсега си взимам идеята ти за коктейлно парти с много хапки за следващия ми празник. 🙂

  3. Ти си кулинарен бог! Трябва да призная, че от десетките кулинарни сайтове и блогове твоят ми е най-любим, защото рецептите са уникални и са приготвени с много майсторство и вкус. Поздравявам те и лекичко ти завиждам 🙂

  4. Страхотни нещица си показала!Браво!Харесах си шоколадовия браунис,само че не видях рецептата 😉

    Поздрави!

  5. Ейй, Йоана, страхотно!
    Очаквах с нетърпение вече този пост, след няколкото предхождащи го анонса!
    Отново токова красиво изглеждащи, вкусно звучащи и мноого на вид хапки!
    Буквално ми потекоха ли..те пред монитора!
    Разгледах и снимките от партито във Фликър!
    Изглеждаш много слънчева и много нежна!
    Но какво беше учудването ми да те видя с цигара?!!

  6. Брускетите, тарталетите (особено тези със сьомга) и изобщо всички вкусотии бяха невероятни – различни, оригинални, поднесени с финес! Етикетчетата бяха страшно идейни, ще си открадна идеята :))

    Приятна почивка, много незабравими мигове в Бавария и да се върнеш заредена с много положителна енергия и идеи за нови кулинарни приключения!

    🙂

    1. Идеята за етикетите към хапките дойде след едно парти (отново с приготвена от мен храна), на което цяла вечер се обяснявах къде, какво има. Не можах да се отпусна и да се насладя на атмосферата и гостите.
      За следващото парти се подготвих с етикети по категории за вегетариански, месни и рибни хапки с описание на основните продукти. Сега това се превърна в задължителен елемент към хапките. 🙂

  7. Йоана, прекрасно е всичко, което си сътворила! Хапките, тарталетките, мусовете…впечатляващо! Радвам се и ти се възхищавам!
    Желая ти незабравимо лято и много нови познанства и емоции в Германско. Да се върнеш с един набор рецепти, които да покажеш тук.
    Поздрави.

  8. Страхотно! Точно в твой стил! Весело изкарване в Баварско, и да се завърнеш отново при нас заредена с много положителни емоции!

  9. много ме впечетли тартите с кори от баница
    страшно красиво и оригинaлно

  10. Йоана,не мога да повярвам на очите си!Всичко ,което си направила е фантастично!

  11. Йоана, колко неща си приготвила за партито си и всяко изглежда така вкусно! Приятелите ти са късметлии. Приятна почивка и ще чакам продължението. Поздрави!

  12. Само аз ли не бях забелязала, че украсата на тортата е детайлът от блога ти?!?! :)))) еех искам да съм по-внимателна към детайлите!
    Джо, всичко беше много вкусно!
    Уверявам те че срутването на Крокембуша не е повлияло на вкуса на профитеролите (оле какви сложни думи 🙂 – хапвах ги със затворени очи ;-)))

    Джо,
    Благодаря ти, че винаги обръщаш внимание на детайлите!

    1. Детайлите винаги са важни. Дори да не ги забележиш от пръв поглед, те създават усещане за пълнота и завършеност. Понякога напомнят за нещо познато. 🙂

  13. Ох, изтекоха ми лигите 🙂
    Приятна почивка и те чакаме отново за още вкусни рецепти!!!

  14. ей йоана липстваш ни, приятно.художник в кухнята, малка вълшебница това си ти и разбира се искусителка. аиде много хубаво и вдъхновявящо

  15. Йоана, човек остава без дъх от снимките ти и от таланта ти. Невероятно пиршество за сетивата си сътворила. Поздравления!!!
    Приятна творческа почивка 😉

  16. Йоана ,имай предвид ,че за всяко следващо парти вдигаш летвата повече и повече-а сега и тези,които следим блога ти също ще очакваме да надминеш себе си:)сега е момента да кажа,че когато за първи път потърсих рецепта в нета,попаднах на твоя блог и така ме запали по кулинарията,че сега спиране няма:)

  17. Йоана, искам да попитам дали ги сервира топли всичките тези вкусотии? Може ли да бъдат приготвени от предната вечер и да бъдат поднесени на обедно парти?
    Благодаря за вдъхновението!

    1. Топли – няма как, освен ако не си взема двама помощници в кухнята. 🙂

      От предния ден може да направиш някои заготовки, като например да опечеш тарталетите и да забъркаш мусовете и пастетите, с които се пълнят. Малко преди партито ги оформяш.
      Същото е и с брускетите – запичаш хляба и приготвяш плънката (това обаче, няколко часа преди партито). Сглобяваш ги непосредствено преди партито, защото иначе хрупкавото хлебче омеква от сочните домати и вече не е брускета. 🙂

      Хлебчетата за веган бургерите е добре да се изпекат на същия ден, за да не изсъхват.

      Кишовете и тартите със спанак е добре да се изпекат малко преди събитието, защото много им личи ако са от вчера. 🙂

      Със сладкишите нещата стоят по-различно. Повечето десерти (по принцип) могат да се направят ден предварително в завършен вид.

  18. Невероятно изобилие, изисканост и внимание към детайла! Възхитена съм от всичките ти предложения и положения труд. Поздрави!

  19. невероятни неща има и тук, поздравления за въображението и търпението.
    фурмите със синьо сирене – нали става въпрос за сурови фурми, в които поставяш парченце синьо сирене и отгоре смлени орехи?

    1. Фурмите са сушени, но с висика влажност. След като отстраня костилката ги напълвам със синьо сирене и поръсвам със счукани орехови ядки.

    1. Аз пък не харесвам лошото ти отношение, Сори!

  20. Уаааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааау моля ти се искам да имаш по-често рождени дни! Всичко е просто невероятно! Може да задоволи всеки. Само се чудя, защо не си направила и малко от пармезановите пурички, отново? Толкова са мммммммммм…. Поздравления, приятелите ти сигурно имат голям късмет да са твои гости!!! Уауауауау!

  21. Йоана, привет отново! 🙂
    Предстои ми посрещане на доста сериозна група гости – наши съученици, но живеещи в чужбина – Канада, Франция и Дания /имаме годишнина от завършването и ще се съберем/ и ми се иска да приготвя нещо по-различно и интересно. Та по тази причина съм се заровила в блога ти и чета, търся…
    Сега разглеждам предложението ти за Киш Лорен в мини вариант. Мога ли да го приготвя в готови тарталетени кошнички? Подходящ ли е вкуса им? Чакам да ми изпратят такива от фирма „Алимко“.

    1. Здравей Кремена. Работила съм с тарталетите на Алимко и няма проблем кишът да се направи с тях. Стига да са от соления вариант, разбира се. 🙂 Тъй като имат малки дупчици отдолу, добре е сместа да не бъде много рядка, за да не изтича по време на печенето.
      Успех с приготовленията и приятно изкарване! 🙂

  22. Йоана, здравей 🙂
    Искам да те помоля, да ми кажеш за муса със сьомга и крема сирене, някакви пропорции и дали са само това съставките. Аз съм приготвила 3 бр Филаделфия,колко сьомга според ще ми е нужна? 🙂 Благодаря предварително 🙂

  23. Христос Възкресе, Йоана! Много светлина и радост желая на теб и скъпите ти хора.
    Искам съвет от теб. Предстои рождения ден на моята дъщеря и замисляме училищна почерпка. Имаш изобилие от прекрасни сладки предложения, между които да избираме. Въпросът ми е да ни предложиш нещо подходящо за солени мини вкуснотии , които да успеем да пренесем и които да ги приготвим може би един ден по – рано? Загледах се в мини варианта на киш Лорен. Дали е подходящ? Нямам такива форми, какви точно да си взема? Въобще какво ще ми предложиш като вариант? Дано не те затруднявам с въпросите ми.
    Хубав и слънчев ден?

  24. Всъщност сега се сетих – дали са подходящи наличните ми вкъщи стари метални формички за сладки – „кошнички“?
    Хубав и слънчев ден!

    1. Да, мини кишове ще станат във формите за кошнички. Внимавай само да разстелиш тестото във формите на не много дебел слой. В случая няма да има нужда от тестото да се изрязват кръгове и да се слагат в кошничките, а правиш топчета, които оформяш с ръка в тях.
      Също така няма проблем да се изпекат от предния ден, а и наистина са лесни за пренасяне.
      За парти съм приготвяла и голям киш, който после нарязвам на малки парченца. За да се нареже на квадратчета, например, вместо в кръгла форма може да го приготвиш в квадратна или правоъгълна. Нарязва се след като е изстинал.

      Може също така да импровизираш по кейка с царевичен грис и мътеница . Вместо царевица добави малко натрошено сирене, грах и/или колбас. Може да разделиш сместа във форми за мъфини.

      От хлебчетата с песто може да оформиш мини сандвичи с колбаси, сирена и зеленчуци. Може да ги изпечеш ден предварително, но ще бъде добре да се сглобят на сандвичи на същия ден.

      От сладките предложения, почти всичко става да се приготви предварително и да се пригоди за пренасяне, така че може да изберете заедно с детето каквото предпочитате.

      Успех и весел празник!

  25. Благодаря ти Йоана за бързия и подробен отговор.
    Искам да попитам още нещо: за мини Киш Лорен – когато използвам металните форми от кошничките/признавам, досега не съм ги ползвала/трябва задължително сигурно да се намажат с мазнина? Дали ще се извадят лесно? Мисля да направя 2 дози, от една доза приблизително колко излизат?

    1. По принцип не е нужно да се намазват с мазнина, тъй като се използва маслено тесто, но щом формите не са използвани досега може да се застраховаш и да ги намажеш с разтопено масло или олио.
      Не съм много сигурна за точната бройка от една доза тесто за киш, но мисля че спокойно ще излязат между 20 и 30 броя. Коя рецепта за тестото ще следваш?

  26. Разглеждах единствено рецептата от списание „Меню“, която си предоставила за киш Лорен и мислех нея да пробвам.

  27. Йоана, направих киш Лорен, следвайки рецептата от сп. Меню, но не получих твоите ефектно изглеждащи миниатюрки. В рецептата е описано, че върху кората се слага сиренето, бекона и тогава се изсипва яйчената смес и така моите изглеждаха като поляти с омлет, тъй като бекона беше отдолу. Може би трябваше все пак, като сложа всички продукти в формичката да ги объркам? Киша се води яйчен пай, но 5 яйца не са ли много? Ти какви форми използваш? Затрупах те с въпроси.
    Хубав ден.

    1. Може и по двата начина да се направи, но може би си права за малките форми и омлета. Ако продуктите се разпръснат на дъното на голям киш и след това се залетя със сместа, няма да стоят на дъното.
      Не си спомням как беше при тази рецепта, но отдавна следвам една пропорция за плънка за киш, като на момента, според големината на киша решавам какво количество да направя от нея. На 1 яйце слагам 100 мл течна сметана и 100 грама суха смес (сирена, колбаси, зеленчуци или микс от тях).
      Голямата форма за киш, която по-често ползвам е с диаметър 27 см, с подвижно дъно, от Икеа. Много е удобна. Малките формички са подобни на форми за кошнички, но са малко по-широки от тях. Взимала съм ги от магазин на Женски пазар, който за съжаление вече не работи.

  28. Здравей! Прекрасни неща показваш… От скоро съм се заровила в твоя блог и мога да кажа смело , че определено успяваш да накараш всички да си мислят колко лесно е всичко ! Поздравления , за което !
    Бих искала да те попитам няколко неща… на първо място за Тарталети с крем сирене и карамелизиран лук, може ли да кажеш по-подробно как се приготвят. И също така малко може би смешно , но да питам дали тези тарталетки биха могли да се изпечат в хартиени мини формички или трябва да бъдат силиконови или тавичка ?

    1. Кошничките за тарталетите трябва да се изпекат в метални форми за тарталети, може в метални форми за мини мъфини и предполагам и в силиконови (последното не съм пробвала). Хартиените чашки се слагат после и не мисля, че е добра идея тестото да се изпече в тях. Най-малкото тестото не би могло да се растели в тях, а хартията ще се овлажни и ще слегне по време на печенето.
      Може да използваш всяка една рецепта за ронливо маслено тесто, в което няма захар. Виж тестото в рецептите за пармезанови тарталети или мини кишовете. Тестото в малки тарталети няма нужда от покриване с бобови зърна, достатъчно е да се надупчи с вилица или с шиш и да следи ако по време на печенето тестото се надигне, да се боцне с вилица.

      След като тестото за кошничките се изпече, охлаждат се и се напълват с крем сирене, към което може да се добавят различни подправки.

      Карамелизираният лук се приготвя като няколко глави жълт лук се нарязват на полумесеци и се готвят в 1-2 супени лъжици зехтин с малко сол на умерен към слаб огън. Важно е котлонът да не бъде силен, за да не се изпържи лукът, вместо да се задуши и карамелизира. Готвенето става за около 30 минути, като лукът се разбърква често, за да се сготви равномерно. По желание в началото може да се добави и 1 чаена лъжица захар, но така или иначе лукът се карамелизира от собствените си захари.

  29. Здравей, Йоана! Пиша тук, защото незнам къде другаде, със следното питане: имаше още един пост с рецепти от друго твое парти (мисля, че беше от 2008), от което съм правила рецептите. Имаше и рецепта за един разкошен пунш, който исках сега да направя и …..неможах да го намеря….
    по този повод се сещам, че търсих една друга рецепта – за гръцка мусака (с карамфил, патладжан и кайма), която също не открих…
    можеш ли да ме ориентираш къде да ги търся или са махнати от блога?
    Много ти благодаря! това е сайт Nо1, в който винаги откривам рецепти, които ми харесват!!! 🙂

  30. Правих мини бургерите преди много години ,размерът,консистенцията ми харесаха,но тахана е твърде натрапчив . Дали може да се намали на половина количеството или да се махне напълно?

    1. Сусамовият тахан може да се намали или изпусне, за сметка на още вода. Но пък и той е интересната част в тестото, затова ако решите, може да опитате други хлябове от блога. С ръжено брашно са тези хлебчета с лук и орехи и този хляб със семена. Ако обичате чесън и билки, опитайте и тези хлебчета с тях. Или си харесайте друго от категорията „хляб и тестени“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *