Да се приготвиш добре за празник е също толкова силно изживяване, като да посрещнеш самият празник. Светлият Великден, празнуващ се по целия свят от православни и католици е повод не само да се съберем със семейството, а и да се смирим, да повярваме в чудесата и в доброто. За мен, този Великден беше спокоен и съвсем съзнателно реших да не прекарвам цялото време в кухнята. Отделих за това един ден, в който си загрях ръцете със сладки зайци и кифлички и още един, в който боядисах яйцата и омесих козунаци. Но не пропуснах и да се насладя на хубавото време. Как протече подготовката и какви бръмбари имах в главата си – следва да разбереш.
Макар и бавно, умората и неприятните мисли от изминалите няколко месеца започнаха да си заминават. Усещам това, когато сама започвам да се събуждам рано (отдавна не ми се бе случвало) и отново да виждам живота през едно стръкче трева или цвете. Оставям само хубавите спомени да нахлуват от време на време, а всичко останало приемам, че просто е трябвало да се случи.
Един приятен спомен е леля Пенче, която много ми напомня за баба ми. Не можах дълго да контактувам с нея, но за малкото време, в което работихме заедно ме научи да сплитам козунаци. До сега сплитах само с три фитила, на плитка, но отсега мога да правя „офицерско копче“, плитка с четири фитила и още няколко безименни сплитания. Леля Пенче е работила в хлебопекарни и практиката, която е придобила си личи по бързите и сръчни ръце – не може да ги проследиш, докато превръща топка тесто в красива форма.
В последните ми дни в Spaggo (правилно четеш – последните), леля Пенче ми даде няколко урока по сплитане. Упражненията направихме с тесто за пица :). Твърдо бях решила, че ще опитам това и вкъщи, но вече с козуначно тесто. На сбогуване с леля Пенче и благодарих, а тя само каза: „А, нищо особено, само им разменяш местата (на фитилите).“ 🙂 Колко съм схванала от уроците, сега ще разберем.
Рано сутринта в събота, боядисах яйцата. Това може да се види и във видеото, където пръстите ми са все още обагрени. Обичам да се цапам. 🙂
От предната вечер бях оставила всички необходими продукти за козунака на стайна температура. Измерих количествата, които ми трябваха, затоплих прясното мляко и започнах приготвянето на закваската.
През това време (докато закваската шупваше) посрещнах оператора – Вальо. Направихме бърз план, какво ще правя аз и как ще снима той. Нямах право на грешки. Пресях брашното със солта директно върху масата. Направих кладенче. Разбих яйцата със захарта и в тях добавих ванилия и махлеб. Разтопих маслото и го оставих да се охлади леко. Започнах да замесвам тесто, като в кладенчето от брашно изсипах закваската, яйцата със захарта и подправките и прясното мляко. След това премесих тестото с цялото количество разтопено масло. В един момент ме заболяха ръцете от месене и процедирах с бой на тестото в масата (това го правя само, когато меся козунак). На Вальо му беше много забавно, а аз се притесних, че си опръсках хубавата престилка с масло. Ама нали за това са престилките?
Оставих тестото в голяма тенджера, която намазах отвътре с масло и предварително загрях леко във фурната. Покрих тенджерата с месал, завих я с одеяло и оставих в напеклата се от слънцето стая.
Сега, с оператора имахме около 3 часа, които оставаха свободни докато тестото втаса. Хвърлих престилката и отидохме на разходка в зоологическата градина. Времето беше хубаво, животните бяха излезли на припек. На хълма Стратеш, пролетта се усеща с пълна сила. Навсякъде има теменужки, а въздухът е толкова приятен…
Върнахме се вкъщи след чееетири часа. Дълга разходка си направихме и започвах вече да се притеснявам за тестото. А то, бухнало, бухнало, че чак тръгнало да ме търси. Посъбрах го, премесих го със стафиди и го разделих на две топки. От едната сплетох офицерското копче, което се получи много добре, но след като втаса и се опече позагуби формата си (това, което виждаш на снимките). От другата топка сплетох плитка с четири фитила. Оставих козунаците да втасат за още 1 час, след това ги намазах с жълтък и поръсих с много едра кафява захар, ароматизирана с ванилия (готов продукт).
И двата козунака пекох за ни повече, ни по-малко от 1 час. Опекоха се добре, само където си мисля, че следващия път трябва повече да се постарая за конците.
Една забележка, която искам да направя е за температурата на печене. Опитвала съм рецепти за козунак от различни източници, където температурата за печене варира от 180°C до 220°C. Винаги изгарят, дори да сложа алуминиево фолио. Този път реших да ги пека на 160°C, да видя ще има ли нужда от фолио. Е, имаше, но на дъното този път нямаше изгоряло тесто, нито прегоряла коричка на повърхността. Мисля, че това е температурата за печене на козунаци. И ако в рецептата (която и да е) се казва „ако има нужда, покрийте с алуминиево фолио“, то значи задължително ще има нужда.
Колко време ми отне? – Осем-девет часа, от закваската до изваждането на втория козунак от фурната.
Заслужава ли си? – Да. Дори и без ясно изразени конци, това е домашен козунак. Насладата не може да се сравнява с нищо друго.
Ще го направя ли пак? – Иска ли питане. Следващия път ще меся повече, ще допълня ароматите и ще разнообразя със сушените плодове.
А ти, ще го направиш ли?
Козунак със стафиди
За закваската:
- 40 г прясна мая за хляб
- 1 супена лъжица захар
- 100 мл топло прясно мляко
- 3-4 супени лъжици брашно
Маята и захарта се разтварят в прясното мляко. Добавя се брашното и сместа се разбърква добре. Трябва да се получи гъста каша или по-лепкаво тесто. Купата със закваската се покрива добре с кърпа и се оставя на топло място за около 30 минути докато шупне.
За тестото:
- 1, 200 кг бяло брашно + допълнително, ако има нужда
- 400 мл топло прясно мляко
- 6 яйца, със стайна температура
- 200 г захар
- 1 ампула течна ванилова есенция
- 1 чаена лъжица смлян махлеб
- 1/2 чаена лъжица сол
- 200 г разтопено масло
- 100 г микс от светли и тъмни стафиди
- слънчогледово олио за допълнително омесване и оформяне на фитилите
Брашното се пресява със солта.
Яйцата се разбиват със захарта. Към тях се добавят подправките ванилия и махлеб.
Вариантите за замесване на тесто са два. Единият, който аз направих е към купчинката пресято брашно, постепенно да се добавят течните съставки – закваската, яйцата със захарта и прясното мляко. Вторият вариант е към закваската да се добавят разбите със захарта яйца и прясното мляко и тогава постепенно към тях да се добавя брашното. Опитвала съм и двата начина. Вторият е по-лесен, първият е по-автентичен.
След като се замеси тесто, върху работната повърхност се излива по малко от разтопеното масло. Тестото се меси с маслото, докато го поеме напълно и отново се добавя масло. Процедира се така докато маслото свърши.
Тестото се поставя в намазана с мазнина голяма купа или тенджера. Покрива се добре с кърпа и леко одеяло. Оставя се на топло място да втаса за минимум 2,5 – 3 часа.
Втасалото тесто се премесва отново с олио и към него се добавят стафидите.
От това количество тесто може да се приготвят два големи козунака или 3-4 по-малки. След като козунаците са оформени се поставят в подходящи тави, намазани с мазнина. Покриват се с кърпа и се оставят да втасат за 50 минути до 1 час.
Финални щрихи:
- 1 жълтък, разбит с малко вода
- едра кафява захар
След като оформените козунаци са втасали се намазват с разредения с вода жълтък и се поръсват с едра кафява захар.
Пекат се в предварително нагрята на 160°C фурна за 1 час. Ако се запекат бързо на повърхността се покриват с алуминиево фолио. Ако се направят 3 или 4 по-малки козунака, времето за печене ще се съкрати.
Когато се извадят от фурната се оставят за 10 минути да се охладят и тогава се изваждат от тавата. Завиват се в чиста кърпа или месал. Най-вкусни са с прясно мляко. 🙂
Още пролетни снимки от Вальо – във Flickr. Тази ми е любима.
Музиката към видеото е „Kasapsko Oro“ от албума Treta Majka на Теодосий Спасов – http://theodosiispassov.com/en/discography/treta-majka
Поздрави за оператора и за майстора готвач! Видеото е уникално! Виждам вече ново кулинарно предаване- „Кулинарно – в кухнята с Йоана“ 🙂
Според мама, която меси козунаци от дъъълги години 🙂 тайната на многото конци е месенето само в една посока – ако я сменяш, нишките, които вече са се образували се „накъсват“… И въпреки че биенето на тестото е доста популярно, без него май стават по-добре и не толкова сбити козунаците. 🙂
Знаех си аз, че биенето на тестото си е чиста загуба на време. 🙂
Следващия път, само месене в една посока. 🙂
Kакво е количеството олио за допълнителното омесване на козунака преди да се сплете.И колко грама трябва да бъде една топка.
В тази рецепта тестото се доизмесва с масло, а количеството му е споменато в съставките на рецептата – 200 грама.
Грамажът на топките, от които се приготвят фитили за сплитане зависи от вида на плетката и от броя на козунаците, които ще се приготвят от това количество тесто. От това количество може да се направят два много големи или 3-4 по-малки козунака. Според това и големината на топките ще варира.
Ако ти трябва точен грамаж за определена цел, то неизбежно ще трябва да приготвиш рецептата (която и да е) и според нея да си направиш калкулациите и сметките, според това което искаш да направиш.
Много впечатляваща техника за месене :)) Буквално награбваш тестото с шепа и го преповиваш като отвило се бебе 🙂 Понеже месенето на тесто изначално много ми убягва като техника, този подход може да се ползва за всякакви теста, нали? Ама друго си е на видео :)))
Тестото за хляб замесвам по малко по-различен начин. Както баба ме е учила. 🙂
Тъй като козуначното тесто е сравнително по-меко, а и от премесването с мазнина се пързаля, тази техника е добра. Видях я от шеф готвача на списание Меню – Ивелина Иванова, по време на едно кулинарно шоу на списанието. Там тя показа как се месят козунаци. Движението е с леко придърпване напред и след това захлупване на тестото. Ама нали сега виждаш всичко? 🙂
Ей, страхотно, Йоана, браво и на теб, и на операторът 😉 Не знаех тази плетка, но догодина задължително ще се изпробва 🙂 Инак за тупкането- зависи, според мен е задълржително, защото така излиза въздухът и не стават шупнати козунаците, но ако не ти харесват много тежки- пропусни го 🙂 Тази година направо ме изядоха, че юрнах да правим 3 килограма доза, но си заслужаваше.
Успех 🙂
Видеото с фотоапарат ли е снимано или само така ми се струва?
Да, с фотоапарат – Nikon D5000.
Страхотни сте!
Престилката е страхотна и аз съм търся подобна 🙂
Браво за инициативата и труда, който сте хвърлили около направата на този клип. Този начин на месене ми беше много любопитен и със сигурност ще го изпробвам скоро 🙂
Престилката ми е подарък, купена от Италия. Търсих тук такива, но не открих. Всъщност още търся. 🙂
Много ме впечатли с плетките!:)))) Ще се наложи да потренирам предварително:) Поне имам доста време до другия Великден:)
Да, всеки път като замесваш някакво еластично тесто ще си правиш тренировки. 🙂
Йоана, отдавна чаках този пост! Невероятно сръчна си! Браво!
И отново с толкова настроение! А на вкус и аромат козунакът ти беше … мммм…, страхотен! Поздрави и за оператора и за подбора на музиката 🙂
Страхотно Йоана! Толкова приятно и мило за гледане! Поздравления!
Браво на теб и на оператора-страхотен екип сте.
Ех, Йоана!…
Гледайки в ръцете ти, месенето изглежда фасулска работа.
Опитвайки сама – леле! Мъка. За това и досега не съм се осмелявала да меся козунак.
🙂 Страхотно видео.
Леле, какво видео! Супер яко!!! Браво, Джо, браво, Валикс!!!
Йоана, поздравления! За пореден път.
Когато ръцете ти се движат виждам любов към тестото. А звукът, как плясва на плота….Всичко, което сте свършили и ти и оператора е чудесно! Такъв талант, нама как да не бъде оценен.
Йоана, това видео ще ми е водещо при оформлението на козунаците ми догодина. Винаги съм че чудила как се прави тази плетка за кръглите козунаци, дори не знаех че си има име.
Поздрави!
Моята майка меси козунак за всеки Великден, традиционен такъв, само със стафиди. И както тя казва, минимум две кила, за едно няма да си цапам ръцета, я 😉 Досега аз само помагам при месенето, но за следващия Великден се надявам и аз да омеся козунак, вече в новия си дом (прместването предстои в най-скоро време). Поздравления за поста и видеото! Страхотна както винаги!
Тази година пробвах за първи път да направя козунак. Предвидливо оставих центрофугата на пералнята да свърши тежката работа по месенето и резултатът – поне на външен вид с тестото – беше много добър. На видеото забелязвам, че не пресукваш фитилите. Всъщност, точно това май е тънкият момент за получаване на конците. Там, където бях усукала по-добре, се виждаха ясно изразени конци. Но, да! С конци или без, домашно приготвеният козунак е истинско откровение!
Евала… Браво! 🙂
Здравей Йоана,
този Великден правих за втори път в живота си козунак. Идеята ми дойде от сп. Good Food. Там бяха предложили страхотна рецепта. Аз научих много кулинарни тайни от теб, затова искам да ти споделя и моя опит с козунака. Стаята, в която се меси трябва да е много топла през цялото време. Около 24-25 градуса. Тестото след като се замеси и втаса, трябва да се премеси и да се остави да удвои обема си втори път. И макар че съм правила козунак само един път преди това, и то преди години, противно на моите очаквания козунака се получи на конци и с хубава коричка.
ПП. Задължително във фурната – купичка с вода, за да не стане сух.
Здравей Йоана!
Харесвам отношението ти към храната и ентусиазма ти.
Сега по темата: мама правеше най -великия козунак. От нея зная, че за да станат конците, освен много месене са нужни и 4 втасвания.Освен това, при сплитане на плитки на фитилите е нужно те да се оставят хлабави, за да имат възможност отново да бухнат. Когато се сплитат стегнато, по-после не могат да се надуят.При руло или плитка (правоъгълен козунак) е нужно и тавичката да е правоъгълна с високи стени – при нужда се понажда с алуминиефо фолио.
От тестото може да се направи руло като пълнежя му се състои от смлени орехи с канела и белтък.
На мен лично във видеото ми липсваше финалният момент -ваденето на козунака от фурната. Иначе по отношение на втасването навремето когато майка ми месеше козунаци топлеше стаята за да втасват и ги пазеше по цяла вечер. Дадох и идея да сложи съда с тестото върху електрическа възглавница и да го покрие. Така втасва чудесно на равномерна температура и няма нужда да се отоплява стаята 🙂
Да, наистина липсва финалният момент. Но козунаците се опекоха в 8 часа вечерта и вече не беше удачно за снимки. Следващия път ще се постараем повече. 🙂
Видеото е впечатляващо професионално! Наистина съм очарован! Поздравления. Очаквам следващото с нетърпение
А тази чудесна музика от кого е?Теодоси Спасов може би?
Да, на Теодосий Спасове е. В края на статията съм приложила линк.
Их, да, ама кой да погледне!Много благодаря! А този блог е истинско съкровище!!!!!Браво, Йоана!!
Йоана, би ли правила по-често подобни видеа? Направо са страхотни 🙂
Бих. Ако намеря време. 🙂
може ли рецептата да се изпълни без махлепи,и от къде се копува какво представлява и горе-долу колко струва.Благодаря за вниманието!
Махлепи (махлеб) е подправка и представлява изсушени костилки от специален дребен сорт череши. Продава се както на зърна (изсушените костилки), така и смляно. Препоръчвам да се купуват цели зърна, които да се смелят непосредствено преди употреба.
Тъй като това е подправка, козунака няма да пострада от липсата на махлеб. Така че може да се пропусне.
А относно откъде пазарувам продуктите, които използвам в рецептите от блога може да проверяваш в страницата Кое откъде?.
Страхотна си,много ми хареса техниката за месене.
А дали ще стане добре ак ого направя тестото в кухненсият робот.Последният път месих хляб там и такова разкошно тесто и хлляб какъвто се получи никога не бях правила,та се зачудих дали няма да се получи и тестото за козунак.Все пак в пекарните го правят механично н ена ръка и пак става хубаво .Как мислиш ти?
Ако имаш предвид статичен миксер, да ще се получи. И няма да те болят ръцете. 🙂 Остави тестото да се меси продължително време, а след това го остави да втасва в купата на робота, като го покриеш със стреч фолио. Разбира се температурата в помещението трябва да е около 26-28 градуса. Когато дойде ред за маслото, добавяй по малко докато миксера работи (на ниска скорост). Не съм сигурна дали ще се получат желаните конци, но така или иначе ще се получи добро тесто.
Е, пак ме впечатли. Супер си! Следващия път ще го меся по този начин.
Интересува ме как да направя козунака по-мек. Иначе на вкус го докарвам.
Мисля, че всяка една стъпка е от значение – избора на продукти, замесването на тестото, втасването, печенето. Не ми се е получавал твърд козунака досега, като изключа коричката.
Но предполагам, че повече внимание при печенето ще окаже значение. Например, да не се пече прекалено дълго за да не изсъхва.
И разбира се, да се съхранява добре след като изстине напълно.
Благодаря ти Йоана ,да такъВ имам предвид ,статичен миксер.
Аз със моя раховец съм наистина притеснена как ще стане печенето, но твърдо съм решила, че ще правя козуначета 🙂
Йоана, може ли да ме посъветваш, или някой друг ако знае, на каква степен да ги пека, като за отдолу и отгоре са две различни копчета с по 4 степени.
Днес правих козунак пробно, половин доза. Стана страхотен, пухкав, мек, НА КОНЦИ. Спазих точно рецептата и съвета ти за печенето. Преди да започна пак гледах видеото. И вече мога и аз да давам съвети – съветвайте се с Йоана! Чао!
Поздравления за ЙОАНА ,козунака е чудесен всички в къщи го харесаха,но имам едно питане това махлепе от къде може да се купи продава ли се по магазините.
За продукти, които не знаеш откъде да си набавиш, погледни страницата Кое откъде?
ey sega shte opitam da go napravya pa dano uspeya,probvala sam po drugi recepti no vinagi mi stavat mnogo tvardi dano tozi pat uspeya….a videoto e superrrrrr pozdravlenia!!!!!
HILYADI BLAGODARNOSTI I POZDRAVLENIYA YOANA!!!!!! Tolkova spoluchliv ne sam ochakvala da mi stane kozunaka,makar che sakratih vremeto za vtasvane(tuk v Valencia vremeto e toplo)samo 2 chasa i pecheneto sashto(furnata mi e gazova)okolo polovin chas no mi se poluchiha i konci i e tolkova mek i puhkav che ne ostana i troha
Приветствия от България и поздравления за хубавия козунак. Душата ми се радва. 🙂
Козунакът се пече. Ухае вълшебно..стискайте палци..
Стискаме. 🙂
Съжалявам, че късно открих рецептата, но живот и здраве догодина….
Очарована съм от рецептите, коментара към тях и изобщо от целия блог, Йоана. Желая ти хубави великденски празници и да те има в нет-а.
Още не е късно. 🙂
Весел Великден!
оплескахме конците, но не е лошо 🙂 Весел празник
Невероятно успешна рецепта за козунака Йоана. Два поредни дни правих по една доза и всички сме възхитени от резултата. Само леко увеличих захарта на 300 грама и настъргах лимонова кора. Пекох на 160 градуса около час всеки козунак и нямаше нужда от покриване с фолио. Благодаря за чудесната рецепта и не само за тази, ами и за щрудела с ябълки, тиква и фурми – изключителен аромат на сладкиша (фурмите ароматизирах леко с уиски). От три месеца си пека черен хляб с квас, Не минава и ден да не ядем от този вкусен хляб – с всякакви подправки и аромати. Всичко тук е възхитително и позитивно настроено.
Диди, благодаря. Коментара ти може само да ме радва и да предизвика и други да опитат домашен козунак.
Продължавай да се вдъхновяваш! 🙂
От твоя блог съм „откраднала“ толкова рецепти (горещо одобрени от фамилията) и ти си толкова по-напред с материала от мен, че чак ме е срам да ти давам акъл, но понеже прочетох за прегарянето на козунаците, да си кажа- идеално става отдолу хартия за печене, отгоре фолио. Няма шанс да изгори, а после не миеш тави-бонус:))) Хубав остатък от празника!
Съвети приемам всякакви. 🙂
На мен не ми загарят отдолу, но препоръката може да послужи на някой друг.
Йоана , аз закъснях със рецептата, която исках да ти изпратя, но нали има и следващ Великден.
Аз направих козунак по стара рецепта . За една доза 8 жълтъка и 2 цели яйца. Останалите продукти-традиционните. Остава влажен дълго време
Рецептата е от много стара книга
О, ще бъде най-жълтият козунак. 🙂
Мерси, Ина. Ще се пробва някой Великден.
Тъй като не съм в България и не знам как да си намеря прясна мая, може ли да се използва естествена закваска/предпочитам я пред всякакъв вид мая/ или суха мая и в какво количество ?
Трябва да се опита. Според мен ще бъде нужно повече количество квас, отколкото се използва за хляб (може би двойно). Тестото е тежко, с много мазнини и вероятно ще му трябва повече време за втасване.
navsjakde kadeto prodavat hljab ,prodavat i presna maja
Ще пробвам с половин доза и ще споделя после резултата
Направих го!!!! Уникален!!! Плетенето го тренирах първо с фитили от салфетки.:)))
Много се радвам, Marty! 🙂
Скоро научих още няколко плетки, които смятам да приложа тази година, така че – стой наблизо. 🙂
За тренировка може да използваш въженца, връзки за обувки или най-обикновено тесто от брашно и вода. С последното е по-визуално. 🙂
С видео ако може:))) Нагличка съм, но пък ти не ни отказваш – ако мине:))
А аз мислих само със снимки да мина :-), но така поставени нещата… Доста е натоварена програмата ми тези дни, ще видя какво мога да направя. Ще се постарая да отделя време. На видео наистина по-добре се разбира.
Здравей, Йоана!
Правя първи опит за козунак (репетиция преди Великден) 🙂 на външен вид е като твоя, чакам да изстине и ще видя какво се е случило и отвътре!
Мерси за прекрасните обяснения, насоки и съвети!
За всеки Великден правя козунак и май всеки път сядам предварително да изгледам твоето видео. Но тази година съм заета и се чудя ако замеся тестото от вечерта дали ще стане да го пека на другия ден? Да направя ли този експеримент или ще съсипя продуктите? Благодаря предварително!
Няма да ги съсипеш. След като замесиш тестото, веднага го остави в хладилника, в голяма купа като му дадеш пространство да втасва и задължително добре покрито с найлон, за да не хваща коричка.
На следващия ден го остави за малко на стайна температура за да се отпусне и добави сушени плодове, ядки или друго каквото имаш желание, и оформи козунаците. Оставяш да втасат и печеш.
Йоана, искрени благодарности и поздравления за предоставената рецепта и видеото към нея.
Това е втория ми и вече сполучлив опит за козунак. Стана неочаквано добре.
Благодаря!
Благодаря за коментара, Валентин! Искрено се радвам за успеха. 🙂
Отново направих лека тренировка преди Великден и мисля, че намерих варианта за конците – какво ли не изчетох в мрежата – особено за месене в центрофуга на пералня с включване и на сушилнята дори. Липсваше само предпране и изплакване:)))))
Това, което открих – когато стигнем до етапа тестото да поеме маслото, тестото го разстилам с намазнени ръце в правоъгълна форма, намазвам с масло и прегъвам като плик (като за многолистно тесто) и така до изчерпване на цялото количество масло. Леко е уморително, но се получиха конците. Дано да Ви е била полезна информацията. Приятни празници на всички:)
Да, на прав път си. 🙂
Скоро посетих един от кулинарните курсове на списание „Меню“ и разбрах как се получават конците. Докато тестото се меси, глутенът в него се развива, а с омесването му с масло по малко, глутеновите нишки се обгръщат в мазнина и така се получава ефектът на конците. С други думи – трябват брашно с високо съдържание на протеини и много месене с постепенно добавяне на мазнина.
В тази статия може да прочетеш още важни неща за хубави козунаци.
Успех и весел празник!
Йоана, много, много ти благодаря за рецептата, видеото и всички съвети в коментарите. За първи път правя козунаци и стават чудесни! Блогът ти ми е любимо местенце в интернет, което чета с удоволствие и винаги откривам прекрасни идеи. Всичко, което съм направила по твои рецепти се получава разкошно. Пожелавам ти от сърце много хубави Великденски празници!
Браво, Мариела! 🙂 Моите първи козунаци не бяха от най-добрите, но с времето се научават все повече и повече тънкости.
Светли празници!
Йоана, благодаря за невероятната рецепта. Вчера я направих, двойна доза, като завиших захарта от 200 грама на 300 на доза, понеже у дома обичат по-сладки козунаците. Излязоха ми 2 козунака,5 рула и 2 тави с кифлички с орехи и канела. Една препоръка към тези, които правят рула. При навиването им оставете външния ръб отгоре. Аз имах глупостта да го сложа отдолу и на две от рулата им изтече течния шоколад отдолу 😀
Благодаря, Йоана!!!
Рецептата е чудесна, а видеото вдъхновяващо! 🙂
Току що направих козунаци по твоята рецепта и станаха приказни!!!!! Меки, бухнали, вкусни 🙂
Пробвала съм една две рецепти, но твоята е превъзходна 🙂
Благодаря още веднъж за споделеното!!! 🙂
Вече натрупала доста доверие в твоите рецепти, тази година за пръв път изневерих на семейната рецепта за козунаци и ползвах твоята. Въпреки, че и като състав и като технология двата метода са доста сходни. Спазих рецептата точно, даже и махлепи сложих. Резултатът е прекрасен, а и самата направа ми беше по-лесна – някак си по подредено и систематизирано, благодарение на видеото. Благодаря ти!
Здравей Йоана,
За първи път правя козунак. Направих го с една трета от продуктите които си посочила, само да се тествам какво ще направя. Стана вълшебен. Конците се получиха без изобщо да съм ги „търсила“ да се получат. Благодаря за точната рецепта. Поздрави и прекрасна събота и неделя.
Здравей, Йоана. Бих искала да споделя с теб нещо,относно продуктите за козунака. Когато реша да меся козунак предварително си набавям домашно мляко и домашни яйца. Ако нямам домашни продукти не започвам изобщо, защото когато тестото е с домашни продукти още по време на втасването ухае страхотно. Правила съм с продукти от магазина – не е същото.Но напоследък чета и чувам негативни отзиви за домашното мляко – че може да е прекалено пълномаслено, съответно вредно. Същото и за яйцата. В магазина били проверени. За маслото две мнения няма. Само немското масло е масло. Мислиш ли, че се подлагаме на риск, ползвайки домашните продукти?
Риск съществува винаги, дори и при продуктите от магазина. Напоследък толкова много се заговори за домашно, био, еко, органик и т.н, но истината е, че не сме застраховани от нищо. Може само и единствено да се опитаме да се храним добре като проследяваме източниците на храната, независимо дали е от магазинната мрежа или от селския двор. Както и да положим повече усилия да приготвяме храната си у дома. Това разбира се, не означава да не посещаваме ресторанти, но те също трябва да се проверяват за качеството на храната и нейната обработка.
Това, което винаги ме е водило в начина ми на живот и хранене е да не бъда крайна в нищо. Истината винаги е някъде по средата. 🙂
Днес го направих и стана убийствено вкусен, за пореден път мога само да ти кажа БРАВО, и да ти благодаря за страхотния сайт и невероятните рецепти:).
Ох… всички стъпки до една изпълних обаче голям сакатлък понеже боядисвах и яйца днес забравих да оставя един жълтък за намазване отгоре. Всичките останали яйца ги сварих.. а магазин отворен няма (в Германия живея). Дали може да ми дадете съвет как да го заменя или поне малко успокоение че не е фатална грешка?
Може да намажеш козунака с прясно мляко, което също ще му предаде малко загар и блясък на повърхността. Не е фатално и ако не го намажеш ако в момента не разполагаш с нищо подходящо. След като се изпече, за да изглежда по-добре може да се поръси с пудра захар.
Благодаря за съвета и за рецептата!!! 🙂
В крайна сметка съседите услужиха с едно яйце и козунаците станаха страхотни 🙂
Здравей Йоана…и всички четящи и готвещи 🙂
Онзи ден открих случайно тази рецепта и съм много впечатлен – поздрави за добре създадения и поддържан сайт.
Направих вчера козунака и имам следните коментари (с надежда да помогна на останалите, а не да критикувам):
– сложих 250г захар и ми се струва малко малко. По принцип съм свикнал козунакът да е по-сладичък. Може и причината да е брашното, защото то отиде по-скоро към 1.4-1.5кг общо. Иначе щеше да стане твърде меко и да му се загуби формата при втасване и печене;
– стафиди – аз обичам богати козунаци и сложих 200г. 300г или дори малко повече щеше да му дойдат още по-добре. Освен това добавих и малко бадеми (белени, нарязани на тънко – не знам как се наричат);
– стафидите винаги ги накисвам от предния ден в ром или в топла вода. Това и при кексове, торти или каквото и да правя със стафиди. Така те се надуват и според мен са по-вкусни;
– печенето – сложих на 160-170 градуса, но едвам издържаха по 40 минути козунаците ми и бяха готови. Не знам за 60 минути какво щеше да стане. Е, две уточнения – козунаците бяха супер добре втасали преди да ги пека (т.е. нямаше накъде повече) и май фурната ми като цяло е силна;
– отгоре наръсих пак с бадеми и след това намазах в разбитото яйце.
Като цяло мисля, че станаха супер. Е, плитките не можах да ги докарам точно като твоите, но то затова ти си майстор, а аз аматьор 🙂
Благодаря за коментара Ви. И аз сложиш повече захар-300гр измерено с домакински кантар, брашното и на мен ми дойде към 1.3-1.4 кг , а също и с 250 гр микс от ядки. Мляко , брашно и яйца домашни , ако не са изобщо не се захващам да приготвям, и немско масло също. Направих две дози, голямо месене и печене стана………но резултатите са поразителни. Направих перфектни плетки , точно като на видеото. Значи , тази плетка с 4 фитила е супер, цаката е да се хване метода на въртене – започваш в едната посока, примерно по часовниковата стрелка , когато стигнеш началото от където си започнал , започваш да плетеш на другата страна…….. направих 3 такива и един беше с офицерско копче. Малко се загуби формата, нещо ми се сляха плитките. Това да е ………. Благодаря на Йоана! Аз съм чест посетител във сайта Ви. Правила съм доста ваши рецепти , но се влюбих в морковената торта.Направих я за рождения си ден , а преди това за Коледа и Св. Валентин. Поздрави
Мила Йоанна, благодаря за споделената рецепта! Козунакът беше много, много вкусен, не остана и троха 🙂 Търсих, но за съжаление безуспешно и рецептата за сладкиш „Дамски каприз“ (http://www.kulinarno-joana.com/2011/09/zvezdi-sirene-spokoistvie/)Публикувана ли е някъде или още си чака точното време и място?
Няма публикувана рецепта. Имам идеята от много време насам и изглежда скоро ще и дойде реда. Следи в рубриката Йоана на Земята.
Благодарности на Йонна за рецептата и подробните обяснения. Аз за пръв път направих в живота си козунак (от един месец правя опити с тестените изделия, т.е. тотален аматьор) и резултата беше невероятен.Роднините вече дадоха заявка за Великден :).
Здравей Йоана, огромно балгодаря за всички рецепти и специални комплименти за видеото за козунака.То ме вдъхнови миналата година и сега „преговорих“ преди да атакувам козинаците тази година. Миналта година реших да експериментирам-разделих продуктите на две- едните измесих с ръце, а другите сложих да меси кухненският робот (с бъркалката за месене, с която вече няколко месеца два пъти седмично правя хляб с квас).Разлика в резултата нямаше-само топката от робота беше по-топличка(не става дума за машина за хляб, а за кухненски робот с приставка за месене). Тази година съм решила всичко да омеси роботът Роби:-) а аз само да оформя и сплета.Та въпросът ми е дали мога да добавям маслото постепенно ,или мога да го излея в началото (аз слагам брашното в купата и постепенно наливам течните съставки).Благодаря и ти желая здраве и все същия ентусиазъм, за да ни радваш и учиш
хоп, нещо натиснаах и коменттарът ми замина анонимен, съжалявам.
Привет, Мария! С машина нещата стават по-добре от гледка точка, че тя върши най-изморителната работа – месенето. Оставяйки машината да работи дълго време и с постепенното добавяне на маслото към края е гаранция за добра структура на тестото и създаване на глутеновите нишки, които заедно с мазнината образуват конците. За тях е важно и използването на брашно с високо протеиново съдържание.
Замеси тестото както процедираш обикновено и когато се оформи гладко и не много лепкаво тесто започни да добавяш мазнината по малко при непрекъснато работещ робот. Остави робота по-дълго, за да поработи за конците.
Привет, Йоана!
Тази година ще пробвам твоята рецепта за козунак,но имам две въпросчета:
1. Премесването на вече втасалото тесто с какво количество олио да бъде;
2. Печенето на вентилатор ли да бъде или не?
Плетките ти са уникални!!! Дано и моите поне леко се доближат до твоите 🙂
Количеството олио за премесване на втасалото тесто е колкото тестото да не лепне и да се оформят фитилите.
Пека без вентилатор, тъй като той ще направи повърхността на козунака твърде бързо с кафяв цвят. Все пак зависи и от фурната. Ако добре познаваш своята и си пекла друг път козунаци или сладки теста, знаеш какво да правиш.
Успех и светъл Великден!
СТРАХОТЕН КОЗУНАК:)))…. миналата година, го направих и стана чуден и тази година нямаше начин да не го повторя. Резултата е на 100% успешен благодарение на добрите обеснения. Йоана, аз ти благодаря, но още повече и моите близки на които и този път ще им се услади, сигурна съм:)))
П.С. Ако имате и някой жокер за съхранението му(мек и пухкав) до неделя, т.е. още 3 дни, не се колебайте да споделите:)
Светъл Великден на теб и близките ти, Жуто!
За съхраняване го увивам в хартия и след това го слагам в плик за да се запази влагата.
i az taka napravih i go slojih i v hladilnika,ama dali :))
V nedelq shte si prolichi
Мисля, че няма нужда от хладилник. Все пак, ако решиш да го оставиш там, извади го няколко часа преди консумация за да се отпусне.
Пожелавам ти ароматни и вкусни празници, Йоана! Козунака вече втасва, а имам и още няколко рецепти (също от блога), които съм нарочила за приготвяне днес. Стискам палци всичко да се получи както трябва и само си повтарям, че щом чета твоите съвети- няма начин да не стане 😉 Поздрави на оператора също така (защото едно е да обясняваш-друго е да го видиш).
С оператора благодарим и пожелаваме светъл Великден! 🙂
Здравей, Йоана!
Тази рецепта става ли със суха мая? Спрях се на твоята рецепта,но имам само суха мая. Надявам се да стане
Ще стане. Използвай 2 пакета суха мая – 14 грама.
Ура! Хиляди благодарности уважаема Йоана! Успях от раз, отлична рецепта и инструкции. Спазих дословно стъпките и резултата е два отлични козунака с различни плетки! Светли празници, още веднъж благодаря! Бъди много вдъхновена и все така вдъхновяваща!
Браво, Стефка! Светъл Великден и още кулинарни подвизи ти желая!
Тестото го оставих да втасва. За първи път меся и много се вълнувам 🙂 После ще напиша резултата. Благодарности за рецептата!
Здравей,
Поздравления за рецептата и уменията ти. Справих се от първия път и станаха чудесни козунаци, за което ти благодаря. Едиснтвено не бяха сладки и следващият път ще добавя повече от 200гр. захар. Поздрави и весел празник:)
Не е лошо да се добави повече захар. Този път ги направих с 300 грама захар, разтворена в млякото и козунаците се получиха добре за сладкострастници. 🙂
Благодарност! За първи път правя и станаха страхотни козунаци. Да, захарта не е достатъчна,но дръгия път ще сложим повечко. Рецептата е уникална. Заслужава си голямото месене и умората в ръцете.
Браво, Елена! Радвам се за успеха ти. 🙂
Най-вкусният козунак мерси пак за рецептата:)…не се сдържах и пак направих полувин доза днес. Тъкмо излизат от фурната, а как ухае само:)
Всичко стана супер- козунаците бухнаха и се опекоха страхотно (но и на мен захарта ми се струва малко и следващия път и аз ще пробвам с 300 гр.) Аз пека само на вентилатор на средата на фурната и ми трябваха 40 мин. на 160 градуса (задължително с фолио отгоре от самото начало) Малко се загуби плетката при печенето, но това е сигурно заради (не)опита на плетачката 😉
Искам да добавя само, че правих и еклери и агнешко с картофи и моркови (в гърне)- все твои рецепти – и едно голямо благодаря!
надявам се няма да има проблем да намаля продуктите на половина за по малко тесто и съответно за по малки козунаци
Не, няма проблем, стига да се спазят пропорциите.
Здравей,Йоана!
Поздравления за чудесния блог.
Бих искала да попитам дали 400 мл прясно мляко за тестото не е много.В списание „Меню“ млякото в рецептата с почти същите останали продукти е 250 мл.
Разликата в рецептите не е само в прясното мляко. Брашното тук също е повече (1 килограм и 200 грама, плюс допълнително ако се наложи), докато в рецептата на Меню, съвсем подобаващо е 800 грама, плюс 200 грама за доизмесване. Това, което искам да кажа, е че ако намалиш прясното мляко, ще се наложи да намалиш и брашното.
Приготвяла съм рецептата на Меню, а с тази съм работила многократно и по принцип взимам пропорциите на продуктите в нея като основа за импровизации. На която и да се спреш, няма да сгрешиш.
Днес пробвах тази рецепта и опитах да плета – горе долу ми се получи 🙂 Сега пека козунаците. От дозата направих три по-малки. Малкият ми син много се забавлява и ми помага днес за приготвянето на печивата. Много благодаря за споделената рецепта и хитринките за козунаците!
Сърдечни поздрави от нас! Светъл и щастлив Великден!
Благодаря, Мира. И аз се вихря днес с козунаци. Светъл Великден и радост в душата!
Здравей, Йоана,
Предстои ми да пробвам утре твоята рецепта за пръв път, за пръв път изобщо ще правя козунак. Исках да попитам възможно ли е да се пече козунака в електрическа тенджера? Може би е глупав въпросът, но съм начинаещ в сферата на готвенето, а кексовете в нея стават божествени. Благодаря за рецептата предварително ;))
Моята баба освен кекс, печеше и хляб в нея, затова си мисля, че е много вероятно да стане и козунак. Не съм ползвала обаче, затова не мога да дам препоръка за градуси и време за печене, но все пак си мисля, че няма да има голяма разлика с козунака печен във фурна.
Първата проба https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31.0-8/1501253_10201896271223593_1026796785190449499_o.jpg Благодаря много за рецептата,доста бързо се изяде 🙂
Браво Васил! А на теб доста ти отива на месиш. 🙂
Йоана, вчера направих козунака т. е козунаците , искам да кажа, че нито съм голяма майсторка, нито досега съм имала успешен опит с козунаците по принцип, но вчера ефекта беше УАУ! И тъкмо съм взела да пиша искам да кажа, че съм твоя редовна читателка, винаги с твоите рецепти постигам този ефект! Просто БРАВО! Весели и вкусни празници. А на всички твои читатели искам да кажа да не се чудят , а да го направят! Това е една страхотна рецепта !
Йоана, благодаря за рецептата, козунакът в момента втасва. Мога ли да те попитам нещо? Козунакът ми стана прекалено лепкав и не сложих брашно навреме, преди първото втасване. Мога ли да го поръся с брашно при второто измесване или задължително трябва да е само олио? Много благодаря предварително.
Опитай първо само с олио или разтопено масло, за да го оформиш. Ако все пак лепне прекалено много и тестото е трудно за работа, измеси го с малко брашно или поръси върху плота, докато оформяш козунаците. Успех! И светъл Великден! 🙂
Йоана хиляди благодарности! Изобщо нямаше нужда от брашно. Подмазах ги с олио и цялото семейство се включих в сплитането. Направихме 3 от плитките ти и всички сме във възторг!Страшно много се радвам, че успях да намеря рецептата ти навреме. Благодаря много за пожеланията, със сигурност това няма да е единственият път в който месим козунаци! Светъл и много усмихнат Великден и на теб!
Христос Воскресе ! Само да попитам, има ли вариант тестото да ти превтаса, и по време на оформянето в плитка да е негодно за манипулиране поради прекалена мекост ? Моето го оставих малко над три часа, като се вдигна три пъти от първоначалния си обем и накрая беше доста трудно за сплитане. След това плетката ми се сля в едно цяло.
Воистина воскресе!
От превтасване, надали ще се получи така. След като тестото е втасало много на обем, трудно се е сплитало и накрая плитките са се слели, по-склонна съм да смятам, че тестото е било твърде меко.
Merci pour cette recette ! Très réussi ! Et la vidéo est très instructive.
J’ai eu un peu de mal au départ car la pâte était très collante, mais ensuite quel bonheur !
Thank you Alexandra. I hope you enjoed it.
:o)
And thanks to Google chrome for translation ;o))
Alex from Sofia
Честит Великден, Йоана!
Благодаря ти за точната рецепта – това беше първият ми козунак и стана прекрасен, точно като на твоите снимки 🙂 Може би е „късметът на начинаещия“, но по-вероятно пръст в успеха има точността на рецептата и хубавото ти описание, за което те поздравявам.
След дълго ровене по кулинарните блогове от любопитство, накрая се доверих на теб разбира се 🙂 Всичко твое винаги ми се получава, без гаф!
Весели празници!
Мира
Светъл Великден!
Благодаря за доверието, Мира. Надявам се тук да намериш още вдъхновение и полезни рецепти за теб.
Христос воскресе!Хубави празнични и работни дни на всички!
Козунакът по тази рецепта стана мноого добре.Благодаря за рецептата , за всички подробни описания , снимки и видео материали.
Здравейте, Йоанна!
От известно време често надзъртам във вашият сайт. Аз съм кулинар-любител. Обичам интересните рецепти, но освен това, огромно удоволствие ми доставя да украсявам приготвеното от мен. За Вашият сайт разбрах от една моя приятелка – чужденка, а година по-късно една другая моя приятелка – този път от България отново ме запъти към Вашия сайт. Аз от доста време живея в Москва. В момента, в който почувствам, че ми се е дояло нещо българско, надниквам при Вас. Така беше и преди Великденските празници. Получавам огромно удоволствие от начина, по който описвате всяка една рецепта и я свързвате с интересно събитие от живота си! Сайтът Ви ми действа много положително, зарежда ме с огромно желание и енергия към творчески подвизи! Мога да се похваля, че Великденският козунак направих поВаше рецепта, а също така и великденски сладки!И двете станаха невероятни, за което много Ви благодаря! Ако евентуално Ви е интересно и имате време и желание, предлагам Ви да погледнете моите готварски опити. Предполагам, че не е коректно да Ви изпращам линка на сайта, бих могла да Ви го изпратя на линчата Ви поща.
Още веднъж Ви благодаря за чудесният Ви сайт, който наистина носи много интересни идеи, рецепти и действа много зареждащо! 🙂
Успех в творчеството!
Милена
Здравей, Милена! Радвам се, че откриваш тук полезни рецепти. Разбира се, може да споделиш своя личен блог или сайт за рецепти, ще бъде интересно както за мен, така и за читателите.
Здравей, Йоана!
Едва сега забелязах, че в предишното писмо съм допуснала грешка в името ти (преминаваме на «ти», нали така?). Написала съм го по руски, с двойно «н».
Това е линка, на който има снимки с моите Великденски вкуснотийки. На две от снимките – козунакът и ваниловите сладки – са направени по твои рецепти.
Всички, които успях да почерпя с тях, останаха изключително доволни, а и не бяха опитвали до сега Български козунак. Аз от доста време търсих идеалната рецепта за козунак и, благодарение на теб, я открих! Рецептата наистина е много точна и благодарение на подробните ти инструкции всичко стана така, както очаквах.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10203297868469655&set=a.10203297867629634.1073741833.1298362182&type=3&theater
Ако ти е интересно, бих могла да ти изпратя рецептата на руската «Пасха», която обезателно се приготвя в Русия на Великден. Този път правих по старинна руска рецепта и стана много нежна и вкусна.
Поздрави от Москва!
P.S. След 2 дена съвсем за малко си идвам до София, домъчняло ми е за България 🙂
Много красиви за сладките и козунакът изглежда апетитен. Ще ми бъде интересно да напишеш руската рецепта.
Добре дошла в родината! 🙂
Мерси за високата оценка на моите сладки и козунака! Ще направя превод от руски на български на руската „Пасха“ и ще ти го изпратя в средата на май след като се върна от отпуска.
Благодаря за отговора.
Питам за всичко защото ми се иска тази година да си направя козунак сама.Никога не съм правила.Ровичкам се тук и там но винаги….отварям тук.Надявам се да се справя,обещавам да изпратя снимка.
Може би трябваше да си продължим разговора от по-горе, но нищо.
Ако замесиш това количество тесто може да приготвиш 2 големи козунака, както е във видеото. За този случай тестото се разделя на 2 равни части. Ако ще правиш най-обикновени плетки с 3 фитила, значи всяка част разделяш на 3 равни части. Накрая от цялото количество тесто трябва да имаш 6 равни части, от които да приготвиш 2 козунака сплетени на плитка от 3 фитила (както се плете плитка с коса). Дано стана ясно! Успех и ако имаш още въпроси, пиши!
Благодаря.Дано всичко стане.Надявам се клипчетата от ютуб да са ми в помощ.
Йоана, здравей!
Моля да ме извиниш, че едва сега (почти след една година) изпълвам обещанието си за рецептата на «Пасха», която предложих да ти изпратя.
«Пасха» се приготвя само веднъж годишно на Великден. Рецепти на «Пасха» има огромно количество и, според мен, всяка кулинарка си има своя рецепта, която или се предава от поколение на поколение, или в продолжение на години, опитвайки ту една рецепта, ту друга – намираш своята. Аз лично експериментирам всяка година и мога да кажа, че всяка рецепта, която съм приготвяла, винаги се е получавала много вкусна.
Още не съм решила коя рецепта ще избера и приготвя другата седмица, но, с удоволствие споделям тази, която имаше голям успех сред близките и приятелите ми миналата година.
Основният ингредиент на «Пасха» е изварата. От нейното качество най-вече зависи вкуса на готовото блюдо. Тук в Русия продават различни видове извара на вкус и с различна масленост. Всеки сам избира от коя да приготви това празнично блюдо.
Продукти за приготвянето на «Пасха»:
• 1 кг извара
• 5 яйца, със стайна температура
• 200 г масло, със стайна температура
• 2 чаши сметана
• половин чаша захар
• 1 ч.л. ванилова захар
• 1\2 чаша стафиди (аз обикновено правя със сушени плодове и ягоди, освен това, добавям и бадеми/орехи. Количеството, което слагам в изварата, е на око, но определено не по-малко от 1 чаша сушени плодове и половин чаша бадеми и орехи).
Стъпка 1. Изварата трябва да се разтрие през сито, в резултат на което тя става пухкава, нежна и въздушна. Към нея се добавя мекото масло и добре се разбърква.
Стъпка 2. Яйцата се разбиват на пяна (добре е да се използва метален съд, т.к. по-късно ще ги сложим на водна баня). Към яйцата постепенно се добавя захарта и ваниловата захар, като продължаваме да разбъркваме с миксера. Следва реда на сметаната. Всичко много добре се разбърква. Поставяме тенджерката на водна баня. Целта е консистенцията да стане като на заквасена сметана/като на детска каша или пюре. След като целта е достигната, оставяме тенджерката на студено докато изстине. А за да ускорим процеса, можем да я поставим в друга тенжерка с лед.
Стъпка 3. Съединяваме изварата и изстиналата смес. Всичко много добре се разбърква с миксера.
Стъпка 4. Към сместта се добавят сушените ягоди, плодове и орехи, които предварително са измити, изсушени, орехите надробени, а ягодите и плодовете нарязани на малки парченца. Всичко много добре се разбърква
Стъпка 5. Формичката/-ите, която/-ито предварително сме избрали (тук използват специални «пирамидки», но може да бъде каквато и да е силиконова или пластмасова форма с дупчици на дъното, за да изтича саламурата на изварата), покриваме с влажен (предварително намокрен) тензух (2 слоя), след това изсипваме сместта и отгоре поставяме съд или с вода или с нещо тежко, за да може да изтече саламурата. Оставя се в хладилника, след около 12 часа блюдото е готово! Преди да се постави на празничната маса заедно с козунаците и яйцата, «Пасха»-та се изважда от формата и се поставя на красива чиния, украсата е според вкуса ви.
Снимки на „Пасха“ – https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10203297868269650&set=a.10203297867629634.1073741833.1298362182&type=3&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200863173323798&set=a.10200863172843786.1073741827.1298362182&type=3&theater
Благодаря, Милена! Звучи интересно и определено не ми е познато като техника и вкус. Не съм сигурна, че ще успея да се подготвя за този Великден, но всъщност нищо не ми пречи да опитам рецептата извън празника.
Йоана, изпращам ти и един линк със снимки от всеки един етап от приготвянето на рецептата (но рецептата е малко по-различна от тази. която описах по-горе).
http://dommenu.ru/tvorozhnaya-pasxa.html
Тази година искам да добавя в рецептата и кора от портокал, канела и мускатно орехче. Сигурна съм, че ще стане още по-вкусно! 🙂
Йоана, разбира се, рецептата може да се приготви и извън празника. Получава се един разкошен десерт!
Не е лек, разбира се, но не си позволяваме такива неща всеки ден, а и не е нужно 😉 🙂
Ау, браво за снимките стъпка по-стъпка.
Тук изварите от магазина не ми харесват. Мисля, че ще се получи много добре с рикота. Трябва да опитам! Отново благодаря!
rezzeptata za kosunazi e prevazchodna, pozdravi od chechia
Днес направих първите си козунаци,като единия сплетох с течен шоколад и бадеми..
Много благодаря за рецептата и видеото за сплитане на козунаците!!
Огромно благодаря,получиха се вкусни и ароматни!!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=962951730406330&set=a.463548947013280.114455.100000745364949&type=1&theater
Направих ,вашата рецепта и искам само да ви кажа ,че тази захар 200 грама е толкова малко за такова количество тесто незнам хляб ли ядем или козунак !
Въпрос на вкус, както винаги. Но нека отбележа, че многото захар няма да позволи образуването на конци, колкото и да измесваме с мазнина после. Препоръчително е да се използва най-много 250 грама захар на килограм брашно. Тук е по-малко количеството, но пък си гарантирам конците. Като компенсация предпочитам да сложа сладки и сочни плънки, както направих вчера.
Разбира се по-ваш вкус може да увеличите захарта. Това ще увеличи и брашното съвсем леко.
Здравей, Йоана 🙂 За втора година правя разкошните ти козунаци, дори в момента вече втасват. Видях твоите плънки и реших и аз да подходя по различно. Купих си локум и орехи и се чудя по какъв начин мога да ги „вплета“ козунака, би ли ме посъветвала? Хиляди благодарности предварително 🙂
Нарежи локума и ореховите ядки на по-малки парчета. Може да ги измесиш в тестото (както стафидите) или ако правиш фитили да ги навиеш на руло във всеки фитил.
Здравейте, аз също водя великденска борба с един такъм красавец, който е на път да излезе от съда за втасване… 🙂 Въпросът ми е, печенето на вентилатор ли да става или не?
Без вентилатор. И ако към средата на печенето козунакът започне да придобива по-тъмен цвят, покрий го хлабаво с алуминиево фолио.
BRAVO
Както всяка година така и тази направих козунаците по твоите указания и в момента втасват. Както всяка година от мен (е, с твоя помощ) козунаците от леля ми „пасхата“. Всеки път като чета рецептата до края и стигам до мястото „най-вкусни са с прясно мляко“ си мисля „трябва да кажа на Йоана, че не е вярно, най са вкусни с руска пасха“ 🙂 Догодина опитай, невероятните меки и ароматни козунаци са страхотни със сладката и кремообразна пасха. Ммммм…. не мога да дочакам утре!
Задължително, даже може да не дочакам догодина.
Благодаря, Катя! Светъл Великден!
Йоана, здравей! За втора година правя козунаци по разкошната ти рецепта! И тази година стана много вкусен! Направих нова плетка. Купих си тук български локум, добавих него, а също така и орехи. Стана още по-вкусен! Съгласна съм с Катя (тя пише по-горе), че козунакът много добре се съчетава с руска Пасха. 🙂 В руската Пасха добавих канела и кори от портокал, вкусът е невероятен!
Снимка на тазгодишния ми козунак:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205849337894796&set=a.10205849261812894.1073741838.1298362182&type=3&theater
Весел празник!
Много добре изглежда и сплитането е уникално. Браво!
Йоана, много благодаря за отговора и високата оценка! Пожелавам ти нови творчески успехи! И аз продължавам да се вдъхновявам от твоите великолепни рецепти! След 10 дена ще съм в София за малко и много жалко, че няма да има твои курсове докато съм там, с удоволствие бих участвала в някой. Много би ми било интересно, т.к. и тук в Москва и аз провеждам различни кулинарни курсове (предимно по рисуване върху меденки,украси на кексчета или изработване на бонбони). Живот и здраве, някой път ще имам възможността да участвой в някой твой курс. Много бих се радвала!
Chudesno! Blagodarq!! Samo edna malka zabelejka: moje bi shte e po-dobre da se gotvi ne s pusnata, a s vurzana kosa… Taka e po-maluk riska ot neochakvani iznenadi v inache prekrasniq kozunak, nali??
Козунакът става супер! Аз правя половин доза с 600 гр. брашно и всичко на половина. Стават два малки козунака, едниният задължително е с шоколад, а другият със стафиди. Вкъщи много го обичаме и дори и сега зимата го приготвям. Той е идеален за закуска през седмицата, когато сме на работа.
Благодаря за рецептата и чудесното видео 🙂
Здравей Йоана!
Тази година съм решила за първи път в живота си да направя козунак за Великден по твоята рецепта.Имам въпрос: тъй като ще правя два козунака,както си описала в рецептата, а нямам 2 фурни?, ще ги пека последователно и се чудих дали втория, докато чака няма нещо да префтаса?
И аз ги пека последователно, когато правя големи количества. Не се притеснявай. Може да оформиш втория козунак за последното втасване, когато първият е на половината време от печенето. Друг вариант е вторият оформен козунак да не стои в прекалено топло помещение, докато първият се пече. Нищо няма да му стане, уверявам те в това. Ако имаш голяма фурна, може да използваш тавата на фурната, в която да изпечеш и двата козунака, като ги оформиш на плитки, например. Аз тук, за тази публикация съм пекла в Раховец, която е много малка, но в сегашната ми фурна мога да побера дори четири сплетени козунака.
Много ти благодаря!
Рецептите, които побликуваш са страхотни!Правила съм някои от тях и се получават перфектно!
Поздрави, Илияна
Здравей Йоана, всичко което съм правила по твои рецепти се е получавало. Затова сега се осмелих да се пробвам с козунака, знам че е сложно нещо. Моля само за уточнение какъв размер трябва да са тавичките?
Не е необходим специален размер. Съобрази се с това, колко броя козунака ще приготвиш от тази доза тесто и имай предвид, че когато поставиш оформения козунак във форма или тава, той трябва да има място за последното втасване. Или с други думи – формата/тавата да бъде по-голяма, отколкото е оформения козунак.
Ето ме и мен с отзиви! Първият козунак вече е изваден след 40 мин. печене. От количеството станаха 4 по-малки козунака, на конци е, добре изпечен е. Вусен е. За втория опит за Великден само ще сложа малко повече захар. Благодаря много за рецептата и добрите указания!
Тъй като предишните козунаци пожънаха успех, сега имам поръчка за Великден. Тъй като смятам да увелича количеството на захарта на 280 грама, дали да я разбъркам пак с яйцата или да я разтворя в прясното мляко? Кой е по-добър вариант? Настърганата кора от лимон кога да я сложа?
По-добрият вариант е захарта да се разтвори в прясното мляко.
Настърганата кора от лимон се добавя в началото при замесването на тестото.
Здравей Йоана,
Някъде бях срещнала, че брашното трябва да е с високо съдържания на глутен. Въпросът ми е има ли такова брашно, по различно ли е тип 500? Миналата година правих по твоята рецепта, естествено по коя друга?! 🙂 и беше много успешен първи опит за мен, като изключим, че малко ги попрепекох, за което ти нямаш вина 🙂 Та използвах тип 500 и едно, на чиято опаковка пишеше за козунаци, но подозирам, че си е пак тип 500.
Благодаря предварително!
Светли, здрави, мирни и спокойни Великденски празници!
Типа на брашното е от значение за образуване на конци и козунаци с ясно изразено сплитане. Пшеничното брашно на теория не съдържа глутен, а няколко вида протеин, които чрез месенето образуват глутена. Глутенът държи тестото здраво и много еластично и след като се измеси тестото с мазнина се образуват конците. Затова, за козунаци е важно брашното да бъде с високо съдържание на белтъчини (протеини).
Брашното, което е тип 500 е универсално и белтъчините в него са около 9%. Съществуват брашна с много по-високо съдържание на белтъчини, които се водят хлебни (за хляб и други тестени изделия). В търговската мрежа няма такива брашна, но това, което може да ти свърши чудесна работа е брашното за баници на София мел.
Искам още веднъж да ти благодаря за рецептата и разясненията!
И вторият ми опит стана страхотен.
Сложих 280 грама захар в млякото, втаса си и се наду супер!
Привет, Йоана! 🙂
Адмирации за невероятната рецепта и всички пояснения към нея в поста и клипа – получи ми се страхотен козунак от първия опит в живота, с все конци и всичко. 🙂 Възторжено те препоръчвам на хората около мен!
Поздрави и светли празници!
Аз вече се възползвах от тази рецепта миналата година и козунакът стана прекрасен! Отново ще го направя, само ще увелича захарта.
Много, много благодаря за успешните рецепти в блога! Когато ми потрябва нещо сигурно (например за гости), влизам тук и знам, че няма как да имам провал!
Светъл Великден, Йоана 🙂
Здравей Йоана! Тази година за първи път ще пробвам да направя домашен козунак по твоята рецепта. Исках да попитам как най-добре се съхранява вече изстиналия козунак? Увит в стреч фолио? Или е по-добре да е увит първо в кърпа и после в найлонов плик? Благодаря предварително!
След като изстине напълно, козунакът може да се увие в стреч фолио, или да се постави в плик, или в кутия с капак. Съхранява се на стайна температура.
Здравей, Йоана! Козунакът стана страхотен, като се има предвид, че това е едва вторият ми опит в правенето на козунак. Всичко, което съм правила от рецептите ти до момента, а аз вече изпробвах значителен брой, се е получавало от първия път. А много от рецептите вече дори са правени и по няколко пъти. Благодаря за този страхотен блог. Дори по- сложните неща за изпълнение се оказват не толкова сложни заради начина, по който предаваш информацията и рецептите.
Поздрави и весели празници!
Благодаря за обратната връзка, Михаела! Светъл Великден!
Здрави Йоана,
Изчетох всички коментари и намерих отговор на повечето ми въпроси относно месенето на козунака. Тъй като не мога да намеря прясна мая и мисля да замеся половин доза (600 г брашно) със суха мая – би ли ми обяснила как и кога да сложа маята? Да я разтворя в млякото ли или да я сместа с брашното? Не съм правила никога досега козунак и нямам идея как да процедира, за да не оплескам всичко! Рецептата ти изглежда страхотна, както всички останали, разбира се и нямам търпение да замеся утре!
Благодаря предварително за помощта ти!
Елена
Здравей, Елена!
Прясната мая се заменя със суха, като количеството прясна се раздели на 3. В случая, за цялата доза с 1 200 кг брашно ще бъде необходима 13, 3 грама суха мая. За половин доза, спокойно може да закръглиш на 7 грама.
Следвай рецептата, независимо дали работиш с прясна или суха мая, като първо направиш закваската с нея. Това е важно.
Имай едно наум, че със суха мая е много вероятно втасването да отнеме малко повече време, независимо на кой етап от приготвянето на тестото и козунака.
Пожелавам ти успех и светли празнични дни!
Драга Јоана,
Ви благодарам за прекрасниот рецепт за козунак. Неколку години го правам барем еднаш месечно и добивам комплименти колку е вкусен козунак. Со задоволство го споделувам рецептот.
Инаку сум од Делчево, Македонија и сакам да го најдам зачинот махлеб. Дали го има во Софија? Благодарам од срце. Секое добро Ви пожелувам.
Тереза
Здравей, Тереза! Радвам се, че си тук и благодаря за прекрсания коментар.
Махлеб в София може да се поръча онлайн от магазин Бахарат.
Друго място на което може да потърсиш е Женски пазар в София и по-специално арабските магазини в този район.
Хубаво е да вземеш махлеб на зърна и да го смелиш у дома, за да бъде ароматът му силен. Все пак, ако не намериш на зърна, а само смлян, използвай го по-скоро, за да не губи от аромата си.
Желая ти успех и оставам на разположение за въпроси свързани относно рецептите в блога.
Здравей Йоана,
може ли тестото да се замеси вечерта и да втасва за една нощ в хладилника?
Здравей, Симона! Скоро имах подобен въпрос. Виж моето мнение в в този коментар. Успех!
Здравейте,
Дали двата козунака могат да се изпекат едновременно на различни нива във фурната с опция вентилатор, като по средата се сменят местата им?
Може. Внимавай само каква височина оставяш между тях, за да не залепне долният козунак за горната тава или горният козунак за реотаните. Използвай опция „топъл въздух“ и намали градусите с 10-20 от тези в рецептата. Следи времето за печене. Вътрешната температура в центъра на козунака трябва да стигне 90 градуса.
Миришат и изглеждат прекрасно. По-късно ще ги разчупя, дано всичко е добре отвътре. Благодаря за вдъхновението и светли празници 🙂
Здраве,Йоана!
Въпросът ми е, дали млякото за закваската се отделя от основното или е отделно като грамаж?
Продуктите за закваската са описани отделно от продуктите за тестото. Измерват се поотделно, млякото за закваската е 100 мл, а млякото за тестото 400 мл.
Много благодаря за бързия отговор!
Весели празници!!!
Здравейте,
тъй като дозата за моето семейство е много голяма, бих искала да попитам, за да направя по-малка всичко ли деля точно наполовина за закваската и за тестото?
Благодаря!
Да, всичко на две.
Здравей, Йоана!
Тази година най-накрая се реших да направя козунак! Тук разбира се помогна и цялата ситуация с коронавируса, тъй като по принцип винаги сме при едните или другите родители и не влизам много в кухнята 😊 Спрях се на тази твоя рецепта и да си призная изобщо не сгреших! Резултатът е страхотен – бухнал, вкусен, с приятно запечена, леко хрупкава коричка и целия на конци! Може би най-вкусния, който сме опитвали 😍 Мисля че това ще бъде нова традиция вкъщи от сега нататък. Благодаря ти за прекрасната рецепта и видеото към нея (аз използвах и още едно твое видео за различни плетки)!
Весели празници 🙏
Това беше моят великденски козунак тази година. Добавих само бадеми – цели в тестото и филирани отгоре. Не го бих:) Месих го дълго и старателно. Стана много вкусен и се яеиха някакви конци. Благодаря, че споделяш с нас всичко това!
Здравей Йоана, за поредна година ще правя козунака, защото рецептата много ми допада. Тази година обаче ще се приберем навръх Великден и искам да спестя време, затова и въпросът ми е ще бъде ли ОК, ако замеся тестото в машина за хляб? По-нагоре в комeнтарите четох инструкции за кухненски робот, но при мен става въпрос за друго – да пусна машината на програма „тесто за пица“ например и първите две втасвания и замесвания да ги направи машината. Идеята ми е за сплитането, последното втасване и печенето да извадя тестото и да си го довърша аз и опека на фурната. Някакви препоръки или идеи? (пробвала съм с други печива с мая – напр. тътманик и се е получавало, но все пак нали козуначеното тесто се води капризно). Благодаря много 🙂
Здравей, Цветелина! Измесването и втасването в хлебопекарната вероятно ще се получи добре. Имам опасения относно количеството тесто, което може да се побере в нея, защото току-що замесеното тесто може да изглежда добре за обема на хлебопекарната, но все пак при втасването трябва да увеличи обема си почти тройно. Както съм споменавала и преди, нямам опит с хлебопекарни, и за да не те подведа, не бих могла да дам добър съвет.
Прецени от предишните ти опити с тестото, неговото количество и обема на твоята хлебопекарна. Желая ти успех и светли великденски празници!