Зелено и романтично

Очакваш ли да ти покажа козунаците, които приготвих? Ще ти ги покажа, но по късно. Видеото, което Вальо засне има нужда от обработка, която ще отнеме известно време. Междувременно подготвям две нови рубрики, които теми, за сега ще останат изненада.

Какво се случва с мен, също ще оставя за по нататък. Преживях онова чувство благодарение на близките ми и на всички вас. Сега се чувствам много по-добре. Разходките ми се отразяват отлично и искам да ти споделя каква романтика ме обзема напоследък. Приписвам това на пролетното време, слънцето, което сега гали кожата ми и зеленината, която с всеки изминат ден става все повече и повече. Слушам чуруликащите птички, вдишвам дълбоко цветните аромати, които се носят във въздуха и също като пролетта се подготвям за ново начало. Този път искам да остана повече реалист, отколкото мечтател.

Романтична ли е пролетта?

Мисля, че всеки възприема различно този сезон. Но каквото и да си мислиш, зимната сивота е останала далече, далече. С повече светлина и по-топли дни и настроението вътре в мен е друго. Да пофлиртувам със слънцето – възползвам се от всеки един момент. Как няма да ми е романтично?

Вкус на пролет

Несъмнено цвета, който символизира пролетта е зелено. Започваме новото начало със зелено. Храната на новото начало е зелена. Всички ядливи тревички, които земята ни дава даром са живителната енергия, с която е необходимо да презаредим, да се обновим.

Всяка от зелениите, които пролетта ни поднася в изобилие е със свой специфичен вкус. Най-добре се получава, когато излезеш на разходка и сам набереш от тази зеленина. Хем си се разтоварил, хем си се заредил със слънчева топлина, хем си осигурил продукти за вечерята. И обикновено започвахме това зелено зареждане, с меню, включващо зелена салата с пресен лук и чесън, джуркана коприва, ориз с лапад, див чесън или спанак.

Нова пролет

Съвременното излъчване на пролетта в чинията може също да бъде приятно и вкусно. На пазара има голямо разнообразие от видове салати, само трябва да им осигурим неустоимо вкусен дресинг. Но за да бъде всичко, почти както преди, аз не си спестявам разходката.

След няколко часово любуване на природата, стомахът ми започва да се обажда. Когато се прибера вкъщи, нетърпеливо накъсвам различни видове салати в голяма купа и овкусявам с любимия ни (на мен и на Вальо) дресинг. По една чаша Sauvignon blanc и романтиката се слива с едно друго чувство… Пролет е. 🙂

Салатата

За салатата използвах маруля, лоло росо и фризе. Добавих още прясно настърган пармезан и кедрови ядки.

Дресингът

Дресингът е този, който придава страхотния вкус на салатата. Реших да събера няколко любими продукта в едно, за да получа невероятен средиземноморски вкус.

Продукти:

  • 150 мл зехтин
  • 2 супени лъжици сос Уорчестър
  • 1 супена лъжица ябълков оцет
  • 20 г сушени домати (около 5 половинки)
  • 30 г прясно настърган пармезан (3-4 супени лъжици)
  • 1 скилидка чесън

Всички продукти се смесват и се пасират в блендер или с пасатор. В дресинга не добавям сол, тъй като и сушените домати и пармезанът са достатъчно солени.

Готовият дресинг може да се съхранява в хладилник. Така, седмица напред ще бъдеш винаги готов за салата.

10 коментара

  1. Салатата изглежда много свежо и пролетно. Тъкмо се чудя къде да оползотворя соса Уорчестър и малкото останали сушени домати. Непременно ще пробвам. Приятни пролетни дни!

  2. Много свежо – и настроение, и хапване. Радвам се, че стакива огромни глътки поемаш от позитивното на пролетта. Чакам с нетърпение изненадите.

  3. да, пролетта е най-живителният сезон след тежката и мрачна зима! обожавам я! слънцето, дъгата и уханието на пролет!
    а, снимките на теменужката и маргаритката ме карат да се усмихна пролетно! 🙂
    п.с. сосът задължително ще се опита :-Р!
    въпрос: сайдера може ли да се замени с ябълков оцет?
    Слънчева пролет ти пожелавам! 🙂

    1. Ябълковия сайдер може да се замени с оцет или лимонов сок. Но трябва да се има предвид, че сайдера е по-малко киселинен.
      Също така и сос Уорчестър има кисела жилка. Така, че добавянето на допълнителна киселина не е задължително. Въпрос на вкус и предпочитания. 🙂

  4. Уха, най-после пак салатка :))

    Йоана, интересно ми е сушените домати купуваш ли ги или си ги правиш сама? И ако купуваш – от кои?

    1. Миналото лято изсуших малко количество във фурната и след това ги мариновах в зехтин. Но бързо свършиха, за около месец. А и домашно приготвените нямат голям срок на годност. Гледам да спестя солта в тях, а тя е консерватор.

      Иначе, всеки път купувам различни марки сушени домати – мариновани или не. Тези, които използвах сега са сушени на слънце италиански домати (немариновани), на Ventura. Сравнително по-скъпи са, но и по вкусни. 🙂
      Не знам точния адрес на магазина в който се предлагат. Намира се на ъгъла на Аксаков и Иван Шишман. Там има предимно италиански и френски стоки.

  5. Оо, нямам търпение вече за видеото, козунаците, рубриките! Изобщо, явно пролетта ти действа много идейно. Радвам се да усетя онази позитивност, която лъжа от статиите ти и че „онова чувство“ вече е изчезнало! 🙂

    Салатата е много свежа и интересна, а този дресинг звучи много добре, със сигурност ще го опитам! 🙂

    А като спомена за сушенето на домати, същия принцип може ли да се използва и за плодове? И за тях ли важи малкия срок на годност? Спомням си, че бабите ми навремето сушаха плодове лятото на слънце, но не си спомям колко време са били годни за ядене..

    1. Здравей Ирина. 🙂
      Изсушаването във фурната не става пълно – в зеленчуците или плодовете остава известно количество влага, която е предпоставка за по-бързото им разваляне.

      Баба на село изсушаваше ябълки и сини сливи на слънцето. Това отнемаше не по-малко от месец. Времето също оказва значение, трябва да е сухо. Изсушените плодове съхраняваше в книжни торбички и имахме сушени плодове за ошав на Бъдни вечер и за низане на сурвачките на Коледа.

      Аз съм правила чипс от плодове (ябълки, круши, ананас) като ги изсушавам във фурната, но след това ги използвам веднага или най-много до две седмици. Не съм ги съхранявала задълго, затова не знам колко дълго могат да издържат.

  6. сушените на слънце ябълки и круши могат да издържат цяла година. Сини сливи не съм сушила. Кайсиите са капризни трябва да се наглеждат поне 2 пъти през деня.
    Домашно изсушените плодове трябва да се преглеждат през зимата защото си нямат консерванти и ги гващат разни гадини и след това ги отквивате като червейчета. При сушенето може да се нанижат на здрав конец и да се закачат на проветриво.

    Йоана, салатата изглежда вкусна 🙂 пролет е зелено е …
    Сега и у дома е сезона на зелената салата, само на децата да не им омръзне, затова се стараем 🙂 да е различно и да има разни неща към нея

    Поздрави

  7. Тази вечер пробвах дресинга… Мога да кажа само „ммм“, стана страхотен!
    Мерси, че го сподели 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *