Портокалови сладки с меласа и захарна глазура

Портокалови сладки с меласа и захарна глазура

Навсякъде цари някаква предколедна треска, обзела хората, градът, носеща се във въздуха и сякаш всички са обезумели. А май забравяме, че Коледа е семеен празник и подобаващо за такъв би трябвало да обърнем повече внимание на дома и на близките си, вместо да се чудим къде да празнуваме, на кого да натрием носа с най-нов модел рокля или обувки (например) и като на сватба да се надпреварваме на кого подаръкът ще е най-скъп.

Малко спокойствие, задушевни разговори и домашна храна е моето желание, не само за Коледа. Що се отнася до подаръците, в моите винаги включвам и по нещо сладичко. Вместо картичка, те носят послание за хубав живот – сладък и ароматен.

Портокалови сладки с меласа и захарна глазура

В предколедна треска съм изпаднала и аз. Но вместо да избирам нов тоалет, търся нови и интересни рецепти, с които знам, че ще зарадвам всеки. И въпреки, че захарните борчета свършиха вече, то добре опакования щолен изчаква своя ред до Коледа.

Портокалови сладки с меласа и захарна глазура

Със същото предназначение са и следващите сладки със свеж аромат на портокал, малка доза пикантност от канела и индийско орехче и тръпчиво-сладък завършек от захарна меласа. С вкус на зимни празници.

Портокалови сладки с меласа и захарна глазура

За тестото:

  • 400 г брашно
  • 1/2 чаена лъжица сода бикарбонат
  • 1/4 чаена лъжица бакпулвер
  • 120 г меко масло
  • 100 г кафява захар
  • 1 чаена лъжица настъргана портокалова кора
  • 2 чаени лъжици канела
  • щипка смляно индийско орехче
  • 1/2 чаена лъжица сол
  • 2 яйца
  • 170 г меласа

Брашното се пресява заедно със содата и бакпулвера.

Маслото и захарта се разбиват с миксер докато се образува гладък крем. Добавят се портокаловата кора, канелата, индийското орехче и солта. Към сместа едно по едно се добавят яйцата, като след всяко добавяне се разбърква добре докато се усвоят. Накрая се изсипва меласата.

По малко се добавя брашнената смес. Замесва се меко тесто. Увива се във фолио и се оставя за 30 минути в хладилник.

Фурната се нагрява на 180°C.

От охладеното тесто, с навлажнени ръце се правят топчета. Подреждат се в тава върху хартия за печене. Преди да се изпекат се оставят за 10-15 минути в хладилник. Пекат се в предварително нагрятата фурна за 10 минути. След като се извадят се оставят да се охладят добре, преди да се намажат с глазура.

За глазурата:

  • 200 г пудра захар
  • 1 1/2 супени лъжици разтопено масло
  • 2-3 супени лъжици прясно мляко (+ допълнително ако има нужда)
  • няколко капки ванилова есенция
  • многоцветни захарни перлички (пръчици, кокос, ядки) за поръсване

Смесват се пудрата захар и маслото. По малко се добавя прясното мляко, като всичко се разбърква много добре. Ако е необходимо се добавя още прясно мляко, докато глазурата стане с течна консистенция. Накрая се ароматизира с ванилията.

Сладките се подреждат върху решетка. С лъжица се взима от глазурата и всяка сладка се покрива. Излишното количество глазура ще се стече през решетката, за това е добре под нея да се подложи хартия. Преди да е стегнала глазурата върху нея се поръсват захарните перлички.

Сладките се оставят на стайна температура, докато глазурата изсъхне добре. Затварят се в кутия и чакаме до Коледа. 🙂

35 коментара

  1. красиво и вкусно!
    и аз правих съвсем скоро портокалови сладки, но сложих овесени ядки, настъргана портокалова кора и сока на портокала и стана много вкусно, оранжево и ароматно.
    Това е Коледа и очакването на Коледа да вложиш желанието си в нещо, к’ приготвяш и да видиш как изгрява усмивка на лицето на близките ти хора.
    Весели празници, Йоана!

  2. Нужна ми е твърда глазура, но без суров белтък по възможност и си харесах тази. Тази глазура втвърдява ли се, или си остава мекичка?

    Весели празници и от мен!

    1. Глазурата изсъхва напълно за около 2 часа. Може да регулираш плътността и като добавяш пудра захар (за по-плътна) или прясно мляко (за по-течна). И в двата случая се втвърдява след известно време.

  3. Здравей Йоана,
    от много време правя от твоите рецепти. Винаги са сполучливи и носят много наслада и радостни моменти. Даже вчера правихме от твоите медени сърца за коледния базар в училището на дъщеря ми.
    Тези портокалови сладки изглеждат много съблазнителни. Може ли да ме посъветваш откъде мога да си купя меласа или пък с какво мога да я заменя.

    1. Би могло да се използва мед, вместо меласа, но сладките ще загубят от чара си.
      Меласата е остатъчен продукт от производството на захар. Има много тъмен цвят и е с по-плътна консистенция от меда. Освен това има прекрасни вкусови качества, като обогатява тестото с аромат на горена захар.
      Купувам захарна меласа от диетичен магазин на ул. Иван Шишман 20.

  4. Прекрасни са сладките – като че ли долавям коледното ухание – портокали, канела, меласа 🙂
    Имам питане относно глазурата – няколко пъти съм се опитвала да направя захарна глазура, по-специално ройал айсинг. Колкото и дълго да бъркам с миксера, пудрата захар не може да се разтвори напълни. Миксера ми е 350W, знам, че не е мощен, дали в него е проблема или аз не върша нещо както трябва?

    1. Проблема не е в миксера. Аз дори понякога приготвям кралската глазура като разбърквам на ръка.
      Преди да добавиш пудрата захар, трябва да я пресееш. Освен това има значение каква пудра захар използваш. Препоръчвам на Захира.

  5. Здравей Йоана,
    вчера с приятелка обединихме силите си и направихме няколко дузини различни коледни сладки. Произведохме и от тези прекрасно изглеждащи портокалови сладки, но вместо меласа сложихме мед. Станаха много вкусни, но доста, доста твърди. Дали с времето ще омекнат?
    Съветът ти с пресяването на пудрата захар за направата на глазурата е безценен :-). Нашата стана прекрасна. Благодарим ти и Весели празници!

    1. Аз ги съхранявам в метална кутия за сладки на стайна температура. Проверявам ги от време на време. Остават мекички.

      Весели празници и на вас! 🙂

  6. Много приятни се получиха и меласата им придава доста странен вкус, който на мен лично ми допадна доста. Еднинствено сгреших, че не ги извадих към десетата минута, защото ми се сториха меки и недопечени и на 15-16 мин, когато ги извадих стегнаха твърде много. Много бих се зарадвал ако посочваш при подобни рецепти, че печивата стягат леко, след като започнат да изстиват, за лаиците като мен, които не схващат много тестото като цяло 🙂 Иначе поздрави за страхотната рецепта, сега мисля да се заема с гръцките коледни сладки, защото обожавам мед и орехи.

    1. Joan, ще се постарая да отбелязвам всички подробности.
      По принцип повечето сладки се изваждат от фурната докато са меки и се оставят 3-4 минути в тавата докато стегнат. След това се преместват върху решетка и се оставят да изстинат напълно, без да се спарват. Така отвътре остават мекички, а отгоре имат хрупкава коричка. Възможно е в някои рецепти да се споменава за по дълго печене, до хрупкавост. Обикновено това е при сладки, които по време на печенето се разливат и стават плоски. Но всичко е въпрос на индивидуални предпочитания.
      Съхранявай сладките в метална кутия и ще видиш колко бързо ще омекнат.

  7. Здравейте Йоана,поздравления за прекрасния подбор на рецепти.Аз съм много запален кулинар,високо оценявам качествено приготвената храна.Почитател съм на френската и индийската кухня.Преди години имах възможността да бъда обучен от много известен австрийски готвач завършил висша школа по готварство във Франция.Рецептите,които си ги подбрала и начина на приготвяне и презентиране много ми напомнят на това,което съм виждал при него.Пробвах портокаловите сладки станаха фантастични сега ще бъдат част от Коледната ми трапеза.Пажелавам Ви Весели празници и Щастлива Нова година.

  8. Йоана, привет! Искам да ти споделя, че пробвах да направя портокаловите сладки и станаха превъзходни :))))) Благодаря ти много, че публикува тази страхотна рецепта! Желая ти от сърце весела и много щастлива Коледа!

  9. Йоана ти си художник,майстор сладкар.Като стана пълнолетна ще сам сладкарка.Колинарните ти умения са прекрасни. 🙂 🙂 🙂

  10. Сладките се получиха прекрасни, дори и без глазурата! Благодаря за рецептата!

  11. Йоана, споменах в друг коментар, но искам само да кажа и тук, че вече правих тези портокалови сладки два пъти – преди празниците, и после още веднъж след Коледа, понеже всички останаха очаровани от тях, а в къщи не спряха да питат кога ще направя пак. Почерпих всички роднини, много приятели и дори колегите, и всички не преставаха да повтарят колко са вкусни 🙂 Абсолютно всеки почерпен поиска рецептата (с изключение на мъжете, които поискаха само допълнително сладки :)) – така че препратих доста хора към прекрасния ти блог. Вторият път – не зная как, станаха дори още по-вкусни!
    Благодаря ти много, отново! Вече съм постоянен читател на блога ти и съм харесала още много рецепти и идеи.
    Желая ти щастлива и успешна година! 🙂

  12. Вчера направих тестото, днес ги изпекох, но не на топчета, ами като меденки. Без глазура. Меласки ще ги наричам, хах 🙂 Прочетох в коментари по-горе, че не трябва да се пекат не повече от 10 мин, и наистина така ми останаха мекички. Много ми харесаха, а и не само на мен. Използвах ги и за гарниране (залети с малко ликьор) на един портокалов мус с маскарпоне, много подобен като рецепта на този тук: http://www.kulinarno-joana.com/2008/09/kamchatka/

    Поздрави,
    Ана

  13. Йоана, за хора като мен, които нямат меласа и нямат веднага възможност да прибягат до Шишман :), може ли да се използва кленов сироп? Въобще ще съм благодарна ако публикуваш някакви съвети по отношение на кленовия сироп, интересно ми е дали имаш някакви впечатления.
    Честит имен ден на Даниел! 🙂

    1. Благодаря за поздрава!
      Скоро правих тези сладки, но замених меласата с мед. Тъй като са близки по консистенция, не се наложи да правя промени по рецептата. С кленовия сироп няма да има проблем, но предполагам, че ще има изменение в количеството брашно. Затова добавяй по малко докато се получи желаното тесто.

      Относно кленовия сироп, основно се дели на два класа – клас А и клас C (има и други, но те не са разпространени у нас).
      Клас А е по-скъп и е първото извличане на сиропа от дървото. Той е по-богат на хранителни вещества и витамини, но е по-малко сладък. Поради тези причини е препоръчително да се приема в суров вид.
      Клас C е по-евтин и е послдващото извличане на дървесния сок след клас А. Не е толкова богат на хранителни вещества, но е по-сладък и ароматен. Точно този клас е по-добре да се изполва в сладкиши.

  14. Много благодаря, захващам се, че едно четиригодишно ми дава зор да си наготвим такива сладки! 🙂

  15. Разглеждам рецептите ти за коледни и сладки и така ме вдъхновяваш да запретна веднага ръкави 🙂 Имам обаче едно питане – колко време различните видове коледни сладките, които предлагаш, може да се съхраняват в добре затвоерни кутии, за да бъдат все така вкусни и ароматни около Коледа? Рано ли е да започнем с приготовлението в началото на декември?

    1. Всички коледни сладки, в които има мед, меласа и повече захар може да издържат дълго време при подходящо съхранение. Това означава след като са изстинали да се съхранят в съд, който се затваря плътно и да се държат на хладно място (но не в хладилник), където няма влага. В такъв случай препоръчвам сладките само да се изпекат, а декорацията да остане докато наближи Коледа, или не по-рано от една седмица предварително. Независимо от декорацията върху сладките – айсинг или захарно тесто, те (декорациите) остаряват бързо с времето и сладките нямат свеж вид.
      Все пак, аз не виждам смисъл да се започва толкова рано специално със сладките и бисквитите. Сега може да се приготви щолен или коледен фруктов кейк, които се съхраняват по описания начин, само че преди това се увиват в алуминиево фолио. Докато се съхранява фруктовият кейк може да се напоява периодично с уиски, бренди или тъмен ром.
      Със сладки и курабии за Коледа аз бих започнала не по-рано от 15 декември. С наближаването на празниците идва и настроението, и вдъхновението.

    1. Каква е причината да се налага замяна на маслото? Това ще ми помогне много да дам добър съвет или да те насоча към друга подходяща рецепта.

  16. Здравей, не консумирам млечни продукти, но много ми хареса тази рецепта и бих искала ако има да предложиш алтернатива на маслото.
    Благодаря!

    1. Използвай рецептата за меденки. Замени част от меда с меласа и добави коледни подправки, портокалова кора. Добавяй брашното по малко докато се получи меко тесто. Ако правиш топчета, печи 8 минути и провери за готовност. Ако има нужда допечи още 2-4 минути. Времето за печене ще зависи от размера на топчетата. Докато са топли ще бъдат все още меки. Не трябва да се изсушават, за да не се втърдят много след като се охладят.
      За глазура използвай рецептата от немските коледни курабии.

  17. Благодаря, Йоана, за прекрасната рецепта. Отдавна следя сайта ви и си имам любими рецепти, които често правя. На тези сладки не бях обръщала внимание – струваха ми се сложни заради украсата. Но се оказаха толкова лесни и вкусни, че ги правя вече трети път в последните 2 седмици.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *