По това време на годината незнайно как се озовавам със солидно количество тиква. Само да се прибера в Ловеч и всички роднини ме натоварват с отгледаната продукция. Лошо няма, дори напротив. Добре че тиквите са трайни и могат да се съхраняват известно време. Но пред вид, че Вальо не си пада особено по варена или печена тиква и за да не ми се налага да я хапвам сама до януари, трябваше да направя нещо. Затворих я в буркани. Както е направила и Силвия от Безкраен пикник. Ето нейната рецепта за тиквено пюре, което може да се съхранява 2-3 седмици в хладилник и с него може да се приготвят сладки и солени ястия.
Моята рецепта за тиквено пюре е с варена тиква, която подслаждам със захар. Добавям и аромати като канела и карамфил. Това ограничава използваемостта на пюрето само в десерти. Но може да се намаже върху препечена филийка или палачинки. Пропорциите са на око (нещо, което не е обичайно за мен 🙂 ), но може да се каже, че на половин килограм тиквено пюре слагам около 150 гр. захар. След това варя пюрето докато стане гъсто. Затварям го в буркани докато е топло и след това съхранявам в хладилник.
Сега ще ти издам една тайна как се примамва някой, който не обича тиква, да похапва доволно тиквен кейк. Не можеш да предположиш, че в този кейк няма яйца, нито масло, нито мляко. Плътен и ухаещ на зимни празници, той е подходящ за вегетарианци и постещи. Също и за тези, които казват, че не обичат тиква. 🙂 Още едно доказателство, че постната храна е вкусна и още една точка в моя полза за това. 🙂
Постен кейк с тиква, орехи и кленов сироп
Адаптирано от joythebaker.com
От рецептата на посочения линк не използвах бахар (липсваше на рафта ми с подправки, веднага ще се поправя 🙂 ) и бялата захар, която не сложих, тъй като пюрето от тиква, което използвах е подсладено. Дозите са за два кейка в малки форми (20x10x5 см.). Аз използвах по-голяма форма за един кейк, за това увеличих времето за печене.
Продукти:
- 260 г бяло брашно
- 200 г пълнозърнесто пшенично брашно
- 400 г светла кафява захар
- 2 чаени лъжици сода бикарбонат
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- 1/2 чаена лъжица сол
- 1/4 чаена лъжица настъргано индийско орехче
- 1 чаена лъжица канела
- 1/2 чаена лъжица смлян карамфил
- 400 г подсладено тиквено пюре
- 200 мл слънчогледово олио
- 50 мл кленов сироп
- 80 мл вода
- 120 г едро счукани орехови ядки
Фурната се нагрява на 180°C.
Форма за кейк (аз използвах квадратна 24 см.) се напръсква с мазнина за печене или се намазва с олио.
В голяма купа се смесват двата вида брашно, захарта, содата, бакпулвера, солта и подправките.
В друга купа се смесват тиквеното пюре, олиото, кленовият сироп и водата.
Течните съставки се добавят към сухите. Разбъркват се докато сместа стане еднородна. Добавя се по голяма част от орехите. Останалите се заделят за поръсване.
Сместа се разпределя във формата. Поръсва се със заделените орехи. Пече се в предварително нагрятата фурна за 45-50 минути. По средата на печенето се покрива с алуминиево фолио за да не изгори на повърхността.
След като се извади от фурната се оставя за 20 минути във формата. Изважда се и се оставя да се охлади напълно.
Забележка: Може да се използва неподсладена сварена тиква. Намачква се с вилица или се пасира в кухненски робот. В този случай в сместа за кейка се добавя още от 60 до 100 грама захар.
Доста време търся в магазините кленов сироп (за палачинки, разбира се :)) Имате ли представа от къде мога да си купя? Търсих навякъде в големите супер-хипер-гига-маркети – няма ;(
Аз купувам кленов сироп от диетичния магазин на ул. Иван Шишман 20. Там се предлага и по-евтиния вариант на кленов сироп, който е смесен с мед. Ще ги различиш по цената. 🙂
Йоана тези дни е във вихъра си 🙂
Чудесно предложение за нас, постещите. Който казва, че постната храна е еднообразна и безвкусна, определено трябва да види твоите предложения!
Момичета, само да вметна една важна подробност – тиквеното пюре, в нестеризиран буркан, дори и в хладилник издържа до 10 дни. Вчера отворих един, който беше на 10 дни и той елегантно изкипя 🙂
Йоана, много се радвам, че постовете ти зачестиха отново! Всеки път ми създават чудесно настроение и желание – да влеза в кухнята … или просто да се усмихна и да си припомня колко радост могат да създават МАЛКИТЕ НЕЩА!
I love pumpkin :)))
supper cakes !!
имам тиква и утре ще изпробвам сладхиша .В ммомента постя и рядко намирам постни сладкиши /а толкова много обичам сладко/така че огромно благодаря за тази и други постни рецепти
Все още не съм си набавила кленов сироп. Може ли да се използва нещо друго на негово място? Сигурна съм, че сладкишът ще е много вкусен също като сладките с тиква и крема сирене!
Не е фатално кленовия сироп да се замени с мед, например или изобщо да не се слага. Количеството в рецептата е малко и ролята му е да обогати кейка с аромат и вкус.
Като гледам кога съм задала въпроса си за кленовия сироп и чак сега приготвям кейка… Но е много вкусен, ароматен и всички вкъщи го харесаха! Ще се радвам на още рецепти с тиква (тиквените сладки с крема сирене също са ни любими).
Е как? Много е хубаво в сезона на тиквите. 🙂
Но не знам дали ще успея да се включа скоро с нова рецепта, че покрай баварската кухня (на каквато тема съм сега) излязоха много интересни неща за приготвяне.
Ще опитам да се вмъкна сезонно, все пак. 🙂
Кленов сироп има в Пикадили. Вчера си купих .
Йоана поздравления за блога! Очарована съм 🙂
Направихме тиквения пай и много ни хареса. Благодаря ти за рецептата както и за всичко което ни даваш с твоя сайт 🙂
Най искрени адмирации!
Благодаря за коментара, Албена. Пожелавам ти вкусни и весели празници. 🙂
Здравей Йоана,
Поздравления за блога и вкусотиите, които твориш. Търсих постен кейк и така попаднах на твоя. Тъй като нямах кленов сироп ползвах сироп от вишни. Нямах и пюре от тиква, но имах сварени дюли (останали от желето), добавих и малко сушени червени боровинки. Оказа се, че нямам и пълнозърнето брашно, но ми хрумна да смелям малко овесени ядки. Така се получи малко видоизменен, но вкусен кейк. Благодаря ти, че ме вдъхновяваш!
Еха, невероятно си импровизирала, Таня. Браво! 🙂
Благодаря Йоана,
Щастлива и спокойна Коледа!
Кейка е страхотен, тиквата не се усеща, Супер 🙂 и комбинацията от тези подправки и кленовия сироп е страхотна остава малко екзотичен вкус на небцето! Аз го направих със 430 гр. – 4 различни видове захар: бяла ванилова, кафява тръстикова кафява нерафинирана и мусковадо. 🙂
Мусковадото е много добра идея тук, за по-динамечен вкус и дълбок аромат на меласа и карамел. Браво!
Здравей Йоана, направих кейка (по случайност разполагах с тиква в сезона на черешите 😃) – стана разкошен! Може би една идея ронлив 🤷🏻♀️, но РАЗКОШЕН – влажен (но не сбит) и мекичък, чудесен за кафето 😃
Имам въпрос – дали според теб би се получил същия резултат, но с ябълкиво пюре (домашно или ит магазина)? Конаистенцията ми се вижда сходна, но не знам за свойствата? Ябълковото все пак май е малко по-течно? Благодаря ☺️ Цветелина
Да, ще се получи добре и с ябълково пюре. Резултатите могат да варират и при тиквата – някои са по-воднисти, други по-сухи. Ако пюрето ти се струва много течно, намали малко от олиото.
Благодаря много ☺️
Днес приготвих тази чудесия, за да оползотворя останало парче печена тиква 😊 Намачках я директно, сложих разтопено гхи вместо олио, манов мед вместо кленов сироп, и 2 ч.л. от прекрасната ти смес за коледни сладки ❤️ Ядките запичам предварително, да си имам за такива случаи; нарязах и няколко сушени сливи, и поръсих с друго, останало за оползотворяване – бадеми, овесени ядки и захар в ролята на хрупкав топинг от друга твоя рецепта 😊
Изпекох във форми за мъфини и нямам търпение да ги споделя с ценителите (някои от които също уж не ядат тиква 😉 )
Благодаря ти за идеите и радостта, слънчево момиче!