Малко свободно време да видя и ето ме в моята малка кухня. Първото наложително нещо, което направих е да забърша праха и паяжините, да подредя бурканчетата с ароматни подправки и да изчистя хладилника от застояли продукти. Как бързо минава времето! А имам толкова много кулинарни идеи за есента, които искам да осъществя. Идеи с типичните есенни продукти като тиква, ябълки, круши, кестени… Времето драстично застудя и само ако можех да отделя малко повече време за приготвяне на домашни уханни ястия, пайове и чай от липа, набрана през топлите летни дни. Цялото пространство да се изпълни с уют от топлината и разнасящи се миризми на пресни билки, чесън и индийско орехче.
Вече съм споменавала, че много обичам тиква. В тези студени дни, класическата комбинация на печена или варена тиква с мед, канела и орехи е най – вкусния и здравословен десерт (след ябълките 🙂 ). Убедих се обаче, (и Вальо убедих, който по принцип не обича тиква), че тиквата може да бъде много вкусна не само в сладкия си вариант като баница с тиква или кексчета. Приготвена с ризото или включена в зеленчуково рагу, тя обогатява и вкарва есенен елемент на всяко ястие.
След лазанята с пресни кори, доматен сос и сирена си наумих да приготвя равиоли с тиква. Желанието за тях дойде преди около месец, но все не оставаше време. Сега бързам да ги направя докато есента все още ме радва с изобилието и цветовете си. За мен няма по-добро нещо от това сама да приготвя всяка една съставка в менюто ми. За това се стремя да използвам колкото се може по-малко полуфабрикати и готови храни. До някъде успявам.
След едномесечна „диета“ на домашни сандвичи с огромно удоволствие се насладих на приготвените от мен равиоли с тиква и сметанов сос с горгонзола. Чаша вино допълни удоволствието. И ето, аз отново съм в моята кухня. 🙂
Равиоли с тиква и сметанов сос с горгонзола
Дозите са за 4 порции. Без да се включва варенето или печенето на тиквата, рецептата се приготвя за около 40 минути.
За пълнежа:
- 1 малка глава лук
- 1 скилидка чесън
- 1 супена лъжица зехтин
- 300 г сварена или печена тиква (аз използвах печена)
- 1 супена лъжица орехово брашно (може да се замени с галета)
- 2 супени лъжици настъргано сирене грана падано
- 1 супена лъжица нарязана прясна салвия
- 1/8 чаена лъжица настъргано индийско орехче
- сол и черен пипер на вкус
Зехтина се загрява и в него се сотират нарязаните на ситно лук и чесън. Добавя се салвията и се разбърква няколко секунди докато отдели аромата си. Добавя се тиквата. Намачква се с дървена лъжица, да стане на пюре и да се смеси с ароматите. Маха се от огъня и плънката се овкусява с индийското орехче, сиренето, ореховото брашно, сол и черен пипер. Оставя се да се охлади.
За тестото:
- 180 г бяло брашно + допълнително за поръсване
- 2 големи яйца
Брашното се пресява в купа. В средата се прави кладенче и в него се изсипват яйцата. Разбъркват се с вилица, като се премесват с брашното от стените на съда. Замесва се тесто. Ако е прекалено сухо се добавя малко вода.
Тестото се разделя на 3-4 топки. Всяка от тях се минава през ролките на машинката за паста, като се започне от първа степен. Разточения лист се сгъва като плик и отново се разточва. Разточването продължава на следващите степени докато се стигне до последната – девета. Тогава листа е много тънък и прозрачен. Идеален за моите равиоли. По подробно описание и снимки на разточването може да видиш в рецептата за лазаня.
Взима се един разточен лист и се поставя върху леко набрашнена повърхност. Върху него на две редици се разпределя по 1/2 чаена лъжица от плънката. Покрива се с втори лист разточено тесто.
Внимателно, горния лист се притиска плътно към долния, като се внимава да не остава въздух между плънката и двата листа тесто. С къдрав диск се изрязват равиолите.
Сваряват се в подсолена вода за 4 минути. Изваждат се с решетъчна лъжица и се поставят в намазана със зехтин чиния. Оставят се на топло място докато се приготви соса.
За сметановия сос с горгонзола:
- 100 мл готварска сметана
- 100 г сирене горгонзола
- шарен пипер на вкус
- 100 г натрошени орехови ядки
Сметаната се загрява до кипване. Добавя се нарязаното сирене горгонзола и се разбърква докато се разтопи. Аз лично, предпочитам да останат малки парченца от сиренето в соса, за това не го държа дълго на котлона. Посолява се с шарен пипер.
Равиолите се разпределят в сервизни чинии. Заливат се със соса и се поръсват с орехови ядки.
Какво вкусно завръщане ! Отново ни изненадваш с необикновено съчетание на продукти ! Тиквата в солен вариант приготвях само под формата на гратен. Ще опитам и тези равиоли 🙂
Йоана, липсваше ни тук! Дано успяваш да „откраднеш“ по малко време, за да приготвиш (а и ние с теб) тези уханни ястия, който да обагрят есента ни с още цвят, вкус и аромат!
И да ни обагриш с цветове и аромати кухните, докато все още навън има оранжево и жълто…
И един ангел да полети с лилавите си криле и да ни донесе хубава новина. 🙂
И аз се радвам че си тук, Йоана, липсваше ми осезаемо. Предлагаш отново прекрасна рецепта, жалко че нямам необходимата машинка за нея…
Прекрасна и уханна рецепта като завръщане ,но и при мен проблема е в машинката.Ако можеш скоро да дадеш идея и за кестени-ще съм много благодарна.Успех!
Разхождайки се по „Граф Игнатиев“ вчера, в един магазин за домакински уреди и препарати видях такава машинка
мммммм!!! почти усещам вкусът им 🙂 и интересната комбинация от салвията и сиренето и тиквата, разбира се! поздрави и от мен /завърнах се/, Йоана!
Здравей Маргарита. 🙂 Надявам се не си изпуснала много. Но и така да е, ще наваксаш. 🙂
Определено ще наваксам с хубавите неща тук! като върна вкуса на лятото и спомена от уникалното ми лято в Гърция с тзатзики, стопля се с някоя от „уютно – вкусните“ ти крем супи, за кафето подсладено с амарети ще дойдем с приятелки в „Спаго“! До скоро, Йоана 🙂 !
mnogo sa hybavi
mnogo sa hybavi qstiqta i desertite
i tikvite sa mnog hybavi
Искам да попитам тестото може ли да се направи със семолина или комбинация от семолина+брашно.
Да, може да приготвите тестото и по тази рецепта.