Както вече знаеш, обичам да смесвам продуктите в нетипични комбинации. Есенната феерия ми дава възможност за това, а като попадна на интересна рецепта веднага планувам приготвянето и, независимо, колко е сложна или дълга. С нетърпение очаквам да вкуся резултата.
Ако се приготвя бързо и лесно, почти винаги имам време да спретна и още нещо. Особено когато приготвям хляб. Докато тестото втаса, приготвям вечеря и нещо сладичко за десерт. И тъкмо когато всичко е готово, остава ми само да извадя топлия хляб от фурната.
Обаче, открих рецепта за хляб без втасване, което ще рече, че няма и месене, брашно по пода в кухнята и излишно суетене. Хляба е обогатен с пресен розмарин и сирене азиаго, а есенните ябълки го правят сочен и мек. Цялата рецепта ме навява на мисълта, че това е по-скоро солен кейк. Но запазих заглавието, както е в оригиналния пост, от който взаимствах рецептата.
Хлябът се оказа с много приятен вкус. Леко сладникав, със силен аромат на розмарин. Бих си го хапвала само така, но открих, колко добре се получава като го намажа с доматено песто и маслини. От тук нататък, времето за приготвяне на вечеря се свежда само до изпичане на този хляб. През това време мога да си свърша друга работа, все едно каква. А като дойде време да го извадя от фурната, вече съм си наляла чаша вино, на която блажено се наслаждавам. Още малко време минава, докато хляба изстине, а апетита става все по-голям от аромата разнасящ се в кухнята.
Хляб с ябълки, розмарин и сирене азиаго
Адаптирано от recipezaar.com
Продукти:
- 450 г брашно
- 1 равна супена лъжица бакпулвер
- 1/2 чаена лъжица сол
- 100 г студено масло, нарязано на кубчета
- 80 г настъргано сирене азиаго
- 5оо г ябълки
- 1 супена лъжица нарязан пресен розмарин
- 2 големи яйца, леко разбити
За топинга:
- 1 супена лъжица зехтин
- 1 чаена лъжица нарязаан пресен розмарин
- 20-30 г настъргано сирене азиаго
Фурната се нагрява на 180°C. Подходяща тава се намазва с разтопено масло. Използвах продълговата форма за кейк с размери 23×13 см и височина 7 см.
Ябълките се обелват и почистват. Настъргват се на едро ренде. Необходимо е да се премахне сокът, който отделят.
В купа се пресяват брашното, бакпулвера и солта. Добавя се маслото и се разрохква с пръсти докато сместа стане на трохи. Към нея се изсипват сиренето азиаго, ябълките и розмарина. Объркват се за кратко. Добавят се разбитите яйца и отново всичко се разбърква за кратко, само докато продуктите се смесят. Тестото трябва да е плътно и лепкаво. Изсипва се в подготвената форма и се заглажда на повърхността.
Хлябът се пече 45 минути докато стане почти готов. Ако повърхността започне да се запича прекалено бързо, покрива се с алуминиево фолио.
Изважда се от фурната и се намазва със зехтин. Поръсва се с розмарин и сирене азиаго. Хлябът се връща във фурната за още 15-20 минути докато стане напълно готов и сиренето придобие златист цвят. Проверява се с дървена клечка, която забодена в центъра на хляба трябва да излезе суха.
Хляба се оставя за 10 минути във формата. След това се освобождава и се оставя да изстине напълно.
Сиренето азиаго може ли да се замени с друго?
Обожавам нестандартни хлябове, домашно приготвени, истински, дори да им се наслаждавам само визуално или с обоняние. Джо, твоето апетитно творение ми напомни за мой изключително любим филм, посветен на Елизабет Дейвид, една от най-именитите английски гастрономи на отминалия век; ако не си имала шанс да го гледаш, препоръчвам ти до небесата!!!! Имам и статия, хвърли й поглед, ако искаш тук: http://wednesdayinwonderland.blogspot.com/2009/06/catherine-mccormack-as-elizabeth-david.html; на английски е, но скоро ще я преведа и в българския си блог. Привлича ме точно тази магия, любовта към виталната храна, експеримента с цветове и вкусове и незабравимия начин на поднасяне. Умението да си доставяш удоволствие е изкуство и насладата от вкуса е само етап от процеса. Поотнесох ли се поетично?!… 😀 Поздрави от Wed.
Поли, може да се използват други меки сирена. Например грюер, ементал или гауда.
Wed, достатъчно поетична си, за да ме накараш да намеря този филм и да го гледам. 🙂
Изглежда наистина много интересна идея. А и щом няма втасване – значи е подходяща за мен. Тъкмо се търсех идея за моя кулинарен петък – ще се опитам да изимпровизирам нещо подходящо за хапки. Страхотна рецепта – мерси!
Благодаря 🙂 Определено ще опитам с гауда или грюер.
възможно ли е да се използва типово брашно 1150 или грахам брашно тип 1850
Йоана, твоя блог е заразителен – поздравления! Постоянно се прицелвам ту в тази вкуснотия, ту в друга красотия и тъй като не знам колко време би ми отнело, все отлагам за „когато има повече време“. Ето пак – този хляб вече е на мушката ми 🙂 Моля те, ако това не те затруднява много, да посочваш времето за приготвяне поне приблизително. Ще е полезна информация за такива като мен, на които времето все не достига.
Искам да ти кажа още нещо… благодарение на теб открих кулинарът в себе си. БЛАГОДАРЯ ТИ!
Георгиева, защо не? Даже бих добавила и малко сода за хляб към бакпулвера.
Мира, много се радвам. За този хляб повече време отнема печенето – около 1 час. Подготовката е не повече от 15-20 минути.
Ще се постарая в бъдеще да описвам времето, което ми отнема приготвянето на дадена рецепта.
Oчарована съм от това твое предложение, Йоана! Чудесна рецепта точно в хармония с идващите дни.. за повечко топлина и уют, с чашка хубаво вино, ммм .. 🙂
Поздрав!
О, да филмът за Елизабет Дейвид е чудесен и с прекарасен кастинг. Заслужава си определено. Аз сега чакам този 🙂 http://www.imdb.com/title/tt1135503/
А този хляб звучи фантастично, ето че денят стана по-хубав, защото сега с нетърпение чакам да свърши, за да опека хляб. Както казват немците предварителната радост е най-хубата радост 🙂
Тази събота и неделия приготвихме тази рецепта и се получи наистина чудесен хляб. Преди време имахме идея да купим машина за хляб, но в последствие се отказахме и сега се убедихме, че и в обикновенна фурна може да се приготви вкусен хляб.
Не съм си и помисляла за такава машина. Опциите са за печене на няколко вида хляб, като единствено се променя вида на брашното. Формата, разбира се е само една. Може да си опечеш хляб, за в къщи, но погача, например не можеш да приготвиш. Няма смисъл от тази инвестиция. 🙂
С позволение, исках само да благодаря на bulgi за интересната филмова идея- Мерил Стрийп и нов кулинарен сюжет звучи обещаваща комбинация!!!!
за трети път правя за вечеря този любим мой хляб 🙂 обожавам го, а с мен и цялото ми семейство! поздрави и от мен! 🙂
Здравеи Йоана!
Мисля, че вече мога официално да ти се представя като твои нов фен. Досега направих някои от твоите рецепти и предпазливо написах два-три коментара. Но на мен все повече ми харесва да изпробвам твоите неща и то не защото по принцип си готвя с удоволствие, а защото ме заплени начина, по които пишеш тази страница. Започнах аз в последно време да купувам всякакви продукти, само и само да са ми в наличност, когато ми хрумне да правя поредния сладкиш, хляб или каквото и да било от твоите рецепти. А напоследък това става почти всеки ден, невероятно.
Та за този хляб да кажа сега. В момента го дъвча и искам да се похваля, че ми стана хубав. Наложи се да променя някои дреболии. Например не ми стигна бялото брашно и половината го допълних с пълнозърнесто. За кашкавал използвах ементал. Розмарин не сложих, защото се страхувах, че децата ще го открият и ще се намусят. Накрая не ми стана тесто, всичко беше още много сухо. Може би съм изстискала ябълките прекалено много от сока? Тогава помислих да сипя от изстискания ябълков сок, но реших, че е по-полезно децата да го изпият и сипах малко прясно мляко, докато стана лепкаво тесто, както ти пишеш. И така се получи много добре!
Искам накрая да ти споделя, че много помагат снимките не само от готовото нещо, но и от междинните етапи, така човек знае, дали е на правилния път. Представям си, че е ужасно с набрашняни ръце да трябва да снимаш, но да знаеш, че помага. И още нещо не ми е ясно, дали може го обясниш. Кога може да се пуска вентилатора на фурната и кога не трябва? На този хляб го пуснах и стана добре. Но на мъфините (т. е. на неща, които се надигат) маи не трябва, не съм сигурна. Благодаря и приятен ден!
Привет, Теди! Благодаря за милите думи, радват ме. Радвам се и за импровизацията, която си направила с хляба.
Старая се към процеса на приготвяне да има снимки и занапред ще се старая още. 🙂
Относно вентилатора на фурната, зависи от фурната и какво ще печеш. Аз не го използвам толкова често. Сладкиши и хляб винаги пека без вентилатор, с изключение на случаите, когато пека на две нива (две тави със сладки или два блата, например). Тогава, когато включа вентилатора, градусите зададени в рецептата (в която не се иска вентилатор) трябва да се намалят с 10-20 градуса.
Вентилатор включвам и в случаите, когато искам хрупкава, златиста коричка на повърхността, за бързо време. Например слагам нещо във фурната, което вече е минало някаква термична обработка и искам само да се доготви и хване коричка. Но ако ястието трябва да се пече дълго време, да кажем около 1 час, ако включа вентилатора в самото начало, всичко ще изгори на повърхността. Така е с моята фурна.
Пробвай как стоят нещата с твоята и с времето и опитите ще си направиш схема кога да пускаш вентилатор и кога не.