Децата ни

Кориандър

Така наричаме с Вальо ароматни билки, които садя. С нетърпение очакваме да се появят след засаждането и да оцветят верандата на прозореца с цвят и аромат.

Децата ни

Тази година по-късно от обикновено засадих подправките. И според мен по-добре, че така се получи. Засаждането през март и април (както е обозначено на пликчетата със семена) ми докарва повече суетене и работа около покълването на растенията. През пролетта все още има студени дни и саксиите трябва да стоят в стаята. Като се покаже слънчице – изнасям навън. А и забелязах, че покарват много бавно тогава.

Децата ни

Сега ги насадих през май, поникнаха буквално за дни и се радват на слънцето през деня.

Садя подправки и билки не за украса или да се пазя от комарите през лятото, а за да имам на разположение прясна тревичка, когато ми потрябва. А тя (тревичката) много често ми трябва. Използвам пресни подправки в повечето неща, които приготвям, а сушените стоят някъде прибрани, когато съм неподготвена. Сега такава опасност не съществува.

Приложение на пресните билки може да се намери навсякъде. Като започнем с правенето на чай (любим ми е от мащерка), преминем към традиционни ястия, където без тази или онази подправка не може и стигнем до по не традиционни предложения като Тарталети с ванилов крем, ягоди и мащерка.

Розмарин

Подправките са тези, които вдъхват живот и топлина на ястията. Е разбира се без добрата ръка на готвача едва ли биха се получили сполучливи комбинации. Количествата на всяка една подправка трябва да са умерено дозирани, така че да разгърнат аромата си, но и да не бъдат натрапчиви. Една много лесна фокача, подправена с розмарин е невероятно допълнение към зеленчукова салата.

Босилек

Мащерката е фаворит в моята кухня, но води борба за надмощие с босилека и за нищо не заменям купичка с песто.

Кориандъра е особена подправка, която не всеки харесва. Присъства почти във всяко ястие от източната кухня. Ето например тази мароканска вкусотия наречена Старото пристанище не е същата без китка пресен кориандър.

Риган

Ригана е основна подправка в средиземноморската кухня. Незаменима в гръцката салата и италианската пица. И двете са на почит в къщи.

Любимите картофи на Вальо овкусявам с прясна салвия. А ароматът на Морковена крем супа с крутони така те омайва, че не разбираш кога си изпразнил купичката.

Зехтин с подправки

Всяка една салата залята с ароматизиран зехтин със зелени подправки, чесън и пипер е неустоима за мен.

Импровизацията е най-добрият начин да откриеш своя аромат или непознати до сега вкусове. Така че давай смело и не се отказвай лесно. Също като мен. 🙂

23 коментара

  1. Да, така е. И на други места ги има, но идеята тук е друга – да ги наблюдавам от поникването и как растат. Иначе се губи удоволствието. 🙂

  2. От доста време и аз си мечтая за една билкова градинка на балкона. Обикновено се сещам обаче, когато ми потрябва пресен стрък ,а времето за засаждане отдавна е минало.

  3. От години и аз си имам ароматна радост на тераската….босилек,чубрица,див лук,дивесил,магданоз и риган са обичайните заподозрени.Руколата ме бойкотира и не иска да вирее (може би глетката от балкона не и допада,знам ли колко е префинена)Всеки ден,когато приготвям храна за милото ми домочадие си казвам-Какъв кеф е да си имаш пресни подправки!!!

  4. Рос и сега не е късно. Ще поникнат за нула време. Аз например садя босилек през един – два месеца. Така винаги имам свежи нови листенца.
    Силвана, наистина е голям кеф да имаш винаги на разположение пресни подправки. 🙂 Рукола не съм опитвала да садя, ама виж сега се замислих дали да не пробвам.

  5. привет от една много начинаеща градинарка 🙂
    йоана, а розмарина, салвията и мащерката ? дай ми съвет и за тях? все си мисля че, са мисия невъзможна за в саксия? 🙂
    мерси предварително :-Р

  6. Маргарита, няма никакъв проблем да се засядат в саксия. Избирам по-големи и широки саксии, особено за мащерката. Грижите за тях не са по-специални от на останалите подправки.
    Розмарина, салвията, мащерката и ригана са многогодишни растения, единствено босилека и кориандъра трябва да се садят всяка година, защото са едногодишни. От босилека има и многогодишни видове, но тези които обикновено се продават за засаждане са едногодишни.

  7. Йоана, благодаря за информацията ще се пробвам с билките:) и нещо , което забравих да попитам, и от което най страдат цветята ми е моето ПРЕполиване, на колко време се поливат билките, за които говорим? 🙂

  8. И аз се престаравам с поливането. 🙂 Най – общо казано в горещи дни ги поливам всеки ден – вечер. Когато е хладно може и през ден. Гледам пръстта в саксиите да не остава суха. Забелязах, че ригана е най-чувствителен от липса на вода. Един ден да пропусна и на следващият е клюмнал, но като го полея се свестява. 🙂

  9. Здравей, Йоана,
    Много харесвам кулинарният ти блог. Снимките са страхотни и рецептите са изпълним и от най- различни краища на света .
    Моят коментар беше провокират от твоя пост за залените подправки .Това е една моя малка мечта- да си имам саксии с ароматни подправки ( особено кориандър), тъй като идвам от близкия изток и там често се използва, а в България пресен не мога да намеря .
    Тека че ще съм ти много благодарен ако споделиш опита си как гледаш тези растения, от къде купуваш семената, веднага ли ги слагаш в саксията в пръста? Имам нужда от някакви прости стъпчици като за начинаещ.
    Предварително ти благодаря

  10. Marwan, не е трудно да се отглеждат подправки в саксия на балкона. Като начало избирам олекотена пръст (за по-бързо покълване). Не слагам никаква тор. Садя семенцата направо в саксията, като гледам да има разстояние между тях. Отгоре посипвам с малко пръст. Не ги затрупвам много, за да поникнат бързо.
    Някои семена са много дребнички и за това ги разпръсквам равномерно върху пръстта. Ако поникнат много на гъсто ги изчаквам да станат около 5-6 см. и половината ги пресаждам в друга саксия.
    Поливането в началото правя с пулверизатор (навлажнявам почвата). Когато поникнат ги поливам с каничка (например). И това е.
    Когато ми потрябва прясна билка режа стръкчето с ножица, за да запазя корена за следващата година (при многогодишните растения).
    Семена може да купиш от специализирани магазини или в големите вериги хранителни магазини (Пикадили, HIT).

  11. Много Много Благодаря.
    Чак сега успях да ви да отговора ти. Бях в чужбина да си купа малко подправки :).
    Информацията която ми а даде е много полезна. От утре почвам и се надявам да успея.
    Мерси отново.

  12. ПРеди около час открих твоя блог… имах си друга работа и както винаги в такива моменти човек се заплезва сериозно. Много красиво се получава и много вдъхновяващо! Сега ми хрумна да питам, понеже виждам, че имаш традиция в садене на подправки по терасата… успявала ли си да завъдиш джинджифил. Знам че се хваща от оченце като всяко кореноплодно, обаче не знам има ли значение кога ще тикнеш оченцето в саксията… закопала съм едни парченца дето бяха почти покълнали в магазина а в почвата си останаха на същото дередже вече месец. Може би не е сезона… Иначе аз се придържам към многогодишните неща розмарин дафинов лист, и босилек разбира се той е неустоим. Но се изкушавам д апробвам с лимонова трева и тарос.

    1. В този случай, не мога да помогна, Калина. Дори не ми е хрумвало да садя джиджифил. Не знам дали може да се отглежда в саксии. Виждала съм плантации с джинджифил (по телевизията), расте като много висока тръстика, а корените под земята са навсякъде. 🙂

  13. Здравей Йоана,тъй като скоро те открих и подробно и задълбочено те „изучавам“,се включвам с въпроси,които не са навреме,за което моля да ме извиниш. Имам семенца от Латинска Америка за люти чушчици,които стават на дърво-многогодишно и страшно красиво,защото те зреят последователно и се обагрят ту в зелено,ту в жълто ,оранж или червено. Сега ,като виждам градинката ти ,си мисля,че можеш да ми помогнеш -кога да ги засадя. През май не е ли късно? Понятие нямам.Благодаря предварително.

    1. Мисля, че края на март, началото на април е добър период за засаждане на каквото и да е. Казваш, че растението става на дръвче. Моят съвет е да засадиш семената към края на март в малка саксийка. Дръж я в стаята, при добро естествено осветление (например до прозорец). Поливай редовно (1-2 пъти седмично) докато растението започне да пониква. Когато започнат топлите месеци може да го изнесеш навън (на балкон или прозорец) за да взима слънчева топлина и светлина.
      Не знам колко бързо ще порасне растението и колко голямо ще бъде дървото, но ако до есента саксийката вече му е малка, тогава е подходящ период за пресаждане. Ако не е пораснало много, може да го оставиш до следващата пролет.
      Това са основни съвети, които ти давам. Ако знаеш латинското име (или някакво име) на тези чушки, потърси информация за отглеждането им в домашни условия.

  14. Йоана много ти благодаря. Кога намираш време за всичко не зная,за блога ,за ресторанта …… За жалост нищо не знам. Дръвчето става около 1,60-поне това,което аз видях и е просто като коледна елха. Чушчиците са малки и теснички ,но не са от така нареченете „Чили“. Ще послушам съвета ти и ако дадат плод-което се надявам,на есен ще ти донеса в Спагго,защото си ценител.!!!!

  15. И аз като теб отглеждам саксиени подправки 🙂 Страхотно е винаги да имаш под ръка ароматни листчета от какво ли не. И не, не е същото ако си ги купиш, не ти носи същото удоволствие нали ? 😉 Един мой любим италиански готвач казва, че всеки уважаващ себе си кулинар трябва да има пресни подправки на балкона 🙂

  16. Аз се пробвах да си отгледам магданоз, но през зимата и никак не ми се получи. :))) Не знаех, че трябва всяка година да се засаждат наново от семенца. Мислех си, че ще си израстват от коренчетата…

  17. Възхитена съм от градинката ти. Аз също си отглеждам на балкона салвия, босилек – зелен, лилав и лимонов, див лук, целина, рукола, мента, розмарин /който вече е хубаво храстче/ и магданоз. Кориандърът домашните не го удобриха и спряхме отглеждането му.
    Моят опит е, че едногодишните растения могат да се засяват по всяко време на годината в саксии /аз ползвам сандъчета за по 3 вида/, а относно магданоза – ако корените са добри и не измръзнат през зимата /ако са на вън/ на следващата пролет покарват пак.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *