Кой не иска животът му да е само цветя и пеперуди? Пъстри и красиви, могат да ме накарат да се усмихна, да потъгувам, да ме изпълнят с щастие. Могат да бъдат толкова шарени, колкото е шарен и животът. Богатството на моят шарен живот се увеличи с една година. Празниците всъщност са един обикновен ден, не по-различен от другите. Различното е начинът по-който се чувствам, емоциите, които напират, цветята, които изпълват пространството и пеперудите, които чувствам в тялото си. Неповторимо изживяване, което става тук и сега.
Много съм сериозна напоследък. Дали пораствам? Или е някакъв преходен период на осъзнаване, в които в главата ми текат философски размисли и въпроси без отговори. Защото мисля, че никога не може човек сам да опознае себе си. Винаги може да се изненада. Аз го правя непрекъснато. 🙂
И понеже покрай мен няма човек, който да ме изненада с торта за рожденият ми ден, изненадах се сама. 🙂
Голяма беше радостта ми, когато най-сетне успях да приготвя swiss buttercream или казано на български швейцарски маслен крем за покритие и декорация на торти и сладкиши. След неуспешни опити аз отново реших да се пробвам (уж за последно). Цялата работа се състои в няколко много важни момента от приготвянето. Ще ги опиша по-долу в рецептата. Не трябва да си въобразяваш, че кремът е кой знае какво. Всъщност маслен крем, който на мен лично не ми е много вкусен, но за сметка на това е идеален за основа преди покритие със захарно тесто или фини декорации с шприц. Е как няма да се радвам след като вече почти се бях отказала да опитвам. Но ето на, не трябва да се отказваме. В един хубав момент нещата се случват.
Добре, нека ти разкажа за цялата идея за тортата. Исках да е цветна. Много цветна и пъстра. Исках в нея да съчетая шоколад и карамел. Не планирах шумно парти като миналогодишното, затова имах време да обмисля различни рецепти и варианти, като се съсредоточа само и единствено върху тортата. Приготвих шоколадови блатове, напоени с шоколадов сос с вино Марсала. Кремът между тях е дулсе де лече, а отстрани декорация от успешният швейцарски маслен крем. Изпъстрих тортата със захарни цветя и пеперуди. Като тези, които изпъстрят пространството и душата ми. 🙂
Шоколадова торта с дулсе де лече, швейцарски маслен крем и декорация от захарни цветя и пеперуди
Шоколадови блатове:
- 50 г какао на прах
- 180 мл вряла вода
- 175 г меко масло
- 350 г кафява захар
- 3 яйца, със стайна температура
- 230 г бяло брашно
- 1 чаена лъжица сода за хляб
- 1/2 чаена лъжица бакпулвер
- 180 г заквасена сметана
Фурната се нагрява на 180°C. От хартия за печене се изрязват 3 кръга с диаметър 24 см. Единият кръг се поставя в кръгла форма с подвижни стени с диаметър 24 см.
Дъното и стените се напръскват с мазнина за печене (много добър продукт) или се намазват с разтопено масло.
Какаото се слага в купа и към него постепенно се добавя врялата вода. Разбърква се добре докато сместа стане еднородна, без бучки. Оставя се на страна.
С миксер се разбиват маслото и захарта. Добавят се яйцата едно по едно, разбиват се добре. Изсипва се какаовата смес.
В отделна купа се пресяват брашното, содата и бакпулвера. Добавят се на 3-4 пъти към яйчната смес като се редува със заквасената сметана. Сместа се разделя на 3 равни части.
При мен се получиха по 400 гр. всяка. Пекат се по отделно в подготвената форма.
Всеки път се слага ново парче от хартията за печене и се напръсква с мазнина за печене. Времето за печене на блатовете е 20 – 25 минути.
Всеки блат след като се опече се оставя във формата за 5-6 минути и тогава заедно с хартията за печене под него се оставя върху решетка да се охлади. Блатовете са много крехки докато са топли, за това трябва да се работи внимателно.
Дулсе де лече:
Необикновен карамелен крем за който трябват 2 консерви подсладено кондензирано мляко и тенджера с вода. Консервите (неотворени) се слагат в тенджерата. Покриват се с вода и се варят 3 – 3,5 часа, като от време на време в тенджерата се долива вряла вода. Консервите се оставят да се охладят напълно преди да се отворят.
А като се отворят… м-м-м страхотия. За спестяване на време и ресурси обикновено варя 3-4 кутии наведнъж. Тези, които не използвам на момента оставям в шкафа, докато ми потрябва от карамеленото вълшебство.
Шоколадов сос с вино Марсала:
- 50 г черен шоколад
- 50 г масло
- 70 г захар
- 50 мл вино Марсала
Всички продукти се смесват в малка тенджерка и се загряват на умерен огън. Разбъркват се докато се разтопят и се образува гладка смес. Сосът се оставя на топло място, докато дойде ред да се сиропират блатовете.
Швейцарски маслен крем:
Адаптиран от smittenkitchen.com
- 150 г фина кристална захар
- 3 белтъка
- 260 г меко масло
- 1 чаена лъжица ванилова есенция
За успеха на тази рецепта трябва да се спазват някои правила. (те обикновено се създават за да се нарушават, но в случая трябва да се наруши този принцип). И така. Всички продукти трябва да бъдат със стайна температура. Белтъците са от големи яйца. Маслото в никакъв случай българско, още повече маргарин. Това ще доведе до неуспех (както се случи при мен няколко пъти).
В метална или стъклена купа се слагат белтъците и захарта. Поставят се на водна баня върху тенджера с вряща вода. Разбъркват се често докато захарта се разтопи и не се усещат гранули, когато сместа се разтърка между пръстите. Не се притеснявай да бръкнеш с пръст в белтъчната смес, това е част от рецептата. 🙂 За да стане по-бързо този процес без да се нагряват прекалено белтъците използвах фина кристална захар.
Купата се маха от водната баня и дъното и внимателно се изтрива от капките вода. Не трябва да попада никаква вода в белтъците. Разбиват се с миксер на висока скорост докато сместа побелее и почти удвои обема си. Идва ред на критичната част, при която всичко до този момент се проваляше. Постепенно към белтъците се добавя маслото (на 3-4 пъти), като биенето с миксера продължава непрекъснато на силна скорост. Когато това се случва в stand mixer (ах, как го искам този) всичко става лесно, защото бъркалката си върти, а ти само добавяш масло. Но когато кремът се разбива с ръчен миксер (в моят случай) ще трябва някой на помощ, който или да държи миксера или да добавя масло. Аз след толкова опити се усъвършенствах и правя това сама. Хи-хи.
Когато започне да се добавя маслото сместа става по-течна, но не се паникьосвай и не спирай да бъркаш и добавяш масло. Когато цялото масло е добавено, разбиването продължава още няколко минути и ще забележиш как сместа се сгъстява и се образува плътен крем. Ето тук на лицето ми грейна голяма усмивка. 🙂 Ура, успях. Накрая се добавя ванилията.
Сглобяване на тортата:
Единият от блатовете се поставя в подходящ сервиз. В моят случай директно върху подноса в който я носих. Под него се поставят парчета от хартия за печене за да се запази сервизът чист докато се аранжира тортата. Върху блатът се разпределя 1/3 от шоколадовият сос ( с помощта на четка става по лесно и равномерно). Намазва се с дулсе де лече като отново използвах 1/3 от грамажа на двете кутии. В последствие се оказа, че е много за това 1 кутия и половина е ок. Следва втори блат, шоколадов сос, дулсе де лече, пак блат и шоколадов сос. Оставих тортата в хладилника за около час, докато приготвя швейцарският маслен крем.
С него шприцовах бордюрите на тортата и направих рози по периферията. Оставих малко количество от крема, който оцветих в кафяво със сладкарска боя. Използвах го за довършителни работи по декорацията и телцата на пеперудите.
Накрая парчетата от хартията за печене се отстраняват. Тортата се съхранява в хладиник докато дойде ред на разрязването.
Ами това е. Оказа се много вкусна торта.
Рецептата за захарните цветя и пеперуди в следващия пост.
Страшно вкусна беше, наистина 🙂 И пипирудите и те 😛
Благодаря ти, Джо
Happy birhday от мен и всичко най-цветно и пеперудено 🙂 Между другото най-актуални принтове този сезон са именно пеперудените.
Честит празник, Йоана! Много красива торта!
Това с варенето на кондензираното мляко ме порази – някой път ще пробвам непременно! 🙂
Честит рожден ден Йоана.
Пожелавам ти декорацията на тази прекрасна торта да се „пренесе“ в живота ти.
Ооо, как само ми се иска да си опитам от твоята тортаааа…. само мъничко, открая…
Благодаря ви момичета.
Рос, аз от твоят пост се вдъхнових. 🙂
Ани, непременно да опиташ. Не изисква никаква философия, само малко търпение.
Както вероятно знаеш, произходът на „сладкото мляко“ е Аржентина, така че, дулЧе де лече.
Много красив резултат, поздравления. 🙂
И много вкусен. 🙂 В Аржентина може да казват дулЧе де лече, но тук в България карамелизираното мляко е известно с името дулсе де лече.
Ето тук може да се чуят няколко испаноговорящи (мъже и жени) как произнасят dulce de leche. Кликваш на бутончето play и слушаш.
Ей, нъц бе, колко важна се чувствам, че някой от мой пост се вдъхновил. Ще се дуя сега цял ден 🙂
А има ли значение за времето на варене каква марка ще е кондензираното мляко? Някъде бях чела, че различните са в различна степен подсладени. Това сигурно оказва влияние на карамелизирането или?
Рос, аз съм ползвала подсладено кондензирано мляко само на Dutch Lady. Други марки не съм срещала на пазара. А и мисля, че няма да има огромно значение за времето на варене. Едва ли е голяма разликата в сладостта на млякото. Срещала съм рецепти с интервал от 2,5 до 4,5 часа. Аз го варя някъде по средата.
Честит рожден ден Йоана!
Пожелвам ти света около теб, ти самата и всичко, което правиш да бъде шарено, слънчево цветно
и продължавай да създаваш красота
в кухнята и всичко, в което влагаш твоята позитивна енергия!
io non lo so se sei ragazza o ragazo ma pero mi fai schifo da morire e pure a volte mi viene di vumitare delle tue ricette!!!!!!! schifosi cosucce mi stai facendo lo kapisci se e no , troppo infretta krescerai grande tu sarai e di sikuro lo kapirai!!!!!!!!!!!!!!!! tanti di qelle tue schifosi bainoni
imam golqm problem v namiraneto na sladkarska boq-mojete li da mi pomognete?
Вчера правих подобен на швейцарксия маслен крем и стана страхотен, само дето не изчаках захарта да се разтвори много добре, но спазих технологията на приготвяне и за пръв път ми се получи толкова хубав маслен крем.
А за дулсе де лече, нямам думи да опиша удоволствието от вкусването на карамелената наслада, всички в къщи сме луди по него, запасили сме се с кондензирано мляко и дори вече ги варя по 3 кутии едновременно, дори запалих и няколко приятели, и всички започнаха да си го приготвят!
Благодарности отново!!!
Правих тази торта, с някои леки изменения, предимно в украсата, и се получи невероятно вкусна. Освен дулсе де лече, използвах ванилов крем за другия блат и се получи вълшебно! Много благодаря за тази рецепта, мисля за предстоящите рождени дни другата седмица (с мъжа ми имаме рожден ден през ден) отново да направя тази торта.
Ще правя тортата за РД на приятеля ми и вече нямам търпение :)..Постоянно проверявам дали съм се снабдила със всичко необходимо (включително и форма за печене :), четка за соса:), купа за парната баня:), сито за брашното 🙂 ), много се вълнувам, дано се получи. Йоана искам да те попитам- взела съм форма за печене 26 см., а видях, че твоята е 24…Мислиш ли, че блата много ще се разтече и ще бъде тънък. И още нещо- дали има значение това, че ще я сглобявам вечерта, а на сутринта ще правя масления крем и украсата 🙁 , като няма време за пеперудите и мисля да ги пропусна. И, вече наистина последно.. 🙁 дали тази доза маслен крем ще е достатъчен да покрие тортата на всякъде 🙂
Благодаря ти предварително..Лека и спокойна вечер 🙂
Ех, как ги обичам тези подготвителни трепети… 🙂
Няма проблем да използваш форма с размери 26 см. Единствено те съветвам да следиш платките при печенето.
Няма проблем да сглобиш тортата от вечерта и да я декорираш на следващия ден. Даже, още по-добре. Съхранявай я в хладилник,
В посочения източник на рецептата за швейцарски маслен крем, автора описва няколко пропорции на тази рецепта, за различни големини кейкове. Ако желаеш, погледни ги.
Мисля, че това количество крем ще бъде достатъчно за покриване на тортата.
Един съвет – приготви дулсе де лече няколко дни предварително. След като консервата изстине напълно, отвори я и се увери, че крема е достатъчно стегнат. Съхранявай в хладилник.
Тортата стана мноооого хубава..Нямах проблеми със приготвянето благодарение на обясненията ти до най-малката подробност. Благодаря Йоана :* .. Бъди здрава ! * *
Здравейте,
карамелизирано кондензирано мляко – освен латиноамериканско лакомство е и руско :), със сигурност се продава в София, защото аз лично си купих – магазини Берьозка (Младост2; бул.Хр.Ботев). Поздрави!
Ралица, благодаря за адреса.
И аз съм си купувала от там и смея да твърдя, че е много хубаво. В Берьозка има интересни продукти – вафлени кори, например. Не съм виждала на друго място.
Йоана, искам да попитам кондензираното мляко какъв грамаж е или на пазара се предлагат кутии само с един и същ грамаж?
За дулсе де лече трябва да се използва подсладено кондензирано мляко. Консервите на Dutch Lady са по 397 грама.
В руските магазини „Берьозка“ също има, но не съм обърнала внимание на грамажа. Има също и готово дулсе де лече, което е хубаво на вкус и е гъсто.
Много ти благодаря!
Здравей, Йоана! Въпросът ми е какъв според теб е най-добрият начин да се направи от швейцарския маслен крем, който ти си предложила шоколадов/ какаов швейцарски маслен крем? Шоколад ли да ползвам или какао? Щоколадът да го стопя ли или просто да го настържа фино? В кой момент да го добавя? Идея си нямам:( Благодаря и усмихнат уикенд!
Добави шоколад, а не какао. Разтопи го на водна баня и го смеси с вече готовия крем като разбъркваш внимателно с шпатула докато сместа се хомогенизира.
Благодаря ти! Знаех си, че мога да разчитам на теб:)
Здравей, Йоана! Точно преди година съм те питала как се прави шоколадов швейцарски маслен крем, а чак вчера ми се случи да го направя за първи път:) Досега не бях правила швейцарски маслен крем, но благодарение на твоите указания, стана идеален! Благодаря ти още веднъж за всичко, което правиш:) Ние, твоите читатели, наистина го ценим!
Е, браво! За онази торта ли го приготви, за която се чудеше кой маслен крем да избереш? Аз винаги като го правя се страхувам, а накрая като се получи въздъхвам с облекчение. 🙂
На това „Дулсе де лече“ на руски му викаме Варьонка-варена Сгушонка 😀
Здравей пак, Йоана:) Не, не го правих за онази торта. Тя трябва да ми отлежи в главата преди да се заема. Трябваше ми за украса на мини тарталети (човекът, за когото ги правих много харесва украса от маслен крем и реших, че щом се налага да е маслен, поне да е този, а не американския, че е ужасно тежък). Не се уплаших от рецептата въпреки репутацията ѝ на капризна, защото разполагах с твоите обяснения и вярвам в късмета на начинаещия:) Няма гаранции, че винаги ще се получава, разбира се, но и това не е беда:) Поздрави!
Прекрасна рецепта 🙂 Искам да попитам този маслен крем подходящ ли е и за направата на цветя или не е достатъчно гъст?
Подходящ е. Прегледай и статията за „Ягоди и жасмин в пролетна декорация“, където го използвам точно за това.
Здравей, Йоана! Искам да попитам: този крем дали ще бъде подходящ за трансфер на картинка? Планирам за рождения ден на сина ми да нарисувам определена фигура с черен шоколад и да запълня с оцветен маслен крем и се чудех дали този ще е подходящ за целта.
Кремът стяга много добре в хладилник. С него приготвям цветя като тези и след охлаждане ги разполагам върху тортата. Мисля, че ще бъде подходящ за идеята ти, просто се увери, че цялата картинка е добре стегнала, преди да я пренесеш върху тортата.
Благодаря ти за бързия отговор. Мислех да замразя картинката за по-сигурно и тогава да трансферирам, но май при наличие на белтъци в крема ще е рисково и по-добре наистина да стегне една нощ в хладилник. Не ме бива много в украсите, но синът ми обича торти с картинки за рождените си дни, а да поръчвам торти от прахчета не е вариант за мен, затова правя каквото мога. Досега се справях с шоколад, но с оцветяването на бял шоколад ударих на камък и затова търся други варианти.
Защо „удари на камък“ с оцветяването на бял шоколад? Просто са необходими бои на маслена основа (бои за шоколад), които може да намериш в специализрани магазини за сладкарсково като AromasHouse и Сладката къща. Всички останали бои са на водна основа и не са подходящи за шоколад.
Може би защото съм пробвала с бои за яйца и гел бои. Първите не се разтварят в шоколада, а вторите го правят с консистенция на пластелин. Имам още малко време да реша дали да си взема специални бои или да пробвам с маслен крем. Вариантът да си купя готов оцветен шоколад отпадна, защото качественият такъв е в големи разфасовки (намерих в опаковки от 2.5 кг), а другото, което се намира, е почти изцяло от палмово масло.