Ароматни кексчета с тиква

Ароматни кексчета с тиква

Темата за рецепти с тиква продължава. Също толкова вкусни и с една идея по подправени се оказаха и тези постни кексчета с тиква. В тях ми хареса комбинацията от канела, джинджифил, карамфил и бахар. Може да се добави и щипка смляно индийско орехче. Подправките не са доминиращи в общия вкус, а придават лека пикантност и желание за още едно кексче. Меласата в тях допълва очарованието от вкусове. Кексчета стават с плътна и пухкава текстура.

Ако не държиш на постите може да замениш соевото мляко с краве мляко и съответно подквасеното соево мляко с кисело мляко. Подправките карамфил и бахар смлях на прах в електрическа кафемелачка. Прясно смлени те дават по наситен аромат.

Не се колебай, а си приготви доза ухание, която не присъства само в кексчетата. Ще се разпръсне във целият ти дом.

Посочените дози са за 48 малки кексчета.

Продукти:

  • 200 г брашно
  • 250 г захар
  • 1 1/2 чаена лъжица бакпулвер
  • 1/4 чаена лъжица сол
  • 1 чаена лъжица канела
  • 1/2 чаена лъжица джинджифил на прах
  • 1/2 кафена лъжица смлян бахар
  • 1/2 кафена лъжица смлян карамфил
  • 350 г сварена и пюрирана тиква
  • 1 супена лъжица соево кисело мляко
  • 120 мл соево мляко
  • 120 мл олио
  • 2 супени лъжици меласа

Фурната се нагрява на 200°C. Форми за мъфини се намазват с олио или гнездата се покриват с хартиени чашки.

В купа се смесват тиквата и меласата. Към тях се добавят олиото, соевото мляко и киселото соево мляко и сместа се разбърква добре.

В друга купа се смесват всички останали сухи съставки. В тях се изсипва тиквената смес и се обърква до хомогенизиране.

Със сместа се запълват 2/3 от формите за мъфини. Пекат се в предварително нагрятата фурна за 15-20 минути. Проверяват се за готовност с дървена клечка забодена в центъра на кексчето. Ако излезе суха, означава, че са готови.

Ароматни кексчета с тиква

След като се извадят от фурната, кексчетата се оставят във формите за 5 минути. Изваждат се внимателно и се оставят да изстинат напълно.

19 коментара

  1. Йоана, като мъфин изпитател мога уверено да заявя, че ти разполагаш с форма за малки мъфини.
    Аз имам форма за големи мъфини (оказа се) и като пробвам твоите рецепти се получават едни такива, малки, крехки хапчици 🙂
    Хубаво е, да се знае, че формите за мъфини са няколко размера.. аз не знаех..

  2. Няма значение, какви са формите за мъфини. Едно от условията за добър резултат е времето за печене. А то е много относително – от големината на сладкиша, материала от който е изработен съдът в който се пекат до печката. Например ако се използва функция обдухване, температурата обикновенно се намаля от посочената в рецептата.
    Има хора, които нямат форми за мъфини. Тогава чашки за крем карамел или алуминиеви чашки за мъфини също могат да се използват.
    Тези мъфини съм приготвяла и в малки и в големи форми. Резултатът е добър, въпреки че няма яйца и масло в рецептата.
    Аз не разбрах, ти изпробва ли тези мъфини? 🙂

  3. Пробвах и тези и сумати други. Аз съм страшен фен.
    Права си за печенето, но аз моята фурна съм я овладяла до съвършенство – знам й всичките номерца и кривини.
    Иначе моята форма за мъфини е твърде голяма и за други рецепти… трябва да се сдобия с няколко, явно. Тогава вече съвсем ще бухна, като мъфин и аз 🙂

  4. Здравей, Йоана 🙂 Не съм кулинарен спец, но обичам да правя експерименти в кухнята, когато имам свободно време (и не само тогава). А когато искам да направя нещо ново и интересно, първото място,където поглеждам за идея, е твоя блог. Доволна съм от всички рецепти, които съм пробвала досега. Тирамисуто ми е фаворит, правила съм го много пъти за празници и приятели, и всички го харесват 🙂
    Тези мъфини са поредното вкусно нещо, което правя благодарение на теб. Страхотни са и са невероятно лесни, имам чувството, че всеки може да ги направи 🙂 Не знам как ще се въздържа да не опека още, когато сваря следващата тиква… А най-хубавото е, че ми донесоха аромата на Коледа. С нетърпение ще чакам предложенията ти за този любим празник. А дотогава …. ароматни кексчета с тиква :)))
    Поздрави!

    1. О, ароматна Коледа ще има и още как. 🙂
      Ще взема и аз отново да приготвя тези кексчета, че колко тикви ме чакат.. 🙂

  5. здравей, аз съм голяма твоя почитателка, няма рецепта която да съм направила да не е станала фантастична. В рецептата намалих захарта и добавих 2 с.л. рожково брашно, и резултата е невероятен.

  6. Мммм, скоро се сдобих със силиконови формички за мъфини и започнах серийни експерименти 🙂 Ще пробвам и тези. И понеже често захаросвам джинджифил и пазя захарния сироп, който се получава при това, мисля с него да заменя меласата – сладко, гъстичко и с аромат на джинджифил – мисля, че ще пасне, но друго си е да ми потвърди експерт, нали? 🙂

    1. О, много добра идея е това с джинджифиловия сироп. Би ли споделила как захаросваш джинджифила? Ще ми се и аз да направя, че да разполагам с него за сладкишите за зимните празници.

  7. Рецептата, която ползвах за база, намерих в нета, от сп. Меню. 500 г дж. корен се бели /кората я суша и ползвам за чай/, нарязва се на около 1 мм тънки резени/препоръчвам да са напречно или диагонално по нишките, иначе устата се пълни с конци/ и се вари във вода. Препоръчваха в два литра. Аз пользвам и по-малко. Идеята е да дръпне лютото. Колкото повече вода, толкова по-благо, по-малко вода – по-люто. Варя докато станат леко прозрачни парченцата. Вадя ги да подсъхнат на решетка и изхвърлям адски лютата вода, на която не намерих приложение. След това това количество дж. смесвам в разлат съд с двеста мл вода и 1 ч.ч./или двеста грама/ захар и варя на слаб огън, докато станат пак леко прозрачни, но като накиснати в олио, а сосчето леко гъстичко. Вадя парченцата върху решетка пак да подсъхнат леко, а на сиропа слагам мъничко лимонена киселина да не се захаросва и в бутилка. Леко подсъхналите резени овалвам в захар на кристали или пудра захар, ако ме мързикъс по къс да ги правя и доизсушавам. Ако не са на влажно, мисля, че са без срок на годност, практически вечни.
    Самият джинджифил прави фантастична комбинация с непечени орехи, безумно вкусно е! Добро мезе за червено вино също, и за сладкиши приятно хрупка вътре… А сиропът, освен че може да се капне във виното и да му даде вкуса и аромата на греяно, може да се ползва и за палачинки, за мекици и за какво ли не!
    Наслука и весели празници
    !

  8. Здравей, мисля да приготвя кексчетата за едно детско парти и искам да ги украся по някакъв начин, мисля си за крем с извара и тиква, а дали ще подхожда да добавя и банан към крема. И благодаря за невероятните рецепти, най- добрият кулинарен сайт, страхотно изпипано е всичко, благодаря за насладата. И още едно въпросче, понеже на празника ще има и по-малки деца- на 1г., ще се получи ли добре, ако сложа една идея по-малко количество подправки, че се притеснявам да не им се сторят твърде пикантни? Весели ароматни и задушевни празници!

    1. Опитай с крема, изглежда ще е пълна импровизация.
      Може да намалиш подправките, това няма да се отрази за сполучливостта на рецептата.

  9. Здравейте! Бихте ли ми казали дали намаляването на захарта влияе на времето за печене? Сложих 180 гр. Моите кексчета не се изпекоха добре за 20 минути, пекох ги 40 минути и пак бяха доста влажни в долната половина. На 200 градуса, без вентилатор, по средата на фурната. Благодаря!

    1. С това количество на намаляване на захарта не би трябвало да има проблем с текстурата или времето за печене на кексчетата. Форми за мини мъфини ли използвахте? Защото тези са изпечени в такива и са със сравнително по-малък размер от стандартните гнезда за мъфини. Времето за печене е за този размер и се получават около 48 броя. Но дори да са използвани форми за мъфини с по-голям размер, 40 минути печене наистина ще им е много, а за момента нямам обяснение защо са останали влажни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *