Не отдавна посетих един италиански ресторант. Да си го кажа направо: „Spaghetti Company“. Пред вид постите не бих го направила, толкова много сирена, паста и вкусотии има в италианската кухня, но се наложи заради приятелска среща. След обстойно преглеждане на менюто открих постно ястие, озаглавено Капоната. Поръчах си. Сервитьорката, доста мила, ми донесе някакво подобие на картофена салата с присъстващи тук-там, колкото за цвят домати, няколко листенца артишок и сушени зелени подправки. За картофена салата беше вкусно, изядох си порцията. Но в мен веднага възникна въпроса: „Какво е Капоната?“
Потърсих информация. Оказа се, че основната съставка в капоната е патладжан. Най-известна е Сицилианската капоната, но има и много други варианти. В нито един от тях, обаче не намерих като основен продукт картофи.
Различните рецепти, освен патладжан, целина, каперси и оцет, може да включват картофи, но не като основна съставка. Освен тези зеленчуци, в капоната може да се добавят моркови, артишок, маслини, червени чушки, кедрови ядки или стафиди. Като подправка се използва босилек, но ястието може да се овкуси с всяка една средиземноморска подправка – риган, мащерка или розмарин.
След такъв голям преглед на рецепти за капоната, реших да си я приготвя в къщи. Ето и моята версия.
Обновяване от август 2022 – след 14 години, изготвих по-добрата версия на сицилианска капоната. Може да я прегледаш в тази публикация.
Продукти:
- 1 голям патладжан (350-400 г)
- 350 г чери домати
- 1 голяма глава лук
- 50 мл зехтин
- 2 супени лъжици доматено пюре
- 2 супени лъжици оцет
- 1 чаена лъжица захар
- 2 супени лъжици нарязан пресен босилек
- 10 броя маслини
- сол и черен пипер
Патладжанът се нарязва на филии. Посолява се обилно със сол и се оставя за 15-20 минути, да се отдели горчивия сок. Измива се със студена вода и филиите се нарязват на кубчета.
Слагат се в тава върху хартия за печене и се поръсват с половината зехтин. Пекат се около 20 минути на 200°C, докато омекнат.
Лукът се нарязва на полумесеци. Задушава се в останалия зехтин, докато омекне и придобие цвят.
Чери доматите се срязват на две и се добавят към лука, заедно с доматеното пюре и захарта. Задушават се 5 минути. Добавят се опечените патладжани, маслините и оцетът. Ястието се подправя със сол, черен пипер и пресен босилек. Оставя се да къкри още 5 минути.
Сервирах със стръкче пресен босилек и пълнозърнест домашен хляб.
Има различни варианти и версии на това ястие. Аз лично предпочитам сицилианската капоната и често си я приготвям. Препоръчвам ви я от сърце!
Определено ми стана любимо;)))
какво е това виегрет за сос или салата става вапрос?
Извинявай, моя грешка. Оцет съм искала да напиша. Редактирах.
мерси за редакцията
http://www.sigmwr.com/event.php?id=1344 Кой от кого е взел снимката….
Снимката е моя и я има на още няколко сайта. За съжаление, както и други снимки от „Кулинарно – в кухнята с Йоана“, за които не се споменава авторство.
Ако следиш блога, няма как да пропуснеш развитието на фотографиите от самото начало до сега, както и стилът ми на снимане.
Не бих си позволила да използвам чужда снимка или рецепта, без да спомена автора. Не е в моя и на блога полза.
А какво предприемаш след такива сигнали?
Ако има адрес на който да пиша, пиша. Обикновено няма или няма разбиране. Трудно се контролират тези неща, отнемат много време и нерви. Някои дори са нахални. Бях видяла моя снимка на палачинките с ягоди на една табела върху павилион за бързо хранене. Какво мога да направя? Ако проследя всички неправомерно взимани снимки от блога, трябва само с това да се занимавам – да пиша оплаквания.
Крадени снимки има навсякъде. Просто избягвай да четеш такива сайтове, защото освен снимките и информацията им е неадекватна. Много често се взима снимка и към нея се слага рецепта, която няма нищо общо със снимката. Аз им казвам спам сайтове. Направени са само за да направят опит да печелят от реклами.