Тарталети с карамелен сос и лешници

Тарталети с карамелов сос и лешници

Има едно лешниково дърво, което расте до двора на къщата ни в село Дерманци. Никой не се грижи за него, вирее само и въпреки това ражда изобилно плодове. Когато настъпи сезона за обирането на лешниците, баща ми се заема с тази задача, а като се прибера в Ловеч знам, че ме чака една пълна щайга с пресни лешници, а аз чакам тях за да приготвя нещо изненадващо и неустоимо вкусно. Започва се едно чукане по терасата (да ме прощават комшиите), за да изчистя лешниците от черупките. Трябва повече сила и ловкост, отколкото да изчистиш орехи, например. Благодаря на тати, че ми даде наготово тази доза лешници, с която приготвих тарталетите. Просто не можех да отделя време за това, тогава.

Лешници

Преди около месец се захванах и аз да чистя лешници. Доволно си напълних едно пликче, което оставих за по-нататък, когато имам време да приготвя нещо. Когато настъпи момента, отворих пликчето и бях много, ама много шокирана. Започнах да се ядосвам на себе си, после ми мина и си казах „добре, това да ти е за урок“. Какво се беше случило? Всички лешници, понеже са пресни се бяха задушили в найлоновото пликче и всички до един бяха мухлясали. Десерта с лешници се отложи за следващото ми пътуване до Ловеч, когато щях да си взема още пресни лешници. Ето какво не трябва да се прави с пресните ядки. Сега, си ги държа в една купичка, без пликчета, за да могат да „дишат“. Другият вариант да се запазят е да се опекат.

Рецептата за тарталети е с френско ронливо тесто, наподобяващо бисквита – маслено и хрупкаво. Тестото може да се разточи и от него да се изрежат форми за тарталетите, но ако това ти е трудно, то част от тестото може да се сложи директно във формите и да се пресова с пръсти докато ги запълни.

Тарталети с карамелов сос и лешници

За пълнежа реших, че комбинацията от лешници и карамел ще даде богат и задоволителен вкус към масленото тесто. Исках да сложа и някакъв завършек на тези таратлети и първото нещо, което ми хрумна е шоколад. Каква комбинация само! Карамел, лешници и шоколад. Направих шоколадови спирали, с които декорирах тарталетите. Метода за шоколадовите спирали (или други форми) научих от списание „Меню“, благодарение на шеф готвача Ивелина Иванова, която приготвя страхотни десерти и декорации към тях. За целта се използва фотографска плака. За съжаления не знам от къде мога да закупя такава, но я замених със стари негативи от снимки (глупаво от моя страна, да поразя негативите, но какво ли не правя в името на кулинарията). Тортата, която приготвих за рожденият ми ден е с панделка от шоколад, направена по този метод.

Спирали от шоколад

Нарязах фотографските негативи на дълги, тесни ленти. Намазах върху тях разтопения шоколад и ги усуках на спирали (не повече от две навивания), като закрепих краищата на лентите с чаши и каквато посуда намерих под ръка. Оставят се да изсъхене и да се втвърди шоколада върху тях. След това лентите се обелват внимателно от шоколада. Шоколадовите спирали са готови.

Дозата, която помествам по-долу е за 8 тарталети. Ако дозата се удвои може да се направи една голяма тарта във форма с диаметър 28 см.

Продукти за тестото:

  • 180 г брашно
  • 60 г пудра захар
  • 100 г студено масло
  • 1 жълтък
  • 5-6 супени лъжици ледена вода
  • 1 чаена лъжица сол

Брашното и пудрата захар се пресяват в купа. Към тях се добавя солта и нарязаното на кубчета масло. Омесва се с пръсти за кратко, добавя се жълтъка и толкова водата и бързо се разбърква с пръсти, докато се съединят всички продукти и се образува тесто. Ако е необходимо се слагат още 1-2 супени лъжици вода.

Тестото за тарталетите

Тестото се увива в прозрачно фолио и се оставя в хладилника за 30 минути.

Запълнените с тесто форми за тарталети

Фурната се нагрява на 180°C. Тестото се разделя на 8 равни части. Запълват се форми за тарталети с диаметър 9 см. Тестото се надупчва с вилица на няколко места. Тарталетите се слагат в тавичка и се пекат за 15 минути, докато започнат да придобиват златист цвят.

Опеченото тесто

Изваждат се от фурната и се оставят да изстинат преди да се освободят от формите.

Продукти за карамеления сос с лешници:

  • 200 г захар
  • 1 супена лъжица течна глюкоза
  • 60 мл вода
  • 120 мл животинска сметана
  • 2 супени лъжици меко масло
  • 1 чаена лъжица ванилова есенция
  • 170 г сурови лешници

Лешниците се слагат в тавичка върху хартия за печене и се запичат за 10 минути на 150°C. Разбъркват се периодично за да се опекат равномерно. Оставят се да изстинат.

Сметаната се загрява леко, без да завира и се държи на топло място.

Карамловия сироп в началото на завиране

Смесват се захарта, глюкозата и водата в тенджерка. Слагат се на котлона да заврат, като се разбъркват периодично, докато захарта се разтопи.

Готовия карамелов сос

Варенето продължава около 30 минути докато сиропа придобие светъл карамелен цвят. Тенджерката се маха от котлона и към сиропа бавно се изсипва сметаната, разбърква се непрекъснато с дървена лъжица. В този момент трябва да се внимава, защото сметаната завира и започва да пръска. Ако останат бучки в сместа, тя се връща на котлона и се разбърква докато стане гладка.

Пълнежа за тарталетите

Добавя се маслото и се разбърква докато се разтопи. Карамеленият сос се оставя да изстине за няколко минути. Накрая се слага ванилията и лешниците. Разбърква се добре и се оставя да се охлади напълно. Когато е изстинал сосът се стяга.

Запълнените тарталети с пълнежа

Преди да се напълнят тарталетите, трябва те и карамеления сос да са напълно изстинали.

Тарталети с карамелов сос и лешници

Карамеленият сос с лешници се разпределя богато в осемте тарталети. Декорират се с шоколадовите спирали.

38 коментара

  1. Отскоро чета блога ви, и много ме радва, както непрестанното желание да правите нещо, така и уменията да документирате нещата след това по страхотен начин. Благодаря 🙂

  2. Росица, аз ти благодаря. 🙂

    Маргарита, за мен много сладка е баклавата, на пример. Всеки има индивидуално възприятие за вкусовете и не смятам, че трябва да се слагат под общ знаменател. Сладък е медът, захарта, тортата; сладка е и тиквата или ябълката.
    Тарталетите са „нормално“ сладки (ако има такова понятие).
    Изброените продукти от рецепта ти дават някаква предтстава за това, какво би се получило, но понякога резултатът от крайния продукт може да те изненада. Опитай ги! 🙂

  3. несъм надничала тука от два дена и какво да видя…
    очите ми се напълниха с толкова кулинарна красота.
    Имам една чанта кестени, и в петък ги почвам.
    Поздрави. 🙂

  4. БРАВО!!!За първи път отварям този блог,и се възхищавам на майсторското умение на Йоана!Хич да не ти се яде,за да спазваме диета поне за празниците да изглеждаме що годе представителни,си принуден да опиташ това изкушение, дали ще се получи като на майсторката това ще видим ….,ако нещо се затрудня ще бъдете ли така добра драга Йоана да се притечете на помощ?Предварително благодаря!Още един въпрос:маслото с което приготвяте тази вкусотия какво е:краве,а тестото може ли да се замеси със свинска мас за да е по хрупкава?

  5. Роза, тук съм за всякакви въпроси свързани с рецептите. 🙂
    Препоръчвам да се използва немско краве масло. Понякога купувам и българско, но не мога да случа на марка, която да предлага качествен продукт. С каквато и мазнина да направиш тестото (дори маргарин), ще се получи.
    Свинска мас, никога не съм използвала. Спомням си как баба и мама, приготвяха сладки и баници предимно със свинска мас и не съм останала очарована. Понякога оставя неприятен дъх в ястието. Но ако ти харесва, мисля че нищо не пречи да използваш мас.
    Благодаря за хубавите думи и успех!

  6. Здравей Йоана,
    може и да си описвала някъде в статиите предназначението на глюкозата, а аз да не сам прочела, но все пак ще питам…ще се получи ли успешен карамеления сос, ако не се сложи глюкоза. И накрая, ако все пак е необходима, от къде да си купя….сякаш не ми се е набила в очите по магазините…:(
    Благодаря, че се отзоваваш на всичките ми питания…!!!! :):):)

  7. Глюкозата в тази рецепта не е задължителна. Добавя се съвсем малко количество и целта и е да придаде гладкост и лъскавина на соса. Но може да я пропуснеш.
    Ако пък държиш да сложиш, може да я намериш на диетичните щандове, щандовете със сладка и конфитьори в по-големите хранителни магазини или в специализирани диетични магазини.
    Успех!

  8. Здравей Йоана,
    приготвих тези кошнички за рождения ден на сина ми, само че използвах по-малки форми и така се получиха 40бр., вместо 9, както са при теб. Рецептата е успешна, но ми се струва, че солта в тестото или е много или е излишна. Предполагах, че ще преобладава карамеления вкус, а всъщност се усеща леко солен вкус и вкуса на лешници. Не знам ти на какво мнение си….Това разбира се не е критика. Просто споделям впечатлението си. И накрая за тези, които се притесняват, че това е твърде „сладка“ бомбичка….мога да ги успокоя и да кажа, че наистина баклавата е много по-сладка от тези тарталетки….:):):)

  9. Поздравления за рождения ден на синът ти.
    На мен не ми направи впечатление, че солта е много. Пък и от лъжичка до лъжичка има разлика. За това най-добре ще е да пиша всичко в грамажи, за да няма грешки.
    Ако ти се струва много солта, може да я редуцираш, но в никакъв случай не я изключвай. Солта в тестото (всяко тесто) спомага за неговата еластичност и съединяването на глутеновите връзки. Ако в тестото (което и да е) не се добави сол, то ще се къса лесно, трудно ще се разточва и няма да има еластичност.
    Формите за тарталети, които използвах в тази рецепта са с диаметър 9 см. – големички 🙂 , за това станаха малко бройки.
    Радвам се че опита рецептата ми и сподели впечатленията си.

  10. Чудесно изглежда, ще го опитам!
    Колкото до солта, в предаване по ФиестаТВ един от майсторите готвачи обясни, че добавянето й в сладки ястия подчертава именно сладкия вкус.

  11. Здравей Йоана,
    както Тарт Татен направих за първи път по инструкциите от твоя блог , така и първите ми тарталетки са по твоя рецепта! Само може би прекалих с карамелизирането, соса ми стана по-кафяв, изглежда като пресечен, иначе е гладък и без бучки…както и вкусен. Не намерих глюкоза в Бургас, но благодаря за рецептата. Може ли и други сосове за тарталетки?
    Tedy

  12. Благодаря Йоана и лек ден
    ПП Повод може да е началото на циганското лято … ей, ако можеше лятото да продължи до ноември поне
    Теди

  13. здравей Йоана!
    А може ли вместо карамеления сос да се направи с разтопен шоколад? Ако да- как? Искам да направя уникалните тарталетки като подарък в голяма форма, но не мога да правя торти, а с твоя помощ станах майсторка в пайовете:) Моля те за съдействие!

    1. Може. Най-лесният начин е да приготвиш шоколадов ганаш, като съотношението на сметана и шоколад е 1:1. В него добавяш лешниците (може по-малко количество) или други ядки. Разпределяш в тарталетите и оставяш да се стегне на стайна температура.

  14. След като три пъти прегорих тарталетите, най-накрая и аз успях 🙂 Дори бях приятно изненадана колко лесно и впечатлявашо се получи в крайна сметка. Занесох ги като подарък и всички останаха очаровани. Рецептата е чудесна, благодаря Йоана!

  15. Здравей Йоана,
    може ли да пропусна глюкозата в рецептата, Какво е неиното свойство.
    Мария

    1. По-горе съм отговорила на този въпрос. Глюкозата се добавя за да предотврати кристализирането на соса, също така го изглажда и придава блясък. Може да се пропусне.

    1. Зависи от предпочитанието. Може да се използват сурови лешници, но може да се запекат в по-силна фурна и да се обелят. За да се обелят след като се опекат се слагат в кърпа и се претриват с длани.

  16. Йоана, благодаря. Направих един голям тарт, много е вкусно. Проблема е че при печене оставения ръб се смали и соса изтече навън, което попречи на сервирането.

  17. Изглеждат невероятно,със сигурност ще се пробвам.А за дървото…ако се намира на няколко метра от р.Вит,вероятно сме и съседи 🙂 Израснала съм на тази уличка и мисля,че дори съм ходила на гости като много мъничка в къщата с лешника 🙂

    1. От фотографска плака или ацетатно фолио се изрязват ленти, които се покриват с темпериран шоколад. Веднага се завиват на спирали или други желани форми и се фиксират докато шоколадът стегне. След като стегне, плаката или фолиото се отлепят от шоколада.

    1. Сладкарска, но не задължително подсладена. Ако имаш възможност вземи животинска сметаната с минимум 30% масленост. Има в Била, Хит, Метро.

  18. Много Ви благодаря за бързия отговор .Това лято правих домашен сладолед със растителна сладкарска сметана и за жалост единствената животинска,която успях да намеря беше заквасена в кофички като киселото мляко,но изобщо нищо не се получи .Интересува ме има ли такава животинска сметана ,която да има същите качества да бухва и т.н. както тази на растителната основа ?

    1. За да се разбие на крем животинската сметана тя трябва да бъде с висока масленост (30-35% или повече) и много добре охладена. Разбира се, тук става дума само за течна, а не за заквасена сметана.

  19. Привет, Йоана! Вече планирам коледните сладости (голяма част разбира се с рецепти от тук!). Много ми се ще да пробвам коледното пънче в модерен вариант (малко на дълбоко се хвърлям, знам 😱) и искам част от украсата да е карамелизирани ядки. Та ще съм ти безкрайно благодарна ако можеш да помогнеш с питането ми: е ли подходяща тази рецепта за целта и ако да, какво би ме посъветвала да направя, за да останат ядките „индивидуално“ карамелизирани, т.е. да не са както тук, а по- скоро да са като отделно потопени в карамела? Много благодаря предварително!

    1. Много се радвам, че намираш вдъхновение от тук за празниците.
      Тази рецепта не е подходяща за целите ти. За карамелизирани ядки трябва да процедираш като при приготвянето на крокан. Използвай като навигация допълнението от крокан в тази рецепта. Ако искаш карамелизираните ядки да бъдат разделени, трябва да работиш наистина бързо. След като се карамелизират в тигана и се изсипят върху хартия за печене се разделят с помощта на две вилици и се оставят да изстинат. Ако ще се смилат на крокан, разделянето не е съществено, просто трябва да се охладят преди да се накълцат.

    2. Чудесно! Много благодаря за бързия отговор, а до месец се надявам ще мога да дам обратна връзка за пънчето. Поздрави!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *