Тези кексчета са подходящи за всякакви поводи – парти, рожден ден, вечеря с приятели. Обичам да ги приготвям, защото са удобни за сервиране и гостите могат да си взимат от тях колкото искат и когато искат. Не е необходимо да се чака разрязването на тортата, въпреки, че и в това си има очарование и трепетно очакване.
Името им на английски е cupcakes и идва от формата и големината, с която се правят. Обикновено се пекат в хартиени чашки, а отгоре се покриват с глазура. Съществуват различни рецепти за кексчета, с разнообразни вкусове, цветове и глазури.
От базисната рецепта, която е описана по-долу направих два вида кексчета. В едните добавих кокос, а другите оцветих в три цвята и ароматизирах с ванилия. Получиха се общо 30 броя.
Продукти за кексчетата:
- 200 г меко масло
- 300 г захар
- 6 яйца на стайна температура
- 300 г маскарпоне
- 260 г брашно
- 60 г пудинг сметана на прах
- 1 чаена лъжица сол
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- 100 г кокосови стърготини
- 1 чаена лъжица ванилия
Фурната се загрява на 180°C.
Маслото се разбива със захарта на висока скорост с миксер. След като сместа стане пухкава, скоростта се намалява и се добавят яйцата едно по едно. Разбъркват се хубаво до пълното им усвояване. Добавя се маскарпонето.
В друга купа се смесват брашното, пудингът на прах, солта и бакпулверът. Добавят се към яйчната смес и всичко се обърква добре.
Тестото се разделя на две равни части. В едната се слагат кокосовите стърготини. В другата половина се слага ванилията и се разделя на три равни части (приблизително x 240 г едната). Оцветяват се със сладкарски бои. Аз ги направих в жълто, розово и зелено.
Подготвят се форми за мъфини или крем карамел, като във всяка се слага по една хартиена чашка за мъфини. Първо опекох кексчетата с кокосовите стърготини. Цветните кексчета направих като в една форма редувах по една супена лъжица от различните цветове. Запълват се 2/3 от формите. И двата вида кексчета се пекат за 25-30 минути. След като се извадят от фурната се освобождават от формите и се оставят да изстинат.
Продукти за пухкава глазура:
- 2 белтъка
- 100 г захар
- 100 мл глюкоза
- 1 чаена лъжица ванилия
Захарта и глюкозата се смесват и се загряват докато захарта се разтопи.
Белтъците се разбиват на сняг, добавя се ванилията. На тънка струйка се добавя и захарният сироп при непрекъснато разбиване с миксер. Биенето продължава докато кремът стане твърд и лъскав.
Тази доза е достатъчна за покриването на 30 кексчета.
Глазурата се разпределя върху кексчетата с шприц или като се направят „пламъци“ с лъжица.
Кексчетата с кокос поръсих с цветни кокосови стърготини, а шарените кексчета със захарни перли.
edr vsi4kite recepti sa mnogo gotini Saita e super, shte go poseshtavam 4esto
Здравей, Йоана. Всичко изглежда много красиво. Искаше ми се да направя тези кексчета с маскарпоне за рождения ми ден, но имам леки затруднения – пудинг сметаната се приготвя както е указано на пакетчето и слагаме съответния грамаж от приготвената смес или просто слагаме 60 гр сухо вещество. Дали би могла да ми помогнеш? Благодаря ти много.
Слага се 60 грама суха смес, без да се приготвя по упътването на опаковката.
Много ти благодаря за уточнението, направих го както си написала и резултатът много ми допадна. Извинявам се за закъснението.
Здравей Йоана, имам въпрос. Според теб дали ще се получи добре ако направя глазурата с крема от Червено кадифе – със сметана, пудра захар и разбита сметана?
Не разбрах въпроса. Би ли изяснила?
Кремът за „Червено кадифе се приготвя с крем сирене, масло и пудра захар. Ако това имаш предвид ще се получи добре като глазура за кексчетата.
А може ли да добавя малко сметана към крема сиренето и маслото, за да стане по лек? И ако да – каква сметана заквасена или течна?
Може да добавиш. Мисля, че и с двата вида сметана ще стане добре, но ако използваш заквасена, крема тогава ще стане по-лек.
Ако желаеш може изобщо да не използваш краве масло. Разбий крем сирене с пудра захар и малко заквасена или ако предпочиташ течна сметана. Но имай предвид, че при разбиване на крем сиренето със захар, в добавка на заквасена сметана, кремът няма да е много гъст.
Или трети вариант – използвай само двата вида сметана (заквасена и течна) в съотношение 1:1 с малко пудра захар.
Йоана, кексчетата станаха страхотни! Направих ги по рецептата за лимоновите кексчета, но пресякох млякото с малко лимонов сок, а глазурата я направих от крема сирене, течна сметана и пудра захар. От рецептата ми изляхоха 16 кексчета. Благодаря ти много! Блогът ти ме вдъхновява. Другата седмица съм хвърлила око на Павлова 🙂
Радвам се за успешната импровизация.
А Павлова е много вкусен десерт. И може да използваш каквито плодове имаш в наличност или предпочиташ.
глазурата изглежда невероятно? искам да направя същата, но нямам глюкоза, с какво да я заменя? а изобщо да я пропусна?
Опитай да намериш течна глюкоза, иначе няма да се получи същото. Глюкозата в тази рецепта е важна и не може да се замени или пропусне. Ако все пак имаш проблем с намирането й, може да приготвиш италиански меренг за глазура. Рецепта за него ще откриеш в поста Испахан маслени работи.
Йоана, здравей,
глазурата колко по-рано може да се приготви и как да се съхранява?
Колко по-рано може да се постави върху кексчетата, така, че да изглеждат добре при поднасянето?
Благодаря ти!
Може да се приготви от предния ден. Съхранява се в затворен съд в хладилник. Преди да се нанесе върху кексчетата може да има нужда да се разбие отново с миксера за кратко.
Глазурата може да се нанесе няколко часа предварително, макар че позволя и от предния ден, но тогава покритите кексчета също трябва се съхраняват на хладно.
Йоана, благодаря ти! А колко време трябва да се топи захарта в глюкозата и как трябва да изглежда в готов вид, преди да се прибави към белтъците?
Ами… докато се стопи. 🙂 Разбърквай на умерен огън. Трябва да се получи гъст захарен сироп, който още врял се добавя при белтъците. Добавяй сиропа на тънка струйка като едновременно разбиваш белтъците с миксер. Внимавай да не залееш бъркалките на миксера със сироп. Продължи да разбиваш докато сместа се охлади и сгъсти.
Даааа…Понеже докато правех сиропа ти писах, се получи разминаване във времето, но нищо….
Какво се получи в крайна сметка – бърках сместа от захар и глюкоза повече от 15-20 мин, като междувременно сместа се сгъстяваше все повече и се получаваше една захаросана гъста маса…..аз също очаквах, че ще се получи захарния сироп, който се прави с вода, но….уви 🙁
Зарязах туй лепкаво нещо и направих белтъците по рецептата за лимоновия сок и захарта, без да правя захарен сироп. Получи се много добре!
Но ми е чудно защо захарта не се стопи в глюкозата….между другото, тази, която имах вкъщи беше мнооооого гъста – като захаросан твърд мед…..
Ти какво мислиш? 🙂
Благодаря ти!!!!
Глюкозата трябва да бъде прозрачна и малко по-гъста от течен мед, когато е на стайна температура. А когато се загрее се втечнява.
Подобно на метода за приготвяне на мокър карамел (захар се смесва с малко вода и се карамелизира) сместа не трябва да се разбърква виртуозно след завиране, тъй като захарта кристализира отново. Предполагам, че и тук това се е случило.
Съжалявам за неуспешния опит. Ще мина отново през тази рецепта (която е от 2008 година) за да съм сигурна в достоверността и успехът ѝ и ще я опиша подробно, както правя с рецептите сега.
Все пак поздравления за куража и за втория ти опит. 🙂
Да, глюкозата беше течна и прозрачна, както казваш….
По описанието в рецептата бърках, ДОКАТО…..т.е. бърках непрекъснато… 🙂
Да не би първо да трябва да се загрее глюкозата и тогава да се сложи захарта….
Както и да е, доволна съм, че успях с вторият опит за тортата, която чакаше да бъде поднесена за РД на приятелка! :)))
И за сетен път се убеждавам – нищо ново в последният момент, за да няма изненади! :)))))
Поздрави и благодаря!
Исках да направя малиновите кексчета с белия шоколад, но един приятел има алергия към шоколад и не мога. МОже ли към тези да сложа малини и пак ли ще станат чудесно-прекрасни 😉
Да, може да добавиш малини. Направи го накрая, във вече готовата смес като разбъркваш внимателно с шпатула, за да се запази целостта им. Не прекалявай с количеството малини, за да могат да се изпекат добре кексчетата.
Кексчетата изглеждат страхотно . И също така много искам да си направя, но нямам време . К ак да намеря време?
Колко време са годни тези кексчета?
Самите кексчета до една седмица, ако се съхраняват в добре затворена кутия в хладилник (особено сега лятото). Преди консумация се изваждат поне час предварително на стайна температура.
Глазурата е добре да бъде прясна, но може да се приготви от предния ден и да се съхранява в хладилник.
Страхотни кексчета, благодаря за рецептата. Половината направих с кокосови стърготини, другата поливна с шоколадов чипс.
Здравей, Йоана!
Какво имаш предвид под „пудинг сметана“ ? Синята опаковка на Йоткер ли? Същото ли е като пудинга им ванилия?
Уоу! Тук съм използвала нещо, което сега не бих направила. Няма да има никакъв проблем, просто да се изпусне от рецептата.
Може ли без пудинг сметана?
Замени я с царевично нишесте. Това ще направи сместа по-лека, като намали образуването на глутенови връзки отколкото ако се използва само брашно и така кексчетата ще бъдат по-пухкави.
Благодаря 😘