Пица „Маргарита“

Пица Маргарита

Класическа италианска пица, създадена през 1889 от Raffaele Esposito за кралица Маргарита. Цветът на основните съставки в нея присъстват в италианския флаг. Това са домати, моцарела и  пресен босилек.

В ресторантите в България, обикновено пица „Маргарита“ се прави с доматено пюре и кашкавал. На места слагат и риган. Не приемам факта, че се измислят какви ли не храни, които взимат името на известни и утвърдени рецепти. Що се отнася за пиците, покриват се със всякакви плънки и продукти само за да задоволят капризния потребител. Смятам, че така се измества (в последствие и забравя) оригинала.

Рецептата, която представям е за две малки пици.

Продукти за тестото:

  • 300 г брашно
  • 150 мл хладка вода
  • 4 супени лъжици зехтин
  • 5 г суха мая за хляб
  • 1/2 чаена лъжица сол

За соса:

  • 2 големи узрели домата
  • 2 скилидки чесън
  • 250 г моцарела, нарязана на шайби
  • 4 супени лъжици зехтин
  • сол
  • листа пресен босилек

Брашното се пресява в дълбока купа заедно със солта. Прави се кладенче в средата. В него се слагат зехтинът и маята. Постепенно се прибавя водата, като се замесва меко тесто. Ако е необходимо се добавя още брашно или вода. Тестото се оформя на топка, намазва се със зехтин и се оставя 30 минути да почине.

Доматите се обелват, отстраняват се семките. Нарязват се на кубчета. Към тях се прибавят нарязаният на ситно чесън, 2 супени лъжици зехтин, малко сол и 5-6 нарязани листа босилек.

Друг вариант за приготвянето е като се нарежат доматите на шайби. В този случай те се подреждат върху тестото, отгоре се разпределят чесънът, босилекът и моцарелата. После се процедира както е описано по-долу.

Тестото се разточва на тънък кръг. Разстила се в кръгла намаслена тава, като се остави малък бордюр по краищата. Доматеният сос се разпределя върху тестото. Отгоре се подреждат шайбите моцарела. Всяко парче моцарела се поръсва с малко зехтин и пресни листа босилек. Пицата се пече около 15-20 минути на 230°C, докато моцарелата се зачерви.

68 коментара

  1. вчера я готвихме с дарето! много готена, но моцарелката доста ни се стопи :).. мисля другия път да я сложа като е леко позапечена пицата !! беше страхотно вкусна… !

  2. Габи, както виждаш от снимката, моцарелата е напълно разтопена, загубва снежно-белият си цвят и заприличва по-скоро на кашкавал. Това и трябва да се получи. Може да опиташ следващия път да я прибавиш към края на печенето, ще споделиш резултата. 🙂

  3. Здравеите, Първо се казва пица Маргерита а не Маргарита и после да уточним за по любопитните че тази пица в град Неапол е направена за първи път от пекарите Бари и Геноа. Когато Маргерита Савойска решава да посети град Неапол тогава тези Ивестни пекари направили тази пица в нейна чест и така тя предобила световна популярност! Принос за това имат емигрантите от Неапол, които я разпространяват навсякъде по света. Многобройни чуждестранни готвачи пък се научават да приготвят истинска пица по време на Световните шампионати за пица.амо три са вариантите на неаполитанската пица, що се отнася до съдържанието й. Първият е „Маринара“, вторият е „Маргерита“, а третият – „Маргерита Екстра“, в която се използва биволска моцарела от областта Кампания. Това е от мен 🙂 Master pizzaman A.Kolev

  4. Анатоли, благодаря ти за изчерпателната информация. Всяка известна рецепта си има своята история и малко хора знаят подробностите, а те винаги са интересни. 🙂

    1. Аз се казвам: Маргарита Огнянова Иванова но защо са го написали: някой каза: Здравей Йоана

  5. Здравей Йоана 😉 Надявам се не отегчавам никого с изчерпателните истории но се надявам и за на пред да споделям с вас други легенди за Пицата 🙂 Поздрави и успех 🙂

  6. Тестото става невероятно хрупкаво и вкусно!
    Преди все се чудех, защо тестата ми стават толкова твърди и не така вкусни!
    Сега разбирам пропорциите брашно-вода не са били точните, а и освен това маята си казва думата!
    Не знам защо в други рецепти, които съм следвала се слага и мая, и сода!
    Голяма грешка!

  7. Приготвих пицата с повечко босилек и се получи много голяма вкуснотия. На фурната й беше първи тест за опцията „Пица“ и нещо не се разбрахме, но и без нея пак стана много вкусна, хрупкава но не суха и доста ароматна. За следващата пица ще съм си прочела внимателно инструкцията на фурната и се надявам да стане още по-добре 🙂

  8. Здравейте, аз съм голям почитател на Италия и всичко италианско. За първи път откривам толкова изчерпателна иноформация за рецептите и още по хубаво е, че са написани от човек с гастрономически и кулинарен опит, а същевременно няма префърцунени думички и сложни описания. Снимките са чудесни. Поздравления! Нямам търпение да опитам у дома.

  9. Здравейте Йоана,

    Удоволствие е блогът ти, рецепти, хванали любопитството ми съм приготвяла. Някои даже станаха част от кухнята ми.
    Като страхотен почитател на салати, с нетърпение бих очаквала твоята трактовка на любимата ми салата Цезар.
    Успех на прекрасното начинание!

    1. Знам че тази пица е вкусна с моето име но аз обичам с месо а тази пица няма месо

  10. Благодаря за рецептата, днес я опитах 🙂
    Тесто като се опече не става точно като в пицариите, където пекат на пещ, но пак е вкусно.
    Все пак аз я пекох в Раховец 🙂

    1. Рая, друго си е пица в пещ. 🙂
      Ама то в нашите псевдо пицарии, да не мислиш, че на пещ ги пекат пиците?

      А що се отнася до Раховеца, идеален е за пица. 🙂

  11. Йоана, потресена съм, някой е използвал моето име. Изключително много съжалявам, домашният ни компютър бе поразен от вирус и това е единственото ми обяснение. Отново, моите извинения.

  12. НАПРАВИХ СИ НАЙ-ПОСЛЕ ХУБАВА ПИЦА.НО ПО ПИЦАРИЙТЕ ПРЕДЛАГАТ И ДРУГИ ВИДОВЕ ТЕСТА. ЗА ТЯХ НЕЩО МОЖЕ ЛИ ДА СЕ НАМЕРИ.
    С НАЙ-ДОБРИ ЛОЖЕЛАНИЯ И МНОГО УСПЕХ.
    ИЛИЯ

    1. Виж, Илия, не знам какви теста предлагат по пицариите. Блогът е за домашна кухня и се опитвам всячески да привлека вниманието и да възбудя креативността на хората да приготвят храната си вкъщи.

      Разликата между ресторантската и домашната кухня е огромна. Дори в един ресторант храната да се приготвя винаги с пресни и сезонни зеленчуци, то присъства един неизбежен (в повечето случаи) фактор – да се работи със заготовки и понякога замразени храни. Личното отношение, което влагаме в това, което правим е от съществено значение, а то липсва когато седнем наготово на масата. А най-хубавото е, че храната, която сами приготвяме е според нашия вкус – няма начин да правим рекламации и да критикуваме. Не знам дали ме разбираш, какво искам да кажа. Аз съм за домашно приготвената храна. 🙂

      Поздрави и на теб. Успех!

  13. Здравей Йоана,
    интересува ме разликата между сухата и прясната мая. Забелязвам, че използваш предимно суха. Има ли определена причина? По-хубаво ли става, по-бързо? Просто очаквам tip от теб 🙂
    p.s. Сайтът ти е супер, интересни рецепти премесени с емоции 🙂

    1. Основната причина да използвам предимно суха мая е дългия срок на годност. Мога да заредя няколко пакетчета в шкафа и когато ми хрумне да приготвя нещо с мая – имам на разположение. Прясната мая е по-активна, но има кратък срок на годност. За да си купя такава мая трябва предварително да съм планувала, че ще приготвям нещо с нея.

      Поради някаква случайност, точно днес разбрах някои факти за сухата и прясната мая. И двете са изкуствено придобити, но казват, че в прясната мая и в сухата активна мая се съдържа повече химия. Мисля, че на нашия пазар няма активна суха мая (или поне не съм срещала). Използвам суха мая предимно на Dr.Oetker, на която не е упоменато, че е активна, т.е. с по-бързо действие.

      По принцип, когато се използва суха мая е необходимо предварително да се разреди във вода и да се остави да шупне. Има малки изключения като тестото за пица, например. При използването на прясна мая тя се разтваря във вода и веднага може да се замеси тестото, без да е необходимо да шупва предварително. И тук има изключения, предимно за хлябове с дълга ферментация като багетата и чабатата, например.

      Всяка една рецепта, в която се използва суха мая, може да се замени с прясна и обратното. Съотношението е следното – 7 грама суха мая се заместват със 17 грама прясна мая. Или за по-лесно запомняне, съотношението суха-прясна мая е почти 1:2. От това излиза, че сухата мая е по-концентрирана.

      Моето мнение по въпроса е да се използва това, което е удобно и в наличност. Не съм крайна, макар да имам някои предубеждения и негативни нагласи към някои продукти. Специално за маята – суха или прясна засега нямам категорично становище за или против.

  14. Здравейте, кулинари, имам един въпрос: всяка моцарела ли става за пица? в търговската мрежа се продава „моцарела за пица“ (с каквато става божествена пица, сиренето остава меко и след като изстине, далеч по-безсолно и леко е от нашия кашкавал), а с „непицена“ ще стане ли?

  15. Здравей ,Йоана, от много време гледам блога ти и черпя нероятни идеи или спазвам стриктно рецептите ти.Много ми е интересно къде си учила в България или наван аз сега следвам мечтата си да стана сладкар и се възхищавам на хора като теб.
    Послепис: Най-хубавото тесто за пица ,което съм правила някога.

    1. Това, което съм учила няма нищо общо с това, с което се занимавам сега. 🙂
      Кулинарията от хоби се превърна в професия (в частност сладкарството), но се изискват много четене и още повече практика. Скоро чух някой да казва, че на теория, няма разлика между теория и практика, но на практика има, което си е много вярно. 🙂

      Успех в преследване на мечтите и вдъхновение!

  16. Също така за историята може би ще е интересно, че пицата ( не Маргерита, а пицата по принцип) е родена бяла, с мас и пекорино. Фердинандо 4 ди Борбоне за пръв път ял такава в пицерията на някой си Антонио Теста, много му харесало и в последствие внукът му си построил една фурна на дърва в градините на Капо дел Монте) и от там насетне пицата станала популярна и сред аристокрацията. Савоя също са харесвали пици , Викторио Емануеле 2, след като се срещал с Гарибалди отишъл да хапне пица, харесал и след няколко години поканил Рафаеле Еспозито , който първо е създал пица маринара, а после и пица Маргерита – била точно 16см в диаметър и не е имала само фиор ди латте, а и пекорино. Пекорино-то се поръсва директно в/у тестото , после пресни домати Сан Марцано, фиор ди латте , босилек и малко зехтин.

  17. Здравей, Йоана, изпробвах няколко твой рецепти, много ми харесаха, ще ги правя редовно-току що изядох пица „Маргарита“. Благодаря за интересния сайт! Весели празници 🙂

  18. Здравей,Йоана!Ще съм кратка-това беше най-вкусната пица,която съм яла през живота си.Благодаря!

  19. Опитайте с неузряло домашно българско сирене/биволско,овче или краве/ на макс.седмица две в хладилника престояло!Невероятно е!

  20. Йоана, отново много ти благодаря! 🙂 Тази вечер приготвих пицата и стана невероятно вкусна! По-вкусна аз лично не съм яла досега. Спазих съвсем точно цялата рецепта, така както си я написала и всичко стана идеално, превъзходен вкус. За първи път месих тесто, но и то се получи чудесно.
    Благодаря ти още веднъж и ти желая леко изкарване на остатъка от бременността! 🙂

    1. Браво, Вероника! Месенето не е толкова трудно, колкото казват някои, всъщност ти сама си се убедила в това. 🙂 Надявам се да продължиш да откриваш тук още вкусни рецепти и вдъхновение.

  21. Благодаря ти, със сигурност ще продължа. Откакто открих твоят блог, се осмелявам да приготвям неща, които преди ми изглеждаха абсолютно недостъпни – и винаги се получават прекрасно! Благодарение на теб вкъщи сега ядем качествено различна храна, и забелязвам, че и отношението и уважението ни към храната, процеса на приготвяне и продуктите като цяло, е на съвсем друго ниво.
    Имаш искрените благодарности и на моя приятел, който и днес не спира да повтаря колко е била вкусна пицата вчера 🙂

  22. Здравейте и от мен, току що направихме пица Маргарита :))
    Не съм правила по-вкусна пица досега, макар че леко промених някои неща, като заместих бялото брашно с типово, а моцарелата с тофу, крайния резултат е невероятен …
    Поздрави!

  23. Йоана,
    За пореден път ще напиша:СТРАХОТНО!:)Блата за пицата стана много вкусен, сега мъжът ми ме кара два дни подред все пица да му правя, че и гости е поканил „на по пица“…не мислех, че ще ми се получи, защото пицата си има един особен мирис на пица, който успях да постигна…благодарение на теб, успях да пресъздам духа на истинската пица!:)

  24. Здравейте.

    Направих пицата и стана много вкусна. Готвя страшно рядко и отбягвам да приготвям каквото и да било с тесто, затова исках да благодаря 🙂 Скоро ще пробвам и други рецепти от блога Ви.

  25. Здравейте,изненадан съм ,че професионалист като вас не е запознат с основното правило при направата на пицата.
    Най- важното за приготвянето на истинска неаполитанска пицат е подготовката на тестото.
    Втасването продължава от 8 ч. до 24 ч.
    В рецептата пишете ,че „тестото почива 30 мин.“това е вярно ако правите арменски хляб „Лаваш“
    Това е и проблема на повечето пицарии в България , че правят пърленки с гарнитура и си мислят ,че е пица.

    1. Малко по-позитивно, моля. Тук се коментира домашна кухня. Не мога да кажа на семейството ми да почака от 8 до 24 часа, ако не искат да им пораснат арменски носове :)))) Иначе „пърленки с гарнитура “ е много сполучливо.

  26. Стана фантастична! Благодаря отново за пореденото изкушение от твоите рецепти!

  27. Снощи приготвих пицата – стана чудесна! Интересува ме дали блата трябва да има обем или си остава на нивото на разточване. При мен се оказа второто :)))

    1. Нормално е тестото да се надигне повече по краищата, където няма плънка, но иначе остава тънко. Ако искаш по-дебел блат, след разточването трябва да го ставиш 30 минути да втаса пак и тогава да сложиш плънката и да печеш. Но аз мисля, че тънкото тесто с не твърде много плънка е по-вкусно.

  28. И аз така мисля, но ми беше любопитно дали съм спазила рецептата 😉 Продължавам с вдъхновението и с изпълнението на още вкусотии :)))

  29. Поредната рецепта, която ми се получи от първия път, защото ако искам да направя нещо ново, просто пиша “ Йоана“ в Гугъл 🙂 Благодаря!

  30. Здравей Йоана,
    Тази вечер имах поръчка от мои гости за домашно приготвена оригинална пица.
    Естествено намерих на търсачката в блога тази рецепта. Бях се притеснила, че няма
    да имаш рецепта за пица.
    Позволих си да направя и сос „Маринара“ с която намазах преди да наредя съставките.
    Чудесен резултат по тази рецепта. Дори не знаех, че небезизвестната „Марга/ерита“/както и да е спелинга/
    се приготвя с моцарела.
    А десерта беше „Милфьой с плодове“ от книгата ти.

    Благодаря и от името на гостите!

    Поздрави

    1. О, за мен е огромна радост да разбера това. И за пицата, но като че ли повече за десерта от книгата. 🙂 Надявам се да приготвиш и други рецепти от нея и като цяло да ти е от полза в ежедневното готвене.
      Благодаря за коментара!

  31. Йоана, една трета от рецептите от книгата са реално осъществени с много добър/според семейството и приятелите/ резултат.Изцяло съм променила стила си на готвене след срещата с теб и твоето изкуство. Да, това което създаваш е изкуство.
    Радост за душата, че има хора като теб.
    Коментирала съм не веднъж, само че това популярно име не ме откроява. Но няма нужда.

  32. Здравейте,
    Искам да попитам дали ще е проблем, ако направя тестото от сутринта и чак вечерта приготвя пицата?
    Благодаря!

    1. Няма да е проблем, но за да не превтаса тестото ще бъде необходимо да се остави в хладилник. Преди да се използва се изважда на стайна температура 30-60 минути, за да се темперира.

  33. Има неточност в рецептата първо солта се пресява с брашното а после солта пак се слага в кладенчето. Иначе си страхотна и рецептата е страхотна забелязах го защото съм дребнава но тва е за да си перфектна мисля че държиш на детейла!

  34. Привет, Йоана!
    От години правя тесто за пици, не много често, поради факта, че не харесвах резултата. Твоята рецепта е много добра и откакто я пробвах, зачестих приготвянето на пици. Плънката понякога е въпрос на въображение и наличност на продукти- особено когато се готви в последния момент. Благодаря ти за основата!

  35. Здравей, Йоана! Според теб дали е възможно тестото да се замеси в машина за хляб на посочената програма за тесто за пица?

    1. Не съм работила с машина за хляб, но след като има програма за тесто за пица, предполагам, че може. Ако имаш стъпките на програмата, проследи стъпките за тестото в рецептата и тогава най-лесно ще може да се ориентираш за съвместимост.

  36. Здравей Йоана!
    Изпробвах рецептата ти и се получи страхотна пица.Благодаря за точната информация и имаш страхотен сайт.

  37. Пицата е фантастична!
    Това е най-вкусното тесто за пици, което съм приготвяла някога! Тази рецепта, стана любима на всички в къщи!
    Благодаря за чудесните рецепти с които ни радваш, Йоана!

  38. Привет !
    Йоана с какво брашно да замеся не искам да е тип 500 ? ! Променя ли се грамажа И колко с друг тип брашно ?
    Благодаря предварително 😊

    1. Използвай същото количество брашно, с какъвто и тип да решиш (предпочиташ) да направиш тестото. Просто добавяй вода по малко докато се образува не лепкаво, но меко и еластично тесто.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *