Обичам да присъствам на партита по всякакви поводи. А още повече обичам да приготвям храната за дадено парти. В случая, събитието беше моят 27-ми рожден ден, нямаше начин да не присъствам 🙂 и най-вече не съществуваше опция да си поръчам кетъринг. Направих си го сама.
Благодаря на Габи за съдействието и предоставеното място за партито.
Подготовката стартира две седмици предварително, като започнах с избора на рецепти за хапки и напитките. Изпробвах няколко декорации на торти, които не бях приготвяла до сега. И Слава Богу, защото не всичко, което беше замислено се получи. Избрах варианти в които съм сигурна, за да не се налага в последният момент да променям менюто. Изготвих голям списък за пазар на три етапа. Предварително напазарувах трайните продукти, в деня на приготвяне на тортата посетих пазара за свежи плодове, а на самият ден закупих хляб за сандвичите и франзела за брускетите.
Важен факт, който искам да споделя, е че всички приготвени рецепти за партито са от списание „Меню„. Някои детайли промених по моя преценка, но основните рецепти и идеи са от любимото ми списание.
Три дни преди празника започнах с приготвянето на шведски ръжен хрупкав хляб. Тъй като това са крекери не изискват приготвяне на момента и можех да си помогна в аванс. Невероятно хрупкави бисквити с отчетлив вкус на семенца и не на последно място здравословни. Рецепта.
Два дни предварително приготвих основата за тортата – блат и плодово парфе. Най-горния слой състоящ се от ягоди и малиново желе оставих за следващия ден, тъй като беше необходимо време за да стегне парфето.
Ден преди партито направих някои основни заготовки за хапките. Опекох хляб от синьо сирене и орехи и царевичен хляб. Приготвих кошничките от кори за баница и дантелените фунийки от пармезан. Много важно беше да не забравя да извадя бутер тестото от камерата, което щях да използвам на следващият ден. Поради тази причина бях залепила бележки навсякъде в кухнята, за да се подсещам 🙂
В този ден довърших тортата. Е, почти. Декорацията оставих за деня на партито. И така, наредих нарязани на филийки ягоди върху парфето и ги покрих с малиново желе, в което добавих и малко малинов ликьор. Сега като се замисля, тази торта я приготвях три дни. Нямаше да бъде така ако приготвях само нея 🙂
Дойде денят! Ставането в 6:30 не представляваше проблем, в предвид задачите, който ме чакаха, еуфорията от предстоящия празник и мисълта за гостите, на които трябваше да опровергая очакванията. Обичайните 30 минути за кафе сутрин, преминаха в обмисляне на плана за предстоящите творби в кухнята.
Декорацията на тортата. Започнах с нея, още по хладното за да мога да работя по-добре с шоколада. (От личен опит знам, че в горещо време е много трудно да се правят декорации с шоколад, защото просто ти се топи в ръцете.) Крайния резултат се получи не според първоначалният замисъл, но аз обичам импровизациите на момента, особено когато изненадваш приятно себе си с крайния продукт.
Терин от пушена сьомга и крем сирене. Невероятно съчетание на продукти. Все пак спестих чесъна и хряна от оригиналната рецепта.
Банички (ролца) с къри пиле. Много вкусни, според някои гости на партито, аз бих добавила „заговарящи“ с посипаните слънчогледови семчици отготре. Рецепта.
Бонбони от сирена и круши. Обилно количество синьо сирене в комбинация с прясна круша и орехи е истинско преживяване за тези, които не са опитвали подобно нещо. Ако не познаваш добре вкусовите предпочитания на гостите, рискуваш „бонбоните“ да останат в платата. Както се случи при мен.
Хрупкави кошнички със сирене и карамелизиран лук. По моя статистика, това са хапките, които първи свършиха и се харесаха най-вече на мъжката част от компанията. Рецепта.
Бушета с крем сирене и шунка. В оригиналната рецепта бутер тестото се прави на интересна форма, в която трябва да се получи дупка за пълнежа. Опекох три тави с бушета в красивата форма, но не ми се получи място за плънката. В такива ситуации обикновено се паникьосвам, но този път бях спокойна, защото имах в наличност двойна доза бутер тесто. Е, да загубих малко време. Нарязаните квадрати от тестото поставих във форми за тарталети, опекох ги и така се получиха чашки, които напълних с вкусната плънка. Рецепта.
Брускети с домати сирене и босилек. Не за първи път приготвих тези брускети. Лично на мен са ми любимите и според моите вкусове идеално се съчетават с чаша изстудено бяло вино. Горда съм с факта, че използвах отгледаният от мен пресен босилек. Около 15 минути се ровех в насажденията за да открия малки листенца за украсата. Харесаха се на всички гости.
Хляб с орехи и синьо сирене. В списание „Меню“, тази рецепта е представена като кръгла питка, която се консумира със супичка или сирена и плодове. Аз опекох тестото в продълговата тавичка и го нарязах на хапки. Гарнирах ги с крем-сирене и парченце круша. Рецепта за хляба.
Царевичен хляб. И тук промених начина на поднасяне, както в горната рецепта. Нарязах питата на хапки и гарнирах с крем-сирене овкусено с мащерка и бейби царевички. Рецепта за царевичното тесто.
Пармезанови фунийки с крем-сирене. Приготвените от предния ден фунийки, напълних с крем сирене. Много ефектно предястие и добър акомпанимент за вино. Рецепта.
Хапки с шунка и Хапки със зеленчуци. Основата на двата вида хапки е една и съща. Ръжен хляб, намазан с лек майонезен крем. Някои неща за украсата взаимствах от списание“Меню“, за други развихрих въображение.
Успешно приключих с приготовленията в 17 часа. Все пак трябваше да оставя и малко време за себе си 🙂
Една от напитките на празника беше ягодово боле, което приготвях за първи път. В голяма купа смесих 1 килограм ягоди със 150 грама захар и 50 грама малинов ликьор. Оставих ги в хладилника. След като ягодите пуснаха сокче, добавих 3 бутилки изстудено бяло вино и 1 бутилка шампанско. Всички гости бяха очаровани.
И накрая, за статистиката мога с гордост да кажа, че приготвих 12 вида хапки или общо 270 броя 🙂
Кетъринг ли? Обади ми се 🙂
не знам кой на кого трябва да благодари, миличка! за мен това си беше откриването на летния сезон, и много много прекрасен (омаен и вкусен) спомен 🙂 целувки!!
йоана, браво! страхотни неща си направила. тези бонбони с круши и сирена ми звучат много интригуващо.
Честит рожден ден, Йоана! Да си жива, здрава и пълна с енергия и въображение поне още два пъти по толкова! Не мисля, че познавам някой, който да го може колкото теб! 🙂
Честит рожден ден! 🙂 Много усмивки и бъди горда със себе си! Шапка ти свалям! 🙂
Ти си един болен тюлен…*
Респект.
* фразата е на ескимос от сериала Regenesis и въплащава страхопочитание, отвращение, уважение и изумление 🙂
Първо, ЧРД! 🙂
Второ, ако бях там, щеше да ви се наложи да къртите вратата, за да мога да се изтъркалям навън. Мама миа, как само щях да се натъпча!!! 😯
Благодаря на всички, за коментарите и хубавите думи!
А, и само да добавя… Ако бонбоните от сирена и круши се бяха случили в моето общество, щеше да си мечтаеш за някоя и друга останала хапчица 😈 Майкооо, седя и точа лиги! 😀
Пишейки за шведски кулинарии …
http://bulpete.wordpress.com/2008/06/05/264/
Здравей, Йоана,
очарователни идеи за парти 🙂
и аз ще организирам парти тази седмица и искам да те помоля да споделиш рецептата за кошничките със сирене и карамелизиран лук. Освен ако не е семейна тайна 🙂
Благодаря Ти много предварително!
Идеите ти са много вкусни и красиви!
Успехи!
Рецептата не е тайна. 🙂 Продуктите са за 12 броя.
3 листа фини кори за баница
50 гр. разтопено масло
2 суп. лъж. зехтин
4 глави лук, нарязан на полумесеци
1 скилидка чесън, ситно скълцана
2 ч. лъж. захар
2 суп. лъж. балсамов оцет
2 суп. лъж. стафиди
5-6 черни маслини без костилка, нарязани на кръгчета
100 гр. сирене
1. Корите за баница се намазват с четка с масло и се слагат една върху друга. Получения троен лист се срязва на три по широчина и на четири по дължина. Получените дванадесет квадратчета се притискат във форми за тарталети или в чашки за крем карамел и се слагат да се изпекат за 8 минути на 180C, докато се зачервят.
2. Лукът и чесънът се слагат в сгорещения зехтин, разбъркват се и се оставят покрити на слаб огън за 15-20 минути, докато лукът омекне. Температурата се засилва. Слагат се оцетът, стафидите и захарта. Сместа се разбърква, докато течността се изпари.
3. Готовите тарталетки се пълнят с карамелизираният лук, отгоре се гарнират с маслини и натрошено сирене.
Това е оригиналната рецепта от списание „Меню“. Още идеи може да видиш в menumag.bg
Супер 🙂
много ти благодаря!
A може ли рецептата за Бонбони от сирена и круши.
Рецептата е от списание „Меню“, бр.18, януари 2007
Продуктите са за 20 бр.
200 гр. синьо сирене
125 гр. крем сирене
1 суп. лъж. заквасена сметата
1 круша
1 суп. лъж. лимонов сок
1 ч. лъж. настъргана лимонова кора
бял пипер на вкус
2 суп. лъж. листа от целина
2 суп. лъж. листа от магданоз
2 суп. лъж. сусам
2 суп. лъж. нарязан на ситно зелен лук
1. Синьото сирене се смачква с вилица заедно с крем-сиренето и заквасената сметана.
2. Крушата се обелва и се нарязва на малки кубчета. Поръсва се с лимонов сок.
3. Сиренето се разбърква с крушата, подправя се с белия пипер и се оформя на топчета, част от които се овалват в нарязаните целина и магданоз, зелен лук или леко препечен сусам. Охлаждат се добре преди сервиране.
Пробвай и това.
заинтригува ме тази рецепта ,но може би се подвеждам от това че става въпрос за бонбони .Какво става и с прибавената целина и магданоз не мога да си представя.ПО всяка вероятност са „бонбони“ за вино
Danushka, бонбоните са солени със сирена и круша. Ако искаш ги наречи топки. Овалват се в нарязана на ситно целина, магданоз, зелен лук или орехи ако искаш. Така още повече ще объркаш и изненадаш гостите, както обичам да правя аз. 🙂
непременно ще ги изненадам
Уау! Искам да се познаваме и да ти дойда на гости за рожденния ден (хихик) 🙂 нещата са страхотни! фенка съм на блога! не мога да пресъздам ентусиазма си за всички рецепти! по принцип не съм запалена по готвенето, но след като намерих този блог се оказах собственик на формички за сладкиши и шприцове и още доста нетипични за мен уреди:) благодаря още веднъж за прекрасните идеи блога е мега як! 🙂 целувки и поздрави Йоана продължавай все така!
Благодаря miarhanzo.
„но след като намерих този блог се оказах собственик на формички за сладкиши и шприцове и още доста нетипични за мен уреди:)“
Все от някъде се започва, нали? 🙂
Поздрави и на теб, ще се срещнем в следващата рецепта. 🙂
Мисля, че Вие сте магьосница 🙂
… с вълшебна точилка. 🙂
Йоана, партито изглежда да е било вълшебно и явно доста си се постарала 🙂 Исках да те попитам за рецептата за пармезановите фунийки- изглеждат ми много интересно. Като сложиш настърганото пармеджано върху хартията за печене, до колкото разбирам пише, че трябва да се сложи под формата на кръг-4 броя. После като се извади от фурната, какво по-точно се прави- реже се на ивици и се навиват около формите ли??? Нещо не можах да разбера рецептата в списанието и ще съм ти много благодарна ако ми помогнеш 🙂 Поздрави :)))
От настъргания пармезан, върху хартията за печене се оформят кръгове.
Пекат се по малко кръгове (3-4), за да може да се работи по-лесно. Разтопяват се бързо, за това трябва да се наблюдават непрекъснато за да не изгорят. Когато са готови се изваждат от фурната и се оставят за няколко секунди да се охладят леко, но да бъдат гъвкави.
За да оформиш фунийки от пармезна най-лесно ще ти бъде като наложиш метална фунийка (от тези за сладкиши) върху едно кръгче разтопен пармезан. Започваш да навиваш пармезана върху фунийката докато краищата на кръгчето се засекат и залепят едно за друго.
По същия начин се процедира с останалите кръгове от пармезан. Трябва да се работи бързо, защото бързо стягат след като се извадят от фурната. Навитите кръгове се оставят да изстинат напълно върху металните фунийки. След това се отделят от тях.
Много ти благодаря за бързия отговор! Страхотна си :)))
Само да спомена, че в личната ми класация към дата 20 юни, 20.15 ч., брускетите с домати и босилек, придружени от чаша бяло вино, се класират като 8-то чудо на света!! 🙂
Наистина великолепна комбинация!
Подготовката за Моето парти 2 е в разгара си, а брускетите задължително ще присъстват в менюто. 🙂
Йоана, направих 1/3 от твоите хапки ( бушетата, бонбоните, баничките с къри- пилето) плюс тиквените сладички, отне ми ден и малко, капнах. В резултат обаче, всичко стана идеално, в рецептата за бушетата от сп. Меню не е обяснено много добре как се прави мястото за плънката(пише, че се прави по схемата, но схема нямаше :)), но пък си измислих как и се получи фантастично. Жалко, че многолистните теста ги правят с маргарин(??!??!), ако беше с масло, ароматът, изпълващ къщата би бил омайващ…
И така, гостите нямаха фаворит, не бяха изненадани от бонбоните, просто останаха възхитени от всичко!!!!Благодаря за чудесните предложения :)!!!
Може да направиш конкурс за най-последователния ти фен :)))
И…. с награда, хубави сладки( с тонка боб) :)))))))
Страхотно! Радвам се, че сте се забавлявали.
Явно трябва да измисля още игри с награди. Хм, забавно е. Но те сами ще си дойдат, като ми дойде музата. 🙂
Много интересни рецепти за хапки
мерси за споделянето 🙂
Приятно описани и снимани и илюстровани 😉
Ще се пробват непременно!
Здравей Йоана. На 5 юни 2011 трябваше да приготвя храна за рождения ден на 2 много скъпи за мен същества. Случайно попаднах на твоя блог, приготвих всички рецепти от твоето парти 2008 (без пармезановите кошнички, чак толкова кураж не можах да събера), но с всичко останало обрах овациите на гостите. Благодаря ти много, за топлотата и любовта , които бликат от всяка твоя дума. Желая ти много здраве и успехи!
Благодаря, Зоя. За мен е радост, че си опитала тези рецепти и си очаровала гостите си.
Бъди вдъхновена!
Здравей,Йоана.Всичко,което видях е прекрасно,но така и не видях рецептата за ягодовата торта с панделката.Би ли я написала или да ми кажеш къде е рецептата.Благодаря предварително.:)
Нямам архивирана рецепта. Импровизирала съм за момента.
Здравей! Поздравявам те за прекрасния сайт.От всякъде струи огромната любов с която приготвяш и фотографираш ястията. Вече приготвих няколко и съм очарована. В момента пека шведския ръжен хляб. Не знам защо това с разточването върху хартия никак, ама никак не ми се получи. Сместа има такава лепкава консистенция, че се наложи с пръсти да облицовам тавичката за да се получи нещо като кора. Как да се справя следващият път ?
Тестото е било твърде меко и лепкаво. Просто е имало нужда от добавяне на още малко брашно.
Независимо от посочените количества на сухи и течни съставки, всеки един тип и вид брашно има различна абсорбираща способност, затова по-точния ориентир при приготвянето на теста е определенията за него. В случая тестото трябва да бъде еластично и да не лепне. Така лесно ще се разточи.
Благодаря за отговора. Малко го препекох, но въпреки това резултата е чудесен!
Йоана, здравей, може ли рецептата за тортата, много красива изглежда? 🙂 Благодаря ти!
Здравей, Деси! По-горе има същото запитване, но аз вече нямам никакъв спомен каква беше тази торта, а и никъде не съм записала (очевидно е грешка от моя страна). Вероятно съм събрала няколко рецепти наведнъж. Може да импровизираш с блатове и крем, а отгоре просто да нарежеш ягоди и да ги залееш с желатинова смес. За идеи за блатове и кремове, разгледай категорията торти.
Благодаря ти, Йоана! Използвах рецептата за тортата за вторият РД на Даниел! Впечатляваща стана!
Може ли само едно уточнение да взема за питието с ягодите – когато добавиш виното и шампанското, ягодите къде остават и в какъв вид? В смисъл – пасираш ли ги или остават цели в цялата течност? Благодаря ти!
Ягодите остават в същия съд, в който ще се сервира питието. Хубаво е да е голяма купа, за да може от нея да се гребе с черпак. Ягодите не се пасират, а остават цели.
Благодаря ти! А колко време могат най-много ягодите да престоят в хладилника със захарта, преди да се добави алкохола?
Предвид, че ягодите ще бъдат сервирани в самата напитка, добре е да не стоят много дълго време със захарта, за да изглеждат по-свежи. Подготви ги до 3-4 часа предварително.
Добре, благодаря! 🙂